Informator broj 6266 od 26. ožujka 2014.

UVODNIK

Jesu li povrijeđena stečena prava 750.000 stambenih štediša

Autor u članku iznosi svoja stajališta vezana uz Zakon o dopuni Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje i Zakon o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje, stoga što drži da navedene odredbe nisu suglasne s Ustavom Republike Hrvatske te smatra da su izmjenama, odnosno dopunama članka 21. stavak 2. i članka 30.a Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje, povrijeđene odredbe članka 3., članka 14. stavak 2., članka 49., 90. i 134. Ustava Republike Hrvatske.
Autor: Ivica Crnić dipl. iur., odvjetnik u Zagrebu

Sadržaj

Jesu li povrijeđena stečena prava 750.000 stambenih štediša
Autor: Ivica Crnić

Stručni članak

Autor u članku iznosi svoja stajališta vezana uz Zakon o dopuni Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje i Zakon o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje, stoga što drži da navedene odredbe nisu suglasne s Ustavom Republike Hrvatske te smatra da su izmjenama, odnosno dopunama članka 21. stavak 2. i članka 30.a Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje, povrijeđene odredbe članka 3., članka 14. stavak 2., članka 49., 90. i 134. Ustava Republike Hrvatske.

Je li fizički napad radnika na poslovođu bez težih posljedica razlog za redoviti otkaz ugovora o radu
Autor: Ivan Kaladić

Stručni članak

U članku analiziramo slučaj iz sudske prakse u kojem je poslodavac redovito otkazao ugovor o radu radniku koji je fizički napao svog poslovođu udarcem šake u zatiljak i obuhvatom oko vrata, što nije ostavilo težih posljedica. Radnik je pobijao dani mu otkaz ugovora o radu, a sudovi u radnom sporu nisu jednako odgovorili na pitanje - je li radnikovo ponašanje u tom slučaju bilo kršenje obveze iz radnog odnosa i razlog za redoviti otkaz ugovora o radu.

Unifikacija europskog patenta i hrvatsko patentno pravo
Autor: Antun Žagar

Stručni članak

U Informatoru, broj 6263 od 15. ožujka 2014., donijeli smo prvi dio članka o unifikaciji europskog patenta hrvatskog patentnog prava. U ovom broju dovršavamo temu, pišući o potvrđivanju europskog patenta pred nacionalnim uredima i Sporazumu o jedinstvenom patentnom sudu.

Mjere za zapošljavanje HZZZ-a u jedinicama lokalne samouprave
Autor: Tomislav Mrle

Stručni članak

Predmet ovog članka je razmatranje mjera za zapošljavanje HZZZ-a u jedinicama lokalne samouprave s prijedlozima iz prakse prema odredbama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi i drugim propisima.

Upis građevina u zemljišnu knjigu prema odredbama Zakona o gradnji u prijelaznom razdoblju
Autor: Ana-Marija Končić

Stručni članak

Zakon o gradnji, objavljen u Narodnim novinama, broj 153/13 (u nastavku teksta: ZoG), između ostalih pitanja bitnih za građenje i graditeljstvo, uređuje i područje upisa građevina u katastarski operat i zemljišnu knjigu. Njime je, u odnosnu na prije važeći Zakon o prostornom uređenju i gradnji (Nar. nov., br. 76/07, 38/09, 55/11, 90/11, 50/12 i 55/12), bitno oslabljena uloga suda u odlučivanju o upisu građevine. No, kratka primjena ZoG-a u odnosu na područje upisa građevina u katastarski operat i zemljišnu knjigu pokazuje da i dalje postoje neke nedoumice i različita postupanja, o čemu u nastavku članka iznosimo određena stajališta.

Računovodstveni tretman dugotrajne imovine namijenjene prodaji
Autor: Baldo Hreljac

Stručni članak

Dugotrajna imovina, poput nekretnina, postrojenja i opreme, ponajprije je namijenjena za uporabu u proizvodnji ili u pružanju usluga. U tim okolnostima važan je obračun amortizacije budući da trošak amortizacije predstavlja ispravak vrijednosti odnosno smanjenje vrijednosti nabavljene dugotrajne imovine (materijalne i nematerijalne), koja zbog vijeka trajanja i većih vrijednosti ne tereti trošak obračunskog razdoblja u vremenu izvršene nabave, kao što je slučaj s najvećim dijelom troškova. Međutim, kod dugotrajne imovine namijenjene prodaji pojam vijeka trajanja više nije primjenjiv pa, samim tim, nisu primjenjivi ni troškovi amortizacije. Odgovarajući računovodstveni tretman takve imovine, ali i problematiku prestanka poslovanja propisuje MSFI 5 odnosno HSFI 8, što je tema ovog članka.

Aktualnosti u provedbi mjera i radnji za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma
Autor: Boris Masnjak

Stručni članak

Provođenje mjera i radnji za sprječavanje pranja novca i financiranje terorizma odnosi se, između ostalog, i na nadzor platnih transakcija sukladno pravilima Europske unije. Pravila su propisana Uredbom, br. 1781/2006/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o podacima o uplatitelju, koji su priloženi uz prijenos financijskih sredstava od 15. studenoga 2006. Uredba je objavljena u Službenom listu Europske unije1 i na web stranci Ministarstva financija, Ureda za sprječavanje pranja novca.2 Donesen je Pravilnik o izmjenama Pravilnika o načinu i rokovima obavješćivanja Ureda za sprječavanje pranja novca o sumnjivim transakcijama i osobama te vođenju evidencija od strane odvjetnika, odvjetničkih društava, javnih bilježnika revizorskih društava i samostalnih revizora te pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju računovodstvene poslove i poslove poreznog savjetovanja (Nar. nov., br. 153/13), također objavljen na web stranici Ministarstva financija3, a u primjeni je od 1. siječnja 2014. Tim se Pravilnikom propisuje novi obrazac za izvješćivanje Ureda i dijelom mijenja sadržaj i način izvješćivanja. O svemu tome opširnije u nastavku teksta.

Pravo na pristup sudu - ograničenja - pojedinačna odluka - Zakon o upravnim sporovima
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravo na pristup sudu nije i ne može biti apsolutno već je podvrgnuto ograničenjima, a osobito kad je riječ o pretpostavkama koje se tiču dopuštenosti ulaganja pravnih sredstava

Određivanje mjesne nadležnosti - svrhovita delegacija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Samo izražavanje sumnje u nepristranost sudaca i sudskih savjetnika nije opravdan razlog za delegaciju drugog stvarno nadležnog suda

Ovrha na više predmeta - litispendencija
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ovrhovoditelj može sve dok njegova tražbina iz ovršne isprave ne bude u cijelosti namirena pokretati nove ovršne postupke te istovremeno voditi više ovršnih postupaka radi namirenja iste tražbine na različitim predmetima i sredstvima ovrhe

Koncesijska naknada - zastara
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Koncesijska naknada nije povremeno potraživanje već je to ugovoreni godišnji iznos plativ u obrocima, pa se na takva obročna potraživanja ima primijeniti opći zastarni rok

Upravni spor – zainteresirana osoba u oglednom sporu

Vi pitate - mi odgovaramo

Treba li u oglednom sporu, status zainteresirane osobe priznati tužitelju u povezanom sporu?

Povlačenje dionica s uvrštenja na uređenom tržištu - pravična naknada

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se računa pravična naknada pri povlačenju dionica s uvrštenja na uređenom tržištu? Radi se o dionicama kojima se rijetko trguje (par puta mjesečno).

Pravo na otpremninu ako u tijeku otkaznog roka radnik napuni 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža

Vi pitate - mi odgovaramo

Jedna naša radnica dobila je prije godinu dana poslovno uvjetovani otkaz. Pripadajući otkazni rok otegnuo se jer je radnica više puta tijekom godine dana otvarala bolovanja. Sada joj ponovno teče otkazni rok, međutim uvidom u njezine podatke uočili smo da će za dva dana navršiti 65 godina života. Inače, radnica ima 38 godina radnog staža. S obzirom na ovakvu situaciju molimo Vas za mišljenje može li joj prestati radni odnos temeljem druge osnove (umirovljenje) i što je s isplatom otpremnine koja joj je zajamčena u odluci o otkazu?

Rok dostave pisanog izvješća poreznoj upravi o informacijama vezanim uz knjigovodstvene isprave i godišnje financijske izvještaje

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojem roku Porezne uprava može pozvati ovlaštene osobe poduzetnika da sastave pisano izvješće o informacijama vezanima uz knjigovodstvene isprave i godišnje financijske izvještaje?

Filteri