20.07.2020.

HGK: Ronilački centri oslobođeni plaćanja koncesije za podvodna kulturna dobra

Ronilački centri oslobođeni su plaćanja ovogodišnje naknade (koncesije) za podvodna kulturna dobra, zbog krize uzrokovane epidemijom koronavirusa, a iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) u subotu pozdravljaju takvu odluku Ministarstva kulture.

HGK u priopćenju navodi da je Ministarstvo kulture uvažilo zahtjev Zajednice ronilačkog turizma HGK te izmijenilo Pravilnik o postupku i načinu izdavanja dopuštenja za obavljanje podvodnih aktivnosti u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Hrvatske, u područjima gdje se nalaze kulturna dobra, a prema kojemu su ronilačkim centrima lani izdana rješenja na pet godina za obavljanje podvodnih aktivnosti u zaštićenim područjima.

"Ovogodišnja situacija je naravno specifična i nikad prije viđena. Rezultati će sigurno biti manji, očekujemo pad od minimalno 50 posto, ali dobra stvar je što se ipak radi", izjavio je tim povodom predsjednik Zajednice Vedran Dorušić koji  ističe da su koronakrizom najviše pogođeni ronilački centri na jugu zemlje, jer ovise o gostima koji stižu zrakoplovima, a sada ih nema ili ih je jako malo. HGK izdvaja i Dorušićevu ocjenu kako je korona kriza prilika da se mnoge stvari pojednostave i time poboljša poslovanje ronilačkih centara. Navodi tako da bi trebalo ukinuti niz, roniocima besmislenih zanimanja i stručnih ispita koji postoje samo u Hrvatskoj, a samo poskupljuju rad i onemogućavaju zapošljavanje stranih studenata u hrvatskim ronilačkim centrima, nužnima zbog znanja jezika i zbog sezonalnosti posla.

Predsjednik Zajednice predlaže i uvođenje "No Take" zona, a radi se o posebnom obliku zaštite kojim se u potpunosti zabranjuje bilo kakva eksploatacija podmorja zbog zaštite ekosustava i kulturnih dobara. Zalaže se i za olakšavanje postupka i pomoć pri potapanju starih i isluženih brodova te otvaranje povijesnih zabranjenih zona, koje sada propadaju i Hrvatskoj ništa ne privređuju, nego se na njih troši novac iz državnog proračuna. Dorušić smatra da bi Hrvatska s tih nekoliko poteza izbila na vrh ronilačkog turizma u Europi, prenosi HGK. Komora navodi i podatke posljednjeg istraživanja Tomas Instituta za turizam prema kojem je ronjenje motiv za dolazak u Hrvatsku za više od šest posto ispitanika, dok prilikom odabira aktivnosti za vrijeme boravka 16,3 posto gostiju bira ronjenje, a najviše ih je u skupini do 29 godina, njih 20 posto.

(HINA, 18. 7. 2020.)