List Informator
UVODNIK
Hrvatski parnični postupak i referiranje Europskom sudu pravde
U radu se opisuje funkcija Europskog suda za ljudska prava u primjeni čl. 234. (177.) Ugovora o EZ, koji mu daje isključivu nadležnost po pitanjima tumačenja europskog prava. Uvodni dio daje kratak pregled osnovnih značajki europskog prava kao i njegovog dosadašnjeg razvoja kojemu će se Republika Hrvatska, kako sada izgleda, priključiti kao nova članica Europske unije. Autor ističe značaj spomenute odredbe Ugovora o EZ koju je Europski sud u velikoj mjeri iskoristio kao instrument tumačenja europskog prava na način da mu je postupno davao prednost pred nacionalnim pravima. Ukazuje se na funkcionalni, ne hijerarhijski ili apelacijski, položaj Europskog suda prema nacionalnim sudovima, koji proizlazi iz činjenice da Europski sud tumači isključivo europsko pravo. Autor primjenu čl. 234. (177.) Ugovora o EZ sagledava i iz naše perspektive, konkretno iz perspektive hrvatskog parničnog postupka, dajući svoja mišljenja po pitanju možebitne prilagodbe našeg zakonodavstva u smjeru nekih osnovnih načela djelovanja navedene odredbe.
Autor: mr. sc. Zrinko Zrilić
Sadržaj
Vi pitate - mi odgovaramo
Nakon što su u ovrsi na pokretninama one već popisane (još nije pokušana prodaja), saznali smo za novi izvor prihoda ovršenika. Možemo li u ovom stadiju postupka tražiti promjenu sredstva i predmeta ovrhe?
Vi pitate - mi odgovaramo
Tko je nadležan ocjenjivati je li kolektivni ugovor odnosno jesu li pojedine njegove odredbe suprotne Ustavu ili zakonu?
Vi pitate - mi odgovaramo
Do kojeg se iznosa plaćena najamnina za iznajmljeni prostor može koristiti za svrhe osobnog odbitka odnosno kao porezna olakšica?
Vi pitate - mi odgovaramo
Stranka je samo rođena u BiH 1978. godine, a roditelji su hrvatski državljani. Nije upisana u knjigu hrvatskih državljana, iako je njezino prebivalište od rođenja u Republici Hrvatskoj. Na koji način stječe hrvatsko državljanstvo?
Filteri
Arhiva brojeva