Informator broj 6569 od 08. travnja 2019.

UVODNIK

Korištenje godišnjeg odmora iz prethodne kalendarske godine

Travanj je, a to je obično razdoblje godine kada brojni radnici počinju koristiti preostali pripadajući godišnji odmor iz prethodne godine - tzv. »stari« godišnji odmor. U članku ćemo objasniti tko i do kada ima pravo koristiti godišnji odmor iz prošle godine i pod kojim uvjetima, uz prikaz nekih učestalih primjera iz prakse. Stoga je svrha ovoga članka upoznati radnike i poslodavce s njihovim pravima i obvezama kad je u pitanju korištenje godišnjeg odmora iz prethodne godine.
Autor: Biljana Barjaktar, dipl. iur.

Sadržaj

Tumačenje pojma »upotreba« vozila u kontekstu otvaranja vrata parkiranog vozila
Autor: Berislav Matijević

Stručni članak

Sud Europske unije pitanjem tumačenja pojma »upotrebe« vozila bavio se u više svojih odluka, ali smo u članku izdvojili presudu (C-648/17) od 15. studenoga 2018.[1], i to ne samo zato što je riječ o jednoj o najnovijih odluka Suda EU, već i zato što je izneseno stajalište o pitanju je li jedna svakodnevna radnja vezana uz motorno vozilo - otvaranje vrata na vozilu koje je zaustavljeno, obuhvaćena pojmom »upotrebe« vozila, u duhu prava Europske unije. 

Povlačenje tužbe u parnici između Scile i Haribde
Autor: Miljenko A. Giunio

Stručni članak

Dva autorska teksta objavljena su jesenas na stranicama lista Informator, pod skoro identičnim naslovima - o mogućoj odluci parničnog suda nakon tužiteljevog povlačenja tužbe bez tuženikovog pristanka, s naglaskom na dvojbe u sudskoj praksi. Članci dviju sutkinja, dakle autorica »iz pravne proizvodnje«, izražavaju dijametralno suprotstavljena stajališta, uz odgovarajuća obrazloženja. Autor ovim člankom pokušava dodatno osvijetliti procesni institut, radnju, povlačenja tužbe kada izostane tuženikovo izričito ili pretpostavljeno očitovanje o povlačenju, ali i prokomentirati neke druge procesne dvojbe u svezi s povlačenjem tužbe, izražene u teoriji i/ili praksi. Tako razmatra pitanja: dopuštenosti opoziva povlačenja tužbe te dopuštenosti uvjetovanja te procesne radnje, kao i posljedica uvjetnog (uvjetovanog) povlačenja, bilo da se to uvjetovanje smatra dopuštenim ili nedopuštenim.

Korištenje godišnjeg odmora iz prethodne kalendarske godine
Autor: Biljana Barjaktar

Stručni članak

Travanj je, a to je obično razdoblje godine kada brojni radnici počinju koristiti preostali pripadajući godišnji odmor iz prethodne godine - tzv. »stari« godišnji odmor. U članku ćemo objasniti tko i do kada ima pravo koristiti godišnji odmor iz prošle godine i pod kojim uvjetima, uz prikaz nekih učestalih primjera iz prakse. Stoga je svrha ovoga članka upoznati radnike i poslodavce s njihovim pravima i obvezama kad je u pitanju korištenje godišnjeg odmora iz prethodne godine. 

Vremeplov: Anin statut – 5. travnja 1710.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Prvi zakon o zaštiti autorskih prava, Anin statut (engl. Statute of Anne), donesen je u Velikoj Britaniji u doba vladavine kraljice Anne, koja ga je odobrila 5. travnja 1710., a stupio je na snagu 10. travnja 1710. Njegov puni naziv bio je „Akt kojim se potiče učenje stjecanjem kopija tiskanih knjiga autora ili njihovih kupaca u vrijeme koje se u njemu spominje“.

Porezni postupci poslije obavljenog poreznog nadzora (1. dio)
Autor: Zdravko Vukšić

Stručni članak

Porezni nadzor dio je poreznopravnog odnosa u kojem porezno tijelo provodi postupak radi provjere i utvrđivanja činjenica bitnih za oporezivanje poreznih obveznika. Kada su u poreznom nadzoru utvrđene nepravilnosti, dostava zapisnika poreznom obvezniku znači da će porezno tijelo u budućnosti morati poduzimati niz različitih postupaka i radnji (primjerice, rješavati prigovor na zapisnik, sastavljati nacrt rješenja, sklapati nagodbu s poreznim obveznikom, sastavljati akte prekršajnog postupka, rješavati žalbu poreznog obveznika i njezino dostavljanje drugostupanjskom tijelu[1] i slično). Praksa je u mnogim slučajevima potvrdila da je vrijeme koje se utroši za završetak poreznog nadzora s nepravilnostima znatno dulje od onoga koje je utrošeno za sastavljanje zapisnika. Dakle, porezni nadzor s nepravilnostima nastavlja se kroz obavljanje niza različitih postupaka i radnji pa će u nastavku biti opisane situacije koje se mogu dogoditi zbog nepotpuno i pogrešno utvrđenih činjenica[2]. Također, autor opisuje postupke koji se mogu dogoditi nakon uručenja zapisnika poreznom obvezniku, a posebice se to odnosi na dopunu postupka, ponovni postupak i obnovu postupka.  

Abecedarij upravnog postupka: Upravna stvar
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Čl. 2. ZUP-a

Informatorovi pravni alati: Tužba radi naknade štete zbog ozljede na radu
Autor: Novi informator

Stručni članak

Prema članku 1046. Zakona o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05, 41/08, 125/11, 78/15 i 29/18 - u nastavku teksta: ZOO), šteta je umanjenje nečije imovine (obična šteta), sprječavanje njezina povećanja (izmakla korist) i povreda prava osobnosti (neimovinska šteta). 

Europski izbori u Republici Hrvatskoj
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

Izbori za članove Europskog parlamenta iz Republike Hrvatske održat će se 26. svibnja 2019. i bit će to treći izbori za Europski parlament na kojem sudjeluju hrvatski birači. Riječ je o važnoj instituciji, čije odluke izravno utječu na život građana Republike Hrvatske. Stoga je važno tko predstavlja Republiku Hrvatsku u Europskom parlamentu, ali i da na izbore izađe što veći broj građana. Autorica daje pregled pravnog okvira koji uređuje izbor hrvatskih predstavnika u Europski parlament.

Traditio iuridica: DARE IN SOLUTUM EST VENDERE
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Sukladno Zakonu o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05, 41/08, 125/11, 78/15 i 29/18), koji u svom članku 167. regulira datio in solutum, pod naslovom »zamjena ispunjenja«, određeno je da »dužnik odgovara isto kao prodavatelj za materijalne i pravne nedostatke stvari dane umjesto onoga što je dugovao«

Radno pravo – obveza savjetovanja prije donošenja odluke o otkazu – rok
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nije nezakonita i nedopuštena odluka poslodavca o otkazu ugovora o radu samo zato što je donesena prije isteka roka u kojem se sindikalni povjerenik bio dužan izjasniti o namjeri njezina donošenja

Učinak pravomoćnosti sudske odluke
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Učinak pravomoćnosti odluke o nekom pravnom pitanju, koje u drugom postupku predstavlja prethodno pitanje, ne proteže se samo na stranke u postupku, već i na druge subjekte na koje se može odnositi

Zastara za pokretanje postupka utvrđivanja nedostojnosti obavljanja liječničke djelatnosti
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Rok zastare za pokretanje postupka utvrđivanja nedostojnosti za obavljanje liječničke djelatnosti, iz članka 9. Pravilnika o disciplinskom postupku Hrvatske liječničke komore, počinje teći tek od pravomoćnosti kaznene presude

Izvanparnično procesno pravo – priznavanje i izvršavanje presuda članica EU u RH
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Da bi se Uredba vijeća (EZ) broj 805/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 21. travnja 2004. o uvođenju europskog naloga za izvršenje za nesporne tražbine primjenjivala pri priznavanju i izvršenju presude u Republici Hrvatskoj, nužno je da je u vrijeme izdavanja te presude Uredba bila na snazi i u Republici Hrvatskoj

Čutura protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

U postupku prisilne hospitalizacije osobe s duševnim smetnjama mora se osigurati učinkovito zastupanje prava i interesa te osobe kroz aktivno sudjelovanje (imenovanog) opunomoćenika i pod pojačanim nadzorom suda koji vodi postupak, pružanjem informacija osobi o kojoj se postupak vodi i članovima njezine obitelji o procesnim pravima i načinu vođenja postupka te omogućavanjem osobnog sudjelovanja osobe u postupku, u mjeri u kojoj to njezino zdravstveno stanje dopušta

M. A. i drugi protiv Litve
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Država je povrijedila zabranu mučenja i nečovječnog postupanja iz članka 3. Konvencije zbog načina na koji je postupala s migrantima koji su zatražili azil te zbog toga što je naložila njihovo protjerivanje u zemlju koja za njih nije »sigurna treća zemlja«

Shvets protiv Ukrajine
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Početak šestomjesečnog roka za podnošenje zahtjeva Europskom sudu za ljudska prava veže se isključivo uz korištenje onog pravnog sredstva kojim se na domaćoj razini rješavaju isti oni prigovori koji su predmet zahtjeva

Rok zastare

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojem roku, prema osobi odgovornoj za nastupanje osiguranog slučaja (štete), zastarijeva regresno potraživanje osiguravajućeg društva s osnove naknade štete, koju je isplatilo osiguraniku (oštećeniku) na temelju ugovora o osiguranju?

Troškovi smještaja i prehrane sezonskih radnika u poljoprivredi

Vi pitate - mi odgovaramo

Osobama koje ćemo angažirati na sezonskim poslovima u poljoprivredi želimo osiguravati besplatan smještaj i prehranu. Jesu li takva davanja oporeziva?

Parnični postupak – intervencijski učinak

Vi pitate - mi odgovaramo

Što je intervencijski učinak u parničnom postupku?

Pravo na pristup informacijama

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li komunalno trgovačko društvo tijelo javne vlasti, u smislu Zakona o pravu na pristup informacijama, i je li dužno postupati na temelju odredaba toga Zakona?

Pravo na godišnji odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnica se zaposlila 14. siječnja 2019., nakon prekida između dvaju radnih odnosa duljeg od osam dana. Sukladno članku 77. st. 3. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14 i 127/17), pravo na »puni« godišnji odmor određen člankom 77. st. 1. i 2. toga Zakona stječe nakon šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod poslodavca, dakle 14. srpnja 2019. Ima li radnica pravo na korištenje razmjernog dijela godišnjeg odmora sukladno članku 78. st. 1. Zakona o radu, do stjecanja prava na »puni« godišnji odmor?

Oslobođenje od polaganja državnog stručnog ispita

Vi pitate - mi odgovaramo

Tijekom procesa zapošljavanja u jedinici lokalne samouprave kandidatkinja je tvrdila da je oslobođena od polaganja državnog stručnog ispita, ali to nije dokazala relevantnom ispravom. S tim u svezi, tko može smatrati da je oslobođen polaganja državnog stručnog ispita prema prijašnjim propisima, sukladno članku 125. st. 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi?

Filteri