Novosti
14.04.2020.
Predaja dokumentacije i pristup uslugama Financijske agencije (FINA) elektroničkim putem
Zbog COVID-19 epidemije omogućena je predaja dokumentacije u FINA-u elektroničkim putem - za MJERE Vlade Republike Hrvatske te za pristup i korištenje usluga koje obavlja FINA kao i za poslove provedbe ovrhe na novčanim sredstvima.
1. Online platforma Portal MJERE
Na temelju članka 1., članka 31. stavka 3. i članka 32. stavka 2. Zakona o Vladi Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 150/11, 119/14, 93/16 i 116/18), Vlada Republike Hrvatske je, na sjednici održanoj 2. travnja 2020., donijela Zaključak radi provedbe mjera za pomoć gospodarstvu uslijed epidemije koronavirusa te je zadužila Financijsku agenciju za izradu i vođenje digitalne platforme putem koje se omogućilo elektroničko podnošenje prijave na odgovarajuće mjere, prikupljanje podataka nužnih za odluku o odobrenju mjere te je osiguran izvještajni sustav za praćenje realizacije mjera (Portal MJERE). Zaključak Vlade RH objavljen u Nar. nov., br. 41/20.
Temeljem Zaključka Vlade RH, Financijska agencija (u nastavku teksta: FINA) izrada je i vodi digitalnu platformu – online platforma Portal MJERE, putem koje je gospodarskim subjektima u Republici Hrvatskoj čije je poslovanje ugroženo uslijed COVID-19 epidemije, a u cilju očuvanja razine gospodarske aktivnosti i likvidnosti, omogućeno elektroničko podnošenje prijava na mjere Vlade - krediti za likvidnost i radni kapital, odgoda plaćanja te reprograme kredita, prikupljanje podataka nužnih za odluku o odobrenju tih mjera te putem koje se osigurava izvještajni sustav za praćenje realizacije mjera. Dostava prijave putem digitalne platforme Portal MJERE omogućena je s danom 31. ožujka 2020. Sve potrebne informacije kao i korake vezane za podnošenje prijave putem digitalne platforme Portal MJERE FINA je objavila na svojoj mrežnoj stranici: https://www.fina.hr/poziv-za-podnosenje-inicijalnih-zahtjeva-na-fina-portal-mjere.
Kako bi se brzo i efikasno te uspješno postupalo po zaprimljenim prijavama, Vlada RH je zadužila i nadležna tijela državne uprave i druge institucije uključene u provedbu mjera za pomoć gospodarstvu zbog epidemije koronavirusa, da na zahtjev FINA-e dostave u elektroničkom obliku podatke koji su potrebni za utvrđivanje ispunjavanja uvjeta iz pojedine mjere, podatke koji su potrebni za izračun jedinstvene ocjene pogođenosti okolnostima (COVID SCORE) te podatke koji su potrebni za praćenje provedbe odobrenih mjera i izradu statističkih izvješća o učincima provedbe mjera.
2. Online servis za predaju dokumentacije za pristup i korištenje usluga FINA-e
Osim digitalne platforme Portal MJERE, FINA je zbog izvanredne situacije izazvane koronavirusom, omogućila dostavu dokumentacije koje se odnose za pristup i korištenje usluga FINA-e i poslove koje ona obavlja, a putem online servisa za predaju dokumentacije, bez potrebe za dolaskom u poslovnice FINA-e. Dostava dokumentacije putem ovog servisa, kako se navodi u FINA-i, omogućena je privremeno, dok su na snazi posebne mjere u svrhu sprječavanja širenja zaraze koronavirusom. Istekom vremena ograničenja kretanja, sukladno odlukama Stožera civilne zaštite, također je propisano da će korisnici koji su dostavili skeniranu dokumentaciju biti u obvezi naknadno dostaviti dokumentaciju u izvornom obliku, a o čemu će ih FINA povratno obavijestiti.
Na ovaj način, putem online servisa za predaju dokumentacije, dakle u elektroničkom obliku, u FINA-u mogu se predati:
- godišnji financijski izvještaji poduzetnika,
- LCP certifikati za ePotpis u oblaku (udaljeni elektronički potpis),
- pristupnica i punomoći za e-servise FINA-e,
- dokumentacija za postupke izdavanja, reizdavanja, reaktivacije i deaktivacije vjerodajnice ePass te reizdavanja, reaktivacije i deaktivacije vjerodajnice mToken,
- zahtjevi za registraciju i dodjelu prava te za otkaz usluge i ukidanje prava na servise e-Račun za poslovne subjekte i e-Račun za državu, kao i za uslugu slanja računa od strane djelatnika FINA-e, u ime korisnika putem servisa e-Račun,
- zahtjevi vezani uz provedbu ovrhe na novčanim sredstvima,
- zahtjevi korisnika u servisu e-Dražba i registraciju na servis e-Dražba te
- zahtjevi za izdavanje podataka iz Upisnika založnih prava.
Sve potrebne informacije, kao i korake vezane za predaju dokumentacije putem online servisa, FINA je objavila na svojoj mrežnoj stranici: https://www.fina.hr/online-servis-za-predaju-dokumentacije.
2.1. Predaja zahtjeva vezanih za provedbu ovrhe na novčanim sredstvima u elektroničkom obliku
Od 9. travnja 2020. moguće je putem online servisa za predaju dokumentacije predati određenu dokumentaciju koja se odnosi na postupak provedbe ovrhe na novčanim sredstvima. Iako se radi o vrlo složenom postupku, a s obzirom na to da se radi o prisilnoj naplati novčanih sredstava a također i o vrlo osjetljivom postupku, FINA je ipak omogućila predaju zahtjeva za opoziv zahtjeva za izravnu naplatu, zahtjeva za opoziv zahtjeva za naplatu te zahtjeva za izdavanje podataka, preslika i potvrda iz Očevidnika redoslijeda osnova za plaćanje, putem online servisa. Kako je istaknuto i na stranicama FINA-e, dokumenti moraju biti minimalno potpisani naprednim elektroničkim potpisom. Također je istaknuto, da uz obrasce zahtjeva nije potrebno prilagati nikakvu dodatnu dokumentaciju.
Naime, FINA ovrhu na novčanim sredstvima ovršenika provodi temeljem osnove za plaćanje. Zakonom o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (Nar. nov., br. 68/18, u nastavku teksta: Zakon) propisano je što je osnova za plaćanje. Zakon uređuje provedbu ovrhe na novčanim sredstvima, propisuje na koji način se osnova za plaćanje dostavlja u FINA-u te na koji način se osnova za plaćanje može povući s prisilne naplate. One osnove za plaćanje koje u FINA-u dostavlja sam ovrhovoditelj, bilo putem zahtjeva za izravnu naplatu (primjerice, presude, zadužnice) ili putem zahtjeva za naplatu (rješenje o ovrsi doneseno na temelju vjerodostojne isprave od javnog bilježnika) ovrhovoditelj može povući u svakom trenutku s prisilne naplate zahtjevom za opoziv zahtjeva za izravnu naplatu odnosno zahtjeva za opoziv zahtjeva za naplatu. Kako je propisano Zakonom, ovrhovoditelj je zahtjev za opoziv zahtjeva za izravnu naplatu odnosno zahtjev za opoziv zahtjeva za naplatu dužan dostaviti u FINA-u na propisanom obrascu, koji je prilog 2. odnosno prilog 3. Pravilnika o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima (Nar. nov., br. 71/18). Zahtjev za opoziv zahtjeva za izravnu naplatu odnosno zahtjev za opoziv zahtjeva za naplatu treba biti pravilno popunjen, s točnim podacima o imenu i prezimenu odnosno nazivu ovršenika i ovrhovoditelja te s točnim podatkom o OIB-u ovršenika i ovrhovoditelja. Na zahtjevu je potrebno naznačiti ispravu temeljem koje se provodi ovrha na novčanim sredstvima, s naznakom poslovnog broja osnove za plaćanje kao i donositelja odnosno izdavatelja. Svakako je potrebno naznačiti zahtijeva li se opoziv u cijelosti bez vraćanja osnove za plaćanje ili djelomično prema specifikaciji koju je ovrhovoditelj dužan priložiti uz zahtjev ili se opoziv obavlja u cijelosti s povratom osnove za plaćanje na adresu koja se obavezno treba nazančiti na zahtjevu za opoziv.
Sve potrebne informacije, kao i korake vezane za predaju zahtjeva vezanih za provedbu ovrhe na novčanim sredstvima, nalaze se na mrežnoj stranici FINA-e: https://www.fina.hr/dostava-zahtjeva-vezanih-za-provedbu-ovrhe-na-novcanim-sredstvima-online.
3. Usluga e-Blokade za građane
Pored prethodno navedenih usluga, FINA je građanima omogućila da na brz i jednostavan način te bez potrebe dolaska u FINA-u, kroz sustav e-Građanin i uslugu e-Blokade dobiju detaljne informacije o neizvršenim osnovama za plaćanje. Usluga e-Blokade već duže vrijeme je usluga koja je na snazi za poslovne subjekte. Uslugu e-Blokade sada mogu koristiti građani za koje se putem FINA-e provodi ovrha na novčanim sredstvima po njihovim računima te im je omogućen uvid i preuzimanje Očevidnika neizvršenih osnova za plaćanje, kao i slike dokumenta osnove za plaćanje (temeljem koje se provodi ovrha na novčanim sredstvima ovršenika), dok je građanima koji su ovrhovoditelji u osnovama za plaćanje omogućen uvid odnosno preuzimanje slike osnove za plaćanje. Važno je naglasiti da sustav e-Blokade sadržava i detaljno pojašnjenje pojmova u provedbi ovrhe na novčanim sredstvima odnosno pojašnjenje Očevidnika neizvršenih osnova za plaćanje, radi lakšeg snalaženja. Budući se radi o usluzi koja je namijenjena građanima, a kroz koju građani mogu pribaviti određene podatke iz Očevidnika redoslijeda osnova za plaćanje, još od kolovoza 2018. kada je izmijenjen Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, FINA za davanje podataka, preslika i potvrda iz Očevidnika redoslijeda osnova za plaćanje ne naplaćuje naknadu.
Kako bi građanin koristio uslugu e-Blokade potrebno je da posjeduje jednu od vjerodajnica s kojom se prijavljuje u sustav e-Građani. Ako građanin ne posjeduje niti jednu vjerodajnicu s kojom bi se prijavio u sustav e-Građanin, može ju zatražiti putem online servisa za predaju dokumentacije bez fizičke identifikacije.
Sve potrebne informacije, kao i koraci vezani za pristup usluzi e-Blokade, nalaze se na mrežnoj stranici FINA-e: https://www.fina.hr/web/fina/e-blokade-za-gradane.
Važna obavijest za građane je i da FINA svim građanima, koji putem sustava e-Građani imaju otvoren svoj Osobni korisnički pretinac (u nastavku teksta: OKP), dostavlja u njihov OKP podatke iz sustava provede ovrhe na novčanim sredstvima i to:
- obavijest o početku blokade računa (broj osnove za plaćanje temeljem koje su računi ovršenika blokirani, ovrhovoditelja po osnovi za plaćanje i ukupan iznos blokade ovršenika u trenutku kreiranja poruke koja se dostavlja u OKP),
- obavijest o provedenoj osnovi za plaćanje izvršenoj u cijelosti bez blokade računa (obavijest da je zaprimljena nova osnova za plaćanje na izvršenje u FINA-u, broj osnove za plaćanje i informaciju da je ista osnova za plaćanje u cijelosti izvršena),
- obavijest o primitku nove osnove za plaćanje za građanina čiji su računi već od ranije blokirani (broj novozaprimljene osnove za plaćanje, ovrhovoditelja iz novozaprimljene osnove za plaćanje i ukupan iznos blokade ovršenika u trenutku kreiranja poruke koja se dostavlja u OKP),
- obavijest o stanju blokade (FINA ovu obavijest dostavlja prvi radni dan u mjesecu, s podatkom o ukupnom iznosu blokade ovršenika u trenutku stvaranja poruke koja se dostavlja u OKP i s podatkom o broju dana neprekidne blokade),
- obavijest o deblokadi računa,
- obavijest o objavi na e-Oglasnoj ploči sudova, Poziv na očitovanje za provedbu jednostavnog postupka stečaja potrošača.
Također, i u ovom slučaju, sve navedene poruke dostavljaju se korisniku bez naknade.
4. Predaja obrasca Obavijesti iz članka 212. stavak 1. Ovršnog zakona elektroničkim putem (e-mailom)
Osim predaje dokumentacije putem online servisa, dakle u elektroničkom obliku, svim građanima za potrebe ostvarivanja zakonskog prava na zaštitu novčanih sredstava izuzetih od ovrhe omogućeno je elektroničkim putem - putem e-maila otvaranje i zatvaranje zaštićenog računa. Naime, svaki građanin koji je ujedno korisnik novčanih sredstava koja su izuzeta od ovrhe ili nad kojima je ovrha ograničena (u nastavku teksta: zaštićeno primanje) može, radi zaštite tog primanja od provedbe ovrhe, dostaviti obavijest FINA-i da je korisnik zaštićenog primanja elektroničkim putem, bez potrebe dolaska u poslovnicu FINA-e. Ono što je građanin dužan je na adresu elektroničke pošte prisilna.naplata@fina.hr, s napomenom „Otvaranje zaštićenog računa“ dostaviti popunjen obrazac "Obavijesti o primanjima i naknadama ovršenika izuzetim od ovrhe odnosno na kojima je ovrha ograničena sukladno odredbama Ovršnog zakona (Obavijest iz članka 212. stavka 1. Ovršnog zakona)". Obrazac navedene Obavijesti (u nastavku teksta: Obavijest) nalazi se na mrežnim stranicama FINA-e.
Ako građanin nije u mogućnosti tako popunjen obrazac dostaviti elektroničkom poštom, FINA je takvom građaninu omogućila da u elektroničkoj poruci dostavi podatke koji su FINA-i potrebni za zadavanje naloga banci za otvaranje odnosno zatvaranje zaštićenog računa, i to: ime i prezime, adresu, OIB, kontakt podatke: telefon, mobilni telefon, adresu e-pošte, naziv banke i broj računa u banci (račun u banci na koji se uplaćuje zaštićeno primanje), vrstu zaštićenog primanja (npr. plaća, mirovina, drugi dohodak i sl.), ime i prezime/naziv uplatitelja zaštićenog primanja, adresu/sjedište uplatitelja zaštićenog primanja, OIB uplatitelja, a ako se radi o isplati alimentacije koju isplaćuje netko drugi umjesto obveznika uzdržavanja - ime i prezime i OIB obveznika uzdržavanja (npr. ako poslodavac roditelja koji treba platiti alimentaciju isplaćuje alimentaciju s plaće roditelja – isplatitelj je taj poslodavac, ali treba dostaviti i ime i prezime i OIB roditelja koji je dužan platiti alimentaciju), ako se radi o inozemnom primanju, potrebno je navesti i iznos, valutu i razdoblje isplate (mjesečno ili drugačije), a ako se zaštićeno primanje ostvaruje iz ovrhe - podatke o osnovi za plaćanje temeljem koje se provodi ovrha na novčanim sredstvima u FINA-i (zakonsko uzdržavanje/uzdržavanje po osnovi naknade štete i sl.), vrstu isprave (npr. presuda, rješenje o ovrsi), poslovni broj, OIB i naziv ovršenika.
Također, preporuka je FINA-e, a radi bržeg postupanja, ako je moguće i u prethodnom dogovoru sa uplatiteljem primanja na koje se dostavljena Obavijest odnosi, da se dostavi i adresa e-pošte uplatitelja na koju će FINA poslati obavijest uplatitelju o vrsti zaštićenog primanja i broju zaštićenog računa na koji treba obaviti uplate, a kako bi se izbjegla nepotrebna fizička manipulacija dokumentacijom u skladu sa preporukama nadležnih tijela vezano uz suzbijanje aktualne zdravstvene ugroze. Ako to nije moguće, FINA će nakon obrade Obavijesti o tome obavijestiti uplatitelja dostavom dopisa na adresu uplatitelja koja je naznačena u Obavijesti.
Po zaprimanju Obavijesti putem elektroničke pošte, FINA će naložiti banci u kojoj je otvoren redovni račun da se otvari zaštićeni račun te će podatak o broju zaštićenog računa dostaviti uplatitelju i korisniku zaštićenog primanja elektroničkom poštom odnosno poštom. Na navedenu adresu elektroničke pošte može se dostaviti i zahtjev za zatvaranjem zaštićenog računa. Zahtjev se predaje u slobodnoj formi ali je nužno da su navedeni svi potrebni podaci i to: ime i prezime, OIB te broj zaštićenog računa za koji se traži zatvaranje. Predmet poruke potrebno je nazvati "Zatvaranje zaštićenog računa". Na prethodno naveden način postupa se i u slučaju ako je zaštićeni račun već otvoren, ali je za tako otvoren zaštićeni račun potrebno u FINA-i prijaviti svaku promjenu, primjerice, dodavanje novog zaštićenog primanja, promjene uplatitelja zaštićenog primanja i svaku drugu promjenu koja utječe na zaštitu primanja od provedbe ovrhe.
Obrasci vezani uz zaštićena primanja i zaštićeni račun, kao i postupanje s primanjima i naknadama izuzetim od ovrhe odnosno na kojima je ovrha ograničena nalaze se na mrežnoj stranici FINA-e: https://www.fina.hr/obrasci
https://www.fina.hr/primanja-i-naknade-koji-su-izuzeti-iz-ovrhe
5. Predaja Očitovanja potrošača u jednostavnom postupku stečaja potrošača e-mailom
Tijekom siječnja 2019. velikom broju građana dostavljeni su na adresu njihova prebivališta odnosno boravišta Pozivi (potrošaču) na dostavu očitovanja za provedbu jednostavnog postupka stečaja potrošača, jer je od 1. siječnja 2019. na snazi mogućnost provedbe jednostavnog postupka stečaja potrošača. Jednostavan postupak stečaja potrošača je postupak čija je svrha omogućiti dijelu insolventnih građana, koji su u tzv. „dugotrajnoj blokadi“ za relativno male iznose, da u ubrzanom i jednostavnom postupku namire dio svojih vjerovnika iz imovine iz koje se, prema odredba Zakona o izmjenama i dopisnama Zakona o stečaju potrošača (Nar. nov., br. 100/15 i 67/18, u nastavku teksta: ZIDZSP), namirenje može provesti i da se na taj način oslobode duga, odnosno u slučaju ako građanin ne raspolaže imovinom iz koje bi se vjerovnici mogli namiriti, da ga se temeljem odluke suda oslobodi obveza. Jednostavni postupak stečaja potrošača je postupak koji se provodi pred općinskim sudom prebivališta odnosno boravišta potrošača, a temeljem prijedloga za provođenje jednostavnog postupka stečaja potrošača koji FINA dostavlja sudu. No, kako bi FINA podnijela prijedlog za provođenje jednostavnog postupka stečaja potrošača potrebno je da su ispunjeni određeni zakonski uvjeti. Tako prema odredbama ZIDZSP-a, propisane uvjete zadovoljava svaki potrošač za kojeg je u Očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje koji vodi FINA evidentirano dugovanje u iznosu do 20.000,00 kuna s osnove glavnice i to duže od 3 godine.
Naime, kada FINA utvrdi da određeni potrošač zadovoljava uvjete za pokretanje jednostavnog postupka stečaja potrošača, FINA potrošaču šalje Poziv i Očitovanje. Svakom potrošaču na taj način se omogućava da kroz obrazac Očitovanja izjavi suglasnost na provođenje jednostavnog postupka stečaja potrošača. U slučaju ako potrošač ne želi da se nad njim provede jednostavan postupak stečaja potršača, također mora pravilno popuniti Očitovanje te na njemu naznačiti da nije suglasan s provedbom postupka. Kada potrošač popuni Očitovanje, bilo da izjavi da je suglasan bilo da izjavi da nije suglasan s pokretanjem postupka, dužan je u roku 15 dana od kada je primio Poziv, popunjeno i potpisano Očitovanje dostaviti u FINA-u.
S obzirom na novonastalu situaciju Očitovanje, osim što se može dostaviti neposredno ili poštom, sada se može dostaviti i elektroničkim putem - na adresu elektroničke pošte: info@fina.hr, a kao predmet (subject) poruke potrebno je upisati: JPSP – Očitovanje potrošača, kako bi se omogućila što brža obrada pristiglih Očitovanja. Naime, ako potrošač u roku 15 dana od dana primitka Poziva ne dostavi FINA-e Očitovanje, smatrat će se da je potrošač suglasan da se provede jednostavni postupak stečaja potrošača .
Kada potrošač dostavi očitovanje, FINA elektroničkim putem šalje nadležnom sudu prijedlog za provođenje jednostavnog postupka stečaja potrošača. FINA će prijedlog poslati i u slučaju ako potrošač nije ispunio Očitovanje, budući da se temeljem odredbe ZIDZSP-a presumira da je na taj način izrazio suglasnost za provedbu postupka. Ako je potrošač suglasan s provedbom jednostavnog postupka stečaja potrošača te želi da se jednostavni postupak stečaja potrošača provede i u odnosu na osnove za plaćanje koje su vjerovnici povukli nakon što je FINA pozvala na očitovanje, svakako je potrebno popuniti Očitovanje tako da se zaokruži „Suglasan sam“ i „Predlažem“, nakon čega je Očitovanje potrebno potpisati i dostaviti FINA-i. Također, sve informacije vezane za jednostavan postupak stečaja potrošača nalaze se na mrežnoj stranici FINA-e: https://www.fina.hr/stecaj-potrosaca/sve.
Autor: Sanja Mandić