List Informator
UVODNIK
U sporu INA-MOL hrvatska strana ima jaku poziciju
Javnosti je poznat spor nastao s MOL-om, koji ima upravljačka prava u INI, kao i međusobno optuživanje o neispunjenju ugovornih obveza. MOL je, primjerice, optužen za zapuštanje rafinerija i istraživanja, a hrvatskoj se strani prigovara da nije ispunila obveze u preuzimanju nabave i distribucije plina. Riječ je, dakle, o sporu velike vrijednosti i od iznimne važnosti za ukupno hrvatsko gospodarstvo, pa smo za razgovor zamolili prof. dr. sc. MIHAJLA DIKU, predstojnika Katedre za građansko procesno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Profesor Mihajlo Dika, izuzetan stručnjak i znanstvenik u području građanskog procesnog prava, u ovom intervjuu iznosi svoje mišljenje o ovom nadasve važnom pravnom pitanju za Republiku Hrvatsku i predlaže određena pravna rješenja koja su moguća u jačanju položaja hrvatske strane u ovom sporu. Napominjemo da je upravo na Pravnom fakultetu Sveučiliša u Zagrebu, 30. rujna 2013. održana svečanost u povodu 70. rođendana i 45 godina sveučilišne karijere profesora M. Dike, kojom je prigodom je predstavljena knjiga Liber amicorum Mihajlo Dika, pod nazivom Djelotvorna pravna zaštita u pravičnom postupku - Pravosudne transformacije na jugu Europe.
Autor: prof. dr. sc. Mihajlo Dika, predstojnik Katedre za građansko procesno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Sadržaj
Stručni članak
Vođenje Registra proračunskih i izvanproračunskih korisnika uređeno je Pravilnikom o utvrđivanju proračunskih i izvanproračunskih korisnika državnog proračuna i proračunskih i izvanproračunskih korisnika proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (Nar. nov., br. 128/09). Autorica u nastavku šire opisuje na koji se način proračunski i izvanproračunski korisnici upisuju u registar, s naglaskom na aktualne promjene otvaranja transakcijskih računa kao i uporabe IBAN konstrukcije transakcijskih računa, te način na koji se pojedini ispravci podataka unose u propisane obrasce.
Stručni članak
Razmatrani pojam odgovornosti za održavanje ceste nije posebno uređen u okviru jedinstvenog obveznopravnog poretka. Naprotiv, on je integralni dio šire uređene cjeline u mjerodavnom Zakonu u obveznim odnosima1, pod naslovom PROUZROČENJE ŠTETE2. Autor taj pojam ovdje ne obrađuje iscrpno, u svim svojim aspektima. U ovom ćemo članku, stoga, dati jedan cjeloviti uvid u sâm temelj odgovornosti za održavanje ceste, njezine bitne značajke te pokušati, pritom, odgovoriti na neka sporna pitanja, s tim da se posebno analiziramo ceste kao uzrok nastale štete. Pritom donosimo i sudsku praksu.
Stručni članak
U Informatoru, broj 6208-6209 od 4. i 7. rujna 2013., na uvodnim smo stranicama objavili prvi dio članka u kojem je autor pisao o aktima i određenju položaja Ustavnog suda Republike Hrvatske. Drugi dio članka »Ustavni položaj Ustavnog suda Republike Hrvatske«, akademika Davora Krapca, suca Ustavnog suda Republike Hrvatske, objavili smo u prilogu Ustavni vidici, br. 14, Informator, broj 6213 od 21. rujna 2013. u kojem piše o izvorima ustavnosudskog procesnog prava, odnosno o glavnim unutarnjim izvorima ustavnosudskog procesnog prava i glavnim vanjskim izvorima ustavnosudskog procesnog prava, a zatim o ustavnosudskom položaju Ustavnog suda Republike Hrvatske. U ovom broju dovršavamo temu, pišući o sudačkom sastavu i odnosu Ustavnog suda Republike Hrvatske i Europskog suda za ljudska prava u predmetima zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Stručni članak
U ovršnom postupku, kao i u drugim sudskim, upravnim i sličnim postupcima, troškovi postupka su važno pitanje. Ovršni zakon, osim nekih općih odredaba, nije precizno uredio pitanje naknade troškova strankama i ostalim sudionicima u postupku. Sudska praksa još uvijek nije ujednačena, ali se može očekivati da će se naći zajedničko rješenje za određivanje troškova u ovršnom postupku.
Stručni članak
Zakon o morskom ribarstvu (Nar. nov., br. 81/13) počeo se primjenjivati 1. srpnja 2013. Tim danom prestao je važiti prijašnji Zakon o morskom ribarstvu1. Novi Zakon o morskom ribarstvu usklađen je s pravnom stečevinom Europske unije, a posebice s brojnim uredbama koje se odnose na morsko ribarstvo. Riječ je o složenom propisu, temeljem kojega će nadležni ministar u roku dvije godine donijeti više od 40 podzakonskih (provedbenih) akata, što govori o njegovoj nomotehničkoj i drugoj posebnosti. Njime se uređuju gospodarenje i zaštita obnovljivih bioloških bogatstava mora, način i uvjeti obavljanja ribolova i uzgoja, praćenje ulova i uzgoja kroz prikupljanje podataka, potpore u ribarstvu i uređenja tržišta, nadzor i inspekcija kao i druga pitanja, bitna za morsko ribarstvo
Stručni članak
Jedan od ključnih strategijskih zadataka menadžmenta ljudskih potencijala (u nastavku teksta: MLJP) u suvremenim uvjetima postaje upravljanje talentima. Suvremene organizacije sve više talente razumijevaju kao ključni izvor konkurentske sposobnosti, a uspješno upravljanje talentima kao način ostvarivanja konkurentske prednosti. Privlačenje i zadržavanje talenata postaje prioritet organizacija u cijelom svijetu.1 Ukratko, talenti postaju ključni resurs, presudan za opstanak i razvoj organizacija u današnjim uvjetima. Sposobnost da se privuku i zadrže talentirani ljudi vrednuje se više nego udjel na tržištu u 10 najvažnijih nefinancijskih pokazatelja koje koriste investitori u analizi uspješnosti kompanija.2 O značenju i vrijednosti talenata te upravljanju talentima piše autorica u članku.
SENTENCE
Vlasništvo u smislu članka 48. stavak 1. Ustava obuhvaća i legitimna očekivanja stranaka da će njihova imovinska prava, zasnovana na pravnim aktima koji su ovršivi, biti poštovana, a njihovo ostvarenje zaštićeno
SENTENCE
Savjesni graditelj stječe pravo vlasništva na zemljište na kojem je izgrađen građevinski objekt, a i na zemljištu koje je neophodno za redovnu upotrebu toga građevinskog objekta, ako nije znao niti je mogao znati da gradi na tuđem zemljištu, a vlasnik zemljišta je znao za izgradnju i nije se odmah usprotivio, s tim da vlasnik zemljišta ima pravo zahtijevati naknadu vrijednosti zemljišta u vrijeme donošenja sudske odluke
SENTENCE
Ništava je odredba kupoprodajnog ugovora prema kojoj prodavatelj svoju obvezu na predaju stvari kupcu ispunjava predajom stvari na poštu i prema kojoj rizik slanja stvari poštom snosi kupac
SENTENCE
Rok zastare za potraživanje naknade plaće počinje teći od pravomoćnosti presude kojom je odluka poslodavca o otkazu ugovora o radu s ponudom izmijenjenog ugovora utvrđena nezakonitom
Vi pitate - mi odgovaramo
Sklapa li se u pregovaračkom postupku javne nabave bez prethodne objave, kao zasebnom postupku javne nabave gdje su predmet nabave dodatni radovi koje će izvršiti izvođač osnovnog ugovora, (novi) ugovor o javnoj nabavi radova (dodatni radovi) ili se može sklopiti dodatak osnovnom ugovoru, sklopljen na temelju otvorenog postupka javne nabave radova?
Vi pitate - mi odgovaramo
U trgovačkom društvu došlo je do statusnih promjena tijekom poslovne godine. Prije statusnih promjena trgovačkog društva sastavljen je godišnji financijski izvještaj za razdoblje do statusnih promjena društva, a koje je kraće od godine dana. Podliježu li reviziji godišnji financijski izvještaji za razdoblje koje je kraće od godine dana?
Vi pitate - mi odgovaramo
Kad pisani test u postupku prijma u lokalnu službu sadržava provjeru znanja iz više pravnih područja, boduje li se svako od tih područja rasponom bodova od 1 do 10 ili se tako boduje cjelokupni pisani test?
Vi pitate - mi odgovaramo
Kako se provodi postupak imenovanja privremenog pročelnika?