Zakoni
Detalji dokumenta
Objavljen
Donesen
Poglavlja nisu pronađena.
Program rada Savjeta mladih Grada Zagreba za 2021. godinu
Pročišćeni tekst vrijedi od 06.11.2020.
Narodne novine
29/2020

Na temelju članka 19. Zakona o savjetima mladih (Narodne novine 41/14) i članka 9.
Odluke o osnivanju Savjeta mladih Grada Zagreba (Službeni glasnik Grada Zagreba 8/14, 9/16, 2/17 i 22/17), Savjet mladih Grada Zagreba, na 2. sjednici, 8. listopada 2020., donio je
PROGRAM RADA
Savjeta mladih Grada Zagreba za 2021. godinu
UVODNE NAPOMENE
Pravni okvir: Nacionalni program za mlade za razdoblje od 2014. do 2017. godine, Program za mlade Grada Zagreba od 2015. do 2018. (Službeni glasnik Grada Zagreba 9/15), Zakon o savjetima mladih (Narodne novine 41/14) i Odluka o osnivanju Savjeta mladih Grada Zagreba (Službeni glasnik Grada Zagreba 8/14, 9/16, 2/17 i 22/17).
Savjet mladih Grada Zagreba (u daljnjem tekstu: Savjet mladih) osnovala je Gradska skupština Odlukom o osnivanju Savjeta mladih Grada Zagreba kao savjetodavno tijelo Grada Zagreba, koje promiče i zagovara prava, potrebe i interese mladih u Gradu Zagrebu.
U dosadašnjem je radu Savjet mladih donio osam programa rada po kojima je djelovao. Sastavni dio ovog programa je Prijedlog financijskog plana radi izvršenja Programa Savjeta mladih Grada Zagreba za 2021.
Člankom 13. Zakona o savjetima mladih (u daljnjem tekstu: Zakon), te člankom 7. Odluke o osnivanju Savjeta mladih Grada Zagreba (u daljnjem tekstu: Odluka), propisan je djelokrug rada Savjeta mladih:
- raspravlja na svojim sjednicama o pitanjima značajnim za rad Savjeta mladih te o pitanjima iz djelokruga Gradske skupštine koji su od interesa za mlade
- u suradnji s predsjednikom Gradske skupštine inicira donošenje odluka od značenja za mlade, donošenje programa i drugih akata od značenja za unaprjeđivanje položaja mladih u Gradu Zagrebu, raspravu o pojedinim pitanjima od značenja za unaprjeđivanje položaja mladih u Gradu Zagrebu te način rješavanja navedenih pitanja
- preko svojih predstavnika sudjeluje u radu Gradske skupštine prilikom donošenja odluka, mjera, programa i drugih akata od osobitog značenja za unaprjeđivanje položaja mladih u gradu Zagrebu davanjem mišljenja, prijedloga i preporuka o pitanjima i temama od interesa za mlade
- sudjeluje u izradi, provedbi i praćenju provedbe gradskih programa za mlade, daje pisana očitovanja i prijedloge nadležnim tijelima o potrebama i problemima mladih, a po potrebi predlaže i donošenje programa za otklanjanje nastalih problema i poboljšanje položaja mladih
- potiče informiranje mladih o svim pitanjima značajnim za unaprjeđivanje položaja mladih, međusobnu suradnju savjeta mladih u Republici Hrvatskoj te suradnju i razmjenu iskustava s organizacijama civilnoga društva i odgovarajućim tijelima drugih zemalja
- predlaže i daje Gradskoj skupštini na odobravanje program rada popraćen financijskim planom radi ostvarivanja programa rada Savjeta mladih
- po potrebi poziva predstavnike gradskih upravnih tijela na sjednice Savjeta mladih
- potiče razvoj financijskog okvira provedbe politike za mlade i potpore razvoju organizacija mladih i za mlade te sudjeluje u programiranju prioriteta natječaja i određivanja kriterija financiranja organizacija mladih i za mlade
- obavlja i druge savjetodavne poslove od interesa za mlade.
Ovim se programom rada određuju načela, smjernice i područja djelovanja te utvrđuju programske i druge aktivnosti Savjeta za 2021. sukladno navedenom pravnom okviru djelovanja Savjeta mladih.
PODRUČJE DJELOVANJA
Program rada Savjeta mladih definira područja djelovanja, ciljeve i mjere koja su sukladna onima koje predviđa Program za mlade Grada Zagreba.
Program za mlade Grada Zagreba temeljni je dokument razvoja položaja mladih u gradu Zagrebu. Skup je načela, vrijednosti i ciljeva kojima Grad Zagreb smjera poboljšati kvalitetu života društvene skupine mladih te standarde provedbe gradske politike za mlade. Kao temeljni dokument za mlade u Gradu Zagrebu njegova provedba neupitan je prioritet u djelovanju i radu Savjeta mladih.
S obzirom na to da Savjet mladih kao jedan od temeljnih zadataka svojeg djelovanja i programa rada vidi upravo u funkciji sunositelja u provedbi aktivnosti programa za mlade, aktivnosti programa rada Savjeta mladih za 2021. godinu prilagođene su, kao i do sada, Programu za mlade Grada Zagreba.
Savjet mladih, uz predviđene aktivnosti u vezi s provedbom Programa za mlade Grada Zagreba, nastavit će kontinuirano surađivati s gradonačelnikom Grada Zagreba, Gradskom skupštinom Grada Zagreba, Gradskim uredom za sport i mlade te drugim upravnim tijelima u procesima donošenja odluka od važnosti za mlade u Gradu Zagrebu te poticati jačanje lokanih politika prema mladima i aktivnosti upoznavanja lokalne zajednice s postojećim programima i aktivnostima za mlade u Gradu Zagrebu.
Komunikacija s mladima i dalje je važna aktivnost Savjeta mladih te je u tu svrhu potrebno nastaviti razvijati komunikaciju u lokalnoj zajednici preko web-stranice i društvenih mreža, ali i započeti s organizacijom predstavljanja Savjeta mladih u školama, na fakultetima te u udrugama i drugim zainteresiranim skupinama.
Savjet mladih Grada Zagreba član je Regionalne mreže mladih (Youth Regional Network - YRN), tijela Skupštine europskih regija (Assembly of European Regions - AER) od 2010., a rad članica i članova Savjeta mladih u YRN-u prepoznat je već niz godina.
Savjet mladih će nastaviti s organizacijom radnih sastanaka udruga mladih i za mlade koji djeluju na području grada Zagreba u svrhu kvalitetnijih i dostupnijih usluga mladima, ali i povećanja vidljivosti djelovanja udruga, jer se takav tip suradnje pokazao potrebnim.
Savjetodavna uloga Savjeta mladih Grada Zagreba ponajviše se ističe u raspravama o pitanjima koja su od interesa za mlade, a rezultat kojih su upućeni prijedlozi, zaključci i amandmani prilikom donošenja odluka, mjera, programa i drugih akata od osobitog značenja za mlade.
Savjet mladih ima pravo konstituiranja svojih radnih skupina kao stručnih tijela za određene programske cjeline koje prate Program rada Savjeta mladih, odnosno područja djelovanja Programa za mlade Grada Zagreba.
PODRUČJE DJELOVANJA, CILJEVI I MJERE PREDVIĐENI PROGRAMOM ZA MLADE
Program rada Savjeta mladih, sukladno Programu za mlade Grada Zagreba, sastoji se od područja djelovanja koja su definirane sukladno potrebama mladih.
Provedeno istraživanje za potrebe izrade Programa za mlade 2014. godine, definiralo je glavne probleme mladih u gradu Zagrebu redom: nezaposlenost, nedovoljna briga društva i države za mlade, nedostatak životne perspektive, okupiranost zabavom i potrošnjom, nizak životni standard, apatičnost i nedostatak interesa za društvena zbivanja te niska politička participacija mladih. Kao problem isticalo se i nekvalitetno i nedostupno obrazovanje, nedostatak tolerancije prema manjinskim društvenim skupinama, problem stambenog osamostaljivanja te neodgovorno seksualno ponašanje. Najodgovornijima smatraju roditelje, zatim školu (profesore, pedagoge) te svaku mladu osobu za sebe, dok kao najmanje odgovornu smatraju vjerske zajednice te servise za mlade.
Uloga Savjeta mladih u provođenju politike za mlade svakako je istraživanje mnijenja, ali i informiranje i savjetovanje mladih, kao jedinog savjetodavnog tijela te vrste pri Gradskoj skupštini Grada Zagreba.
Tijekom 2015. Savjet je ponovio ispitivanje potreba mladih u Gradu Zagrebu te se uvidjelo kako su mladi u puno većoj mjeri nego što se smatralo neinformirani o radu Gradske skupštine i Savjeta mladih, kako su u svojim aktivnostima politički pasivni te kako su nedovoljno obaviješteni o postojanjima politika za mlade. Većina ih smatra da je glavni problem s kojima se mladi susreću i dalje nezaposlenost, a veliku ulogu u rješavanju nezaposlenosti vide u Gradu. Gradsku ulogu također vide u osiguravanju kvalitetnog obrazovanja, a samo nekolicina ih je bila korisnik ili jesu aktivni korisnik stipendije Grada Zagreba. Oni koji nisu nikada bili korisnici stipendije u većini slučajeva nisu bili informirani o raspisivanju natječaja. Većina ih smatra da je gradu potreban Centar za mlade s najvećom ulogom u pomoći pri zapošljavanju, zatim u savjetovanju mladih i edukaciji.
U rujnu 2019. Savjet mladih ponovno je ispitao interese i potrebe mladih u Gradu Zagrebu s ciljem izrade kvalitetnijeg gradskog programa za mlade i popratnih akcijskih planova za provedbu te određivanju smjernica i prioriteta u radu Savjeta mladih. Dobiveni rezultati istraživanja ponovno su potvrdili prioritetne probleme među mladima kao što su pitanje zapošljavanja, stambenog osamostaljivanja i društveno-političke participacije mladih, odnosno apatičnosti mladih kada su u pitanju životna perspektiva i potreba za "vezom" u karijernom napredovanju, ali i neinformiranost mladih o određenim gradskim programima i mjerama od značenja za njih te o Centru za mlade Grada Zagreba i Pogonu kao centru za nezavisnu kulturu i mlade. Rezultati istraživanja, a posebno oni koji se tiču političkih znanja i participacije mladih te financijske pismenosti, uz druga nezavisna i vanjska istraživanja, pokazali su potrebu uvođenja modela građanskog odgoja i obrazovanja kao izvannastavne aktivnosti u sve zainteresirane škole kojima je osnivač Grad Zagreb. Uz specifične teme istraživanja, među mladima je istaknuta potreba za unaprjeđenjem biciklističke infrastrukture među mladima, mogućnost za poticanjem kulturnih događaja, ali i potpuna nezainteresiranost mladih za izbor zastupnika u Europski parlament te korist uvođenja e-glasovanja. Kao zasebno važan podatak ističe se i iznimno visok postotak mladih koji je doživio ili svjedočio vršnjačkom nasilju koje ima dalekosežne posljedice i na daljnji razvoj mladih i njihovo mentalno zdravlje.
Sukladno donesenom Programu za mlade Grada Zagreba, Savjet mladih kao sunositelj određenih mjera preuzima na sebe suodgovornost za njihovo provođenje. Najvažnija mu je aktivnost svakako cjelokupno praćenje provedbe Programa za mlade Grada Zagreba. Stoga navedeni ciljevi i mjere prate Program za mlade Grada Zagreba od 2015. do 2018.
I. PREPOZNAVANJE MLADIH U DRUŠTVENOJ ZAJEDNICI GRADA ZAGREBA
Cilj
1. Jačanje gradske uprave i gradskih institucija za rad s mladima
2. Jačanje mreže osoba i udruga koje profesionalno rade s mladima
Mjere
1.1. Razvijanje kapaciteta gradske uprave u oblikovanju i provedbi gradske politike za mlade
1.2. Poticanje lokalnih institucija i ustanova na osnaživanje i ravnopravno uključivanje mladih u procese donošenja odluka
1.3. Poticanje osnivanja formalne mreže osoba i udruga koje profesionalno rade s mladima na razini Grada Zagreba
1.4. Promoviranje važnosti rada s mladima i vrednovanje rada mladih
1.5. Provođenje znanstvenih istraživanja u području rada s mladima
II. AKTIVNO SUDJELOVANJE MLADIH U DRUŠTVU
Ciljevi
1. Poticanje razvoja sustava podrške i zaštite prava mladih
2. Politička participacija mladih
3. Poticanje razvoja aktivnosti organiziranog provođenja slobodnog vremena i sudjelovanja mladih u razvoju zajednice
4. Podrška provođenja politike za mlade
Mjere
1. Poticanje razvoja sustava podrške i zaštite prava mladih
1.1. Poticanje razvoja sustava informiranja i savjetovanja mladih
1.2. Podrška radu, razvoju i suradnji organizacija koje djeluju u korist mladih te potpora prilikom dodjele gradskih prostora udrugama mladih i za mlade
1.3. Podrška izradi i provedbi informativnih i obrazovnih programa za mlade kojima su u fokusu prava mladih
1.4. Podrška osnivanju i djelovanja centara za mlade
1.5. Poticanje volontiranja i vrednovanja volontiranja u društvu
1.6. Potpora projektima mladih i za mlade, poglavito potpora neprofitnim medijskim projektima
1.7. Suradnja sa Studentskim zborom Sveučilišta u Zagrebu
1.8. Potpora mladima za sudjelovanje na natjecanjima ili projektima koji koriste mladima izravno ili neizravno na području grada Zagreba
1.9. Organiziranje i obilježavanje Dana mladih Grada Zagreba
2. Politička participacija mladih
2.1. Poticanje osnivanja savjetodavnih tijela za mlade na razini gradskih četvrti u Gradu Zagrebu po uzoru na Zakon o savjetima mladih i podrška u njihovu radu
2.2. Pozivanje zainteresiranih predstavnika mladih, udruga mladih i udruga za mlade na sjednice Savjeta mladih te poticanje na sudjelovanje u podnošenju prijedloga i raspravi
2.3. Poticanje sudjelovanja mladih u radu Gradske skupštine Grada Zagreba, vijeća gradskih četvrti i vijeća mjesnih odbora
2.4. Pružanje podrške nezavisnom učeničkom organiziranju i međusobnoj suradnji
2.5. Edukacija mladih o radu i promidžba Savjeta mladih Grada Zagreba
2.6. Podupiranje suradnje Savjeta mladih i udruga mladih i za mlade
2.7. Poticanje e-savjetovanja o gradskim programima i prijedlozima na dnevnom redu sjednica Gradske skupštine
2.8. Informatizacija sjednica Savjeta mladih
2.9. Provođenje programa i projekata političkog opismenjavanja
3. Poticanje razvoja aktivnosti organiziranog provođenja slobodnog vremena i sudjelovanja mladih u razvoju zajednice
3.1. Pronalaženje prostorija koje bi koristio Savjet mladih te omogućavanje korištenja prostorija drugim organizacijama mladih osoba
3.2. Podrška osnivanju i djelovanju klubova za mlade
3.3. Poticanje i podrška udrugama mladih i za mlade na aktivno korištenje dostupnih gradskih prostora u svrhu razvoja zajednice
4. Podrška provođenja politike za mlade
4.1. Poticanje provođenja i praćenje provođenja Programa za mlade grada Zagreba
4.2. Poticanje istraživanja u području rada s mladima
4.3. Redovno provođenje istraživanja o trenutnim pravima, potrebama i interesima mladih u Gradu Zagrebu
III. MOBILNOST MLADIH
Ciljevi
1. Mobilnost i razmjena mladih
2. Suradnja na međunarodnim projektima za mlade
Mjere
1. Mobilnost i razmjene mladih
1.1. Promoviranje i podupiranje suradnje mladih
1.2. Poticanje lokalne i nacionalne mobilnosti mladih
1.3. Poticanje i podupiranje suradnje Savjeta mladih Grada Zagreba s ostalim savjetima
1.4. Poticanje i podupiranje suradnje Savjeta mladih Grada Zagreba i dionika u provođenju politika za mlade
2. Poticanje suradnje u međunarodnim projektima za mlade
2.1. Promoviranje i podupiranje izrade i provedbe međunarodnih programa za mlade
2.2. Poticanje udruga mladih na prijavu za sudjelovanje na međunarodnim konferencijama od interesa za mlade
2.3. Poticanje i podupiranje međunarodnog strateškog partnerstva među mladima
2.4. Podupiranje komparativnih analiza među postojećim programima i akcijama za mlade na lokalnoj razini
2.5. Poticanje suradnje Savjeta s međunarodnim organizacijama
IV. OBRAZOVANJE I RAZVOJ CJELOŽIVOTNIH KOMPETENCIJA
Ciljevi
1. Učenje i stjecanje cjeloživotnih kompetencija kod mladih
2. Stvaranje kvalitetnijih uvjeta formalnog obrazovanja
3. Provedba obrazovnih programa koji potiču inovativno i kritičko razmišljanje
4. Učenje i stjecanje digitalnih kompetencija i vještina kod mladih
Mjere
1. Učenje i stjecanje cjeloživotnih kompetencija kod mladih
1.1. Podupiranje uvođenja i provedbe izvannastavnih aktivnosti u školama
1.2. Informiranje o dostupnom neformalnom obrazovanju
1.3. Podupiranje i provođenje programa i aktivnosti neformalnog obrazovanja
1.4. Podupiranje i provođenje programa financijskog opismenjavanja
1.5. Podupiranje i provođenje programa spajanja učenika i studenata, te poticanje programa osvještavanja mladih osoba da nastave obrazovanje i mogućnostima zaposlenja nakon obrazovanja
1.6. Podupiranje i provođenje programa edukacija o poduzetništvu mladih
2. Stvaranje kvalitetnijih uvjeta formalnog obrazovanja
2.1. Potpora kvaliteti i dostupnosti osnovnog i srednjoškolskog te visokog obrazovanja
2.2. Podupiranje i iniciranje suradnje lokalne zajednice i sveučilišta
2.3. Podupiranje i provođenje programa dodatnog nagrađivanja izvrsnih učenika i studenata te učenika i studenata u deficitarnim zanimanjima
2.4. Podupiranje i iniciranje suradnje lokalne zajednice i sveučilišta, odnosno sveučilišnog studentskog zbora
3. Provedba obrazovnih programa koji potiču inovativno i kritičko razmišljanje
3.1. Poticanje gradskih institucija na uvođenje, odnosno subvencioniranje obrazovnih programa koji potiču inovativno i kritičko razmišljanje
3.2. Suradnja s udrugama stručnima za obrazovne programe koji potiču inovativno i kritičko razmišljanje
4. Učenje i stjecanje digitalnih kompetencija i vještina kod mladih
4.1. Podupiranje programa učenja digitalnih znanja i stjecanje digitalnih vještina
4.2. Poticanje inovativnih digitalnih rješenja
4.3. Poticanje provođenja edukacija za digitalno obrazovanje
4.4. Poticanje i podupiranje suradnje obrazovnih institucija, lokalne zajednice i udruga za mlade za provedbu digitalnog opismenjavanja mladih
V. ZAPOŠLJAVANJE I STAMBENO OSAMOSTALJIVANJE MLADIH
Ciljevi
1. Rast opće zapošljivosti mladih, podupiranje zapošljavanja i smanjivanje nezaposlenosti među mladima
2. Osiguravanje odgovarajuće potpore razvoju poduzetništva i samozapošljavanja mladih
3. Poticanje stambenih mogućnosti za mlade
Mjere
1. Rast opće zapošljivosti mladih, podupiranje zapošljavanja i smanjivanje nezaposlenosti među mladima
1.1. Poticanje sustavnog informiranja i savjetovanja o zapošljavanju i stručnom usavršavanju mladih
1.2. Podupiranje programa pripreme mladih za tržište rada
1.3. Podupiranje programa stažiranja i vrednovanja radnog iskustva mladih
1.4. Podupiranje sustavnog subvencioniranja zapošljavanja mladih
1.5. Poticanje fleksibilnosti tržišta rada i mladih
1.6. Poticanje dostupnosti tržišta rada i kvalitetna potpora mladima s manje mogućnosti
1.7. Sudjelovanje u EU projektima povezanim s tematikom zapošljavanja mladih
1.8. Informiranje mladih o projektima udruga i organizacija koji se provode da bi se pomoglo mladima da lakše uđu na tržište rada
2. Osiguravanje potpore razvoju poduzetništva i samozapošljavanja mladih
2.1. Poticanje inicijativa i događanja koji će rezultirati poduzetničkim inicijativama mladih
2.2. Poticanje udruga mladih i organizacija u provođenju aktivnosti koje će rezultirati zapošljavanjem mladih
3. Poticanje stambenih mogućnosti za mlade
3.1. Poticanje razvoja modela i praksi stambenog osamostaljivanja mladih
3.2. Poticanje razvoja modela i prakse stambenog zbrinjavanja i osamostaljivanja mladih s manje mogućnosti
VI. SOCIJALNA UKLJUČENOST
Ciljevi
1. Socijalna integracija mladih
Mjere
1. Socijalna integracija mladih
1.1. Potpora osnaživanju položaja mladih slabijega socioekonomskog statusa te mladih s manje mogućnosti
1.2. Podupiranje provedbe programa prevencije nasilja, govora mržnje i zločina iz mržnje mladih i među mladima
1.3. Podupiranje rada s mladima s problemima u ponašanju i s mladima u sukobu sa zakonom
1.4. Podupiranje povećanja sigurnosti mladih u prometu
1.5. Podupiranje i provedba projekta poboljšanja životnog standarda i položaja mladih osoba s invaliditetom
VII. MLADI, ZDRAVLJE I SPORT
Ciljevi
1. Razvoj kvalitetnih zdravstvenih usluga za mlade
2. Razvoj preventivnih programa za mlade
3. Razvoj sportskih aktivnosti za mlade
Mjere
1. Razvoj kvalitetnih zdravstvenih usluga za mlade
1.1. Promicanje zdravih stilova i načina života
1.2. Promoviranje zaštite reproduktivnoga zdravlja i seksualno odgovornog ponašanja
1.3. Jačanje programa usmjerenih na mentalno zdravlje
2. Razvoj preventivnih programa za mlade
2.1. Poticanje prevencije svih oblika ovisnosti među mladima
2.2. Poticanje prevencije bolesti među mladima
2.3. Informiranje i savjetovanje mladih o dostupnim programima
2.4. Razvoj gradskih programa prevencije vršnjačkog nasilja
3. Razvoj sportskih aktivnosti za mlade
3.1. Provođenje i podupiranje sportskih aktivnosti za mlade
3.2. Promoviranje rekreativnog i profesionalnog sporta
3.3. Poticanje i promoviranje nagrađivanja sportskih uspjeha
VIII. MLADI I SIGURNOST
Ciljevi
1. Povećanje broja mladih volontera u sustavu civilne zaštite
2. Upoznavanje mladih sa značenjem broja 112, poticanje interesa za spoznaju i prepoznavanje opasnosti te razvijanje svijesti o reagiranju u opasnim/hitnim situacijama (poplave, požari, potresi, tehničko/tehnološke nesreće...)
Mjere
1. Povećanje broja mladih volontera u sustavu civilne zaštite
1.1. Poticanje mladih na sudjelovanje u civilnim aktivnostima društva i volontiranju
1.2. Poticanje mladih u uključenje rada sustava civilne zaštite i udruga u sustavu civilne zaštite
1.3. Omogućavanje prostora udrugama koje rade s mladima i volonterima na području grada Zagreba
2. Upoznavanje mladih sa značenjem broja 112, poticanje interesa za spoznaju i prepoznavanje opasnosti te razvijanje svijesti o reagiranju u opasnim/hitnim situacijama (poplave, požari, potresi, tehničko/tehnološke nesreće...)
2.1. Kontinuirano povećanje sigurnosti mladih u elementarnim nepogodama i požarima projektima i radionicama
2.2. Poticanje udruga na izradu projekata i preventivno djelovanje stručnim predavanjima i radionicama.
ZAVRŠNA ODREDBA
Savjet mladih Grada Zagreba ostavlja mogućnost izmjene, odnosno dopune Programa rada, prema novonastalim potrebama ili mogućnostima, sukladno utvrđenom financijskom planu. Posebice se izmjene i dopune odnose na provedbu mjera i aktivnosti predviđenih Programom za mlade Grada Zagreba.
KLASA: 602-11/20-003/11
URBROJ: 251-28-03-20-4
Zagreb, 8. listopada 2020.
Predsjednica
Savjeta mladih Grada Zagreba
Lucija Topolovec, v. r.
Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.
Prijava
Zaboravljena zaporka?
Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.