16.11.2020.

EP podržao ulaganja u zajednički odgovor članica na zdravstvene krize

Europski parlament je u petak podržao novi program "EU za zdravlje" kojime se Europska unija treba bolje pripremiti za zajedničko djelovanje u slučaju prekograničnih zdravstvenih kriza poput pandemije Covida-19.

Pandemija COVID-19 pokazala je da Uniji hitno treba ambiciozni program koji će omogućiti da europski zdravstveni sustavi budu spremni na buduće zdravstvene prijetnje, priopćio je parlament, a program „EU4Health” (EU za zdravlje) trebao bi bolje pripremiti Uniju na velike prekogranične zdravstvene prijetnje te povećati otpornost zdravstvenih sustava.

Novi program će omogućiti učinkovitiju reakciju na buduće epidemije, ali i na dugoročne probleme kao što su starenje stanovništva i zdravstvena nejednakost. 

Parlament je stoga u petak na plenarnoj sjednici u Bruxellesu s 615 glasova za, 34 protiv i 39 suzdržanih usvojio stajalište o prijedlogu Komisije da se djelovanje Unije u zdravstvenom sektoru znatno ojača provedbom novog programa „EU za zdravlje” koji je Komisija predvidjela u okviru plana oporavka EU-a za razdoblje 2021. – 2027.

Povjerenica Komisije za zdravstvo Stella Kyriakides je u obraćanju zastupnicima istaknula važnost podrške ovakvom programu dok se EU suočava sa zdravstvenom krizom uzrokovanom širenjem covida-19. 

"Teška su vremena za naše građane, za ekonomske aktivnosti država članica, za zdravstvene sustave naše Europske unije. Skok broja slučajeva krajnje je zabrinjavajući, samo u EU-u imamo osam milijuna potvrđenih slučajeva. Raste broj hospitalizacija i zdravstvenih problema povezanih s pandemijom", rekla je i dodala da je s obzirom na takav kontekst zadovoljna što je u trijalogu parlamenta, Vijeća i Komisije "osnažen program 'EU za zdravlje'". "Znam da je u tome od temeljne važnosti bio rad parlamenta", dodala je.      

Europski parlament se zalagao da se u dugoročnom proračunu EU-a sredstva za taj program utrostruče na 5,1 milijarde eura s 1,7 milijarde, koliko su predlagale države članice.  

Europarlamentarci pored toga zagovaraju stvaranje europskog mehanizma za odgovor u području zdravlja, uspostavu komunikacijskog portala za javnost koji će služiti za razmjenu provjerenih informacija, slanje upozorenja europskim građanima i suzbijanje dezinformacija, te da se Europskom centru za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) i Europskoj agenciji za lijekove (EMA) proširi mandat.

Izvjestitelj za program "EU za zdravlje", rumunjski eurozastupnik Cristian-Silviu Buşoi (EPP) istaknuo je da je pojava covida-19 pokazala da su EU-u potrebni snažniji zajednički instrumenti u zdravstvenom sektoru. 

„Kriza uzrokovana bolešću COVID-19 razotkrila je potrebu za dobro osmišljenim i adekvatno financiranim zdravstvenim instrumentima. Usto, općenito nam treba više inovacija i ulaganja u zdravlje. Od presudne je važnosti bilo povećanje proračuna programa „EU za zdravlje” sa 1,7 milijardi na 5,1 milijardu eura, kako bismo se mogli nositi s budućim pandemijama i zdravstvenim prijetnjama te kako bi naši zdravstveni sustavi postali otporniji”, rekao je rumunjski zastupnik.

Tijekom koronakrize otkrivene su brojne slabosti nacionalnih zdravstvenih sustava, među ostalim njihova ovisnost o opskrbi lijekovima, medicinskim proizvodima i osobnom zaštitnom opremom iz zemalja izvan EU-a. Zbog toga bi cilj programa trebao biti razvoj europskog sustava praćenja, izvještavanja i prijave nestašice lijekova, medicinskih proizvoda, cjepiva i dijagnostičkih alata. Na taj bi se način izbjegla fragmentacija jedinstvenog tržišta i osigurala veća dostupnost i niže cijene tih proizvoda uz istovremeno ograničavanje ovisnosti njihovih lanaca opskrbe o trećim zemljama, navodi Europski parlament u priopćenju. 

Parlament sada treba početi pregovore s državama članicama, odnosno Vijećem EU-a, kako bi se program mogao početi provoditi već početkom 2021.

(HINA, 13. 11. 2020.)