Zakoni
Detalji dokumenta
Objavljen
Donesen
Poglavlja nisu pronađena.
Program javnih potreba u kulturi Grada Zagreba za 2025.
Pročišćeni tekst vrijedi od 20.12.2024.
Narodne novine 42/2024
Na temelju članka 5. Zakona o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi (Narodne novine 83/22) i članka 41. točke 6. Statuta Grada Zagreba (Službeni glasnik Grada Zagreba 23/16, 2/18, 23/18, 3/20, 3/21, 11/21 - pročišćeni tekst i 16/22), Gradska skupština Grada Zagreba, na 39. sjednici, 5. prosinca 2024., donijela je
PROGRAM
javnih potreba u kulturi Grada Zagreba za 2025.
UVOD
Na obavljanje djelatnosti kulture i način financiranja te na donošenje programa javnih potreba u kulturi Grada Zagreba primjenjuju se odredbe Zakona o ustanovama (Narodne novine 76/93, 29/97, 47/99, 35/08, 127/19 i 151/22), Zakona o proračunu (Narodne novine 144/21), Zakona o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi (Narodne novine 83/22) te odredbe posebnih zakona koji uređuju pojedine djelatnosti kulture: Zakon o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (Narodne novine 17/19, 98/19, 114/22 i 36/24), Zakon o muzejima (Narodne novine 61/18, 98/19, 114/22 i 36/24), Zakon o kazalištima (Narodne novine 23/23), Zakon o audiovizualnim djelatnostima (Narodne novine 61/18, 114/22 i 123/24), Zakon o arhivskom gradivu i arhivima (Narodne novine 61/18, 98/19, 114/22 i 36/24), Zakon o ravnopravnosti spolova (Narodne novine 82/08 i 69/17), Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola (Narodne novine 92/14, 98/19), Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica (Narodne novine 83/02 i 73/13) i Zakon o pravima samostalnih umjetnika i poticanju kulturnog i umjetničkog stvaralaštva (Narodne novine 43/96, 44/96, 127/00 i 177/04).
Programom javnih potreba u kulturi Grada Zagreba za 2025. obuhvaćeno je financiranje 35 javnih ustanova u kulturi kojima je osnivač Grad Zagreb i koji su proračunski korisnici, kao i četiri ustanove kojima je Grad Zagreb suosnivač: Centar za kulturu Histrionski dom, Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust, Galerija Klovićevi dvori čiji su osnivači u jednakim dijelovima Grad Zagreb i Republika Hrvatska te Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu (suosnivači su Republika Hrvatska s udjelom 51 % i Grad Zagreb s udjelom 49 %), zatim kulturna djelatnost Pučkog otvorenog učilišta te brojni programi nezavisnih organizatora te ustanova u kulturi kojima Grad Zagreb nije osnivač.
U 2025. i dalje je poseban naglasak stavljen na financiranje programske djelatnosti ustanova, otkup knjiga u knjižnicama, jačanje financiranja programa javnih potreba u kulturi korisnika kojima Grad nije osnivač te na provedbu drugih mjera i aktivnosti usmjerenih na razvoj i osnaživanje kulturnog sektora, što uključuje kapitalna ulaganja u objekte kulture, kao i ulaganja u investicijsko održavanje i opremanje ustanova.
U skladu sa Zakonom o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi, visinu sredstava za rad ustanove utvrđuje Grad Zagreb na temelju programa rada i razvitka i financijskog plana ustanove, uz prethodno savjetovanje s nadležnim kulturnim vijećem, u dijelu koji se odnosi na programe i projekte ustanova.
U skladu s Programom razvoja kulture Grada Zagreba 2024. - 2030. (Službeni glasnik 42/23, dalje u tekstu: Program razvoja kulture), u 2025. planirana su daljnja ulaganja u razvoj kapaciteta javnih ustanova u kulturi kojima je Grad Zagreb osnivač ili suosnivač. III. dodatkom Kolektivnom ugovoru za zaposlene u ustanovama u kulturi Grada Zagreba (Službeni glasnik 28/24), koji je stupio na snagu 1.11.2024., stvoreni su preduvjeti za daljnji razvoj organizacijskih kapaciteta i uređenje sustava radnih mjesta u kulturi. Nakon što su postojeća radna mjesta prilagođena novoj nomenklaturi i sustavu koeficijenata, u 2025. uslijedit će rad na unutarnjem ustroju i organizaciji pojedinih ustanova te izradi potrebnih akata, sve u cilju osuvremenjivanja i povećanja učinkovitosti upravljanja ustanovama. Nastavit će se s povećanim ulaganjima u održavanje i opremanje ustanova u kulturi, što uključuje, primjerice, investicije u sanacije zgrada i postrojenja, nabavu scenske, tonske, rasvjetne i audiovizualne i druge opreme, nabavu vozila za bibliobusnu službu, kao i nabavu glazbenih instrumenata za Zagrebačku filharmoniju, nabavu umjetničkih djela i drugih izložbenih vrijednosti za gradske muzeje te nabavu knjiga za Gradske knjižnice grada Zagreba.
U 2025. poseban je naglasak stavljen na programski razvoj ustanova u kulturi. Većina gradskih ustanova u svojim programima rada i razvitka predložila je nove i kvalitetne kulturno-umjetničke programe te projekte i programe koji su u skladu s ciljevima i mjerama Programa razvoja kulture. Uz povećana ulaganja u otkup umjetničkih djela (Muzej suvremene umjetnosti, Muzej grada Zagreba), ulaže se u pripremu novih stalnih postava (Muzej za umjetnost i obrt, Arheološki muzej u Zagrebu, Muzej grada Zagreba). Poseban je naglasak stavljen i na programe suradnje između gradskih ustanova (primjerice manifestacija "Oblikovanje vremena: kazalište Igora Vuka Torbice" koja povezuje tri gradska kazališta ili izložba s bogatim pratećim programom "Histo(e)rija zaborava - prve žene zagrebačkih muzeja" koje zajednički organiziraju četiri gradska muzeja) te suradnju gradskih ustanova s nezavisnim organizacijama (primjerice koprodukcije u Kazalištu Gavella, brojne suradnje zagrebačkih centara za kulturu i većine gradskih muzeja). Posebno se ističu i programi usmjereni na susjedstvo, odnosno kvart. Centri za kulturu razvili su postojeće i brojne nove programe usmjerene na susjedstvo u kojem djeluju, dok Centar Novi prostori kulture uspješno nastavlja projekt "Zagrebački kvartovi kulture" proširujući mrežu zagrebačkih kvartova u kojima će se odvijati manifestacije te dodajući program gostovanja u prostorima mjesne samouprave. Posebne programe usmjerene na kvartove organiziraju i druge ustanove, osobito muzeji. Gradske su ustanove za 2025. razvile i nove programe međunarodne suradnje, pri čemu se posebno ističe program "Kazalište bez granica" Zagrebačkog kazališta mladih ili niz suradnji Muzeja suvremene umjetnosti, kao što je višegodišnje partnerstvo s čuvenom MOMA-om.
U 2024. uspješno su završeni kapitalni projekti novog Hrvatskog prirodoslovnog muzeja i otvorene čuvarnice Etnografskog muzeja te započeti projekti cjelovite obnove i punog opremanja važnih kulturnih objekata oštećenih u potresu. U 2025. ti se projekti nastavljaju i intenziviraju, a navedeno uključuje obnovu Muzeja za umjetnost i obrt, Umjetničkog paviljona, Ustanove Zagreb film (Kuća filma) i Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija.
U skladu sa Zakonom o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi, Grad Zagreb raspisao je u kolovozu 2024. godišnji Javni poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Grada Zagreba za 2025. Zaprimljeno je 2027 prijava programa i projekata iz deset različitih kulturnih djelatnosti i područja (10 % prijava više nego u prethodnoj godini). U skladu s Programom razvoja kulture, tijekom 2025. provest će se i četiri posebna javna poziva: za programe kulture i umjetnosti u zajednici, interkulturne programe dobrodošlice, programe koji uključuju mlade umjetnike/umjetnice te za programe međunarodne i međugradske suradnje i mobilnosti i projekata EU.
Nositelji programa koji se sufinanciraju putem javnih poziva i koji u razvojnom smislu daju osobiti doprinos zagrebačkoj kulturi su umjetničke organizacije, samostalni umjetnici, ustanove u kulturi čiji osnivač nije Grad Zagreb, udruge te druge pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost iz područja kulture i umjetnosti.
Putem godišnjeg Javnog poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi grada Zagreba sufinanciraju su programi iz različitih djelatnosti i područja: muzejske djelatnosti, knjižnične i nakladničke djelatnosti te književnih programa, audiovizualne (filmske) djelatnosti, dramske (kazališne) i plesne umjetnosti, glazbene umjetnosti, vizualne (likovne) umjetnosti, interdisciplinarnih i novih umjetničkih i kulturnih praksi, kulturno-umjetničkog amaterizma te međunarodne i međugradske suradnje i mobilnosti.
Prioriteti i ciljevi Poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Grada Zagreba za 2025. godinu su: kvalitetna, raznolika i dostupna kulturna ponuda za različite dobne i društvene skupine, zadovoljavanje kulturnih potreba stanovnika Zagreba, stabilnost i razvoj kulturnog sektora grada Zagreba te kontinuitet programa, poticanje dugotrajne suradnje između različitih aktera kulturnog sektora (osobito između javnog i civilnog), doprinos prezentaciji, popularizaciji i razvoju pojedine kulturno-umjetničke djelatnosti ili područja, poticanje razvoja kulturnih navika, privlačenje novih publika i produbljenja odnosa s postojećom publikom, poticanje i promicanje profesionalnoga kulturnog i umjetničkog stvaralaštva te afirmacija hrvatskih i osobito zagrebačkih autorica i autora, uključivanje i afirmacija mladih umjetnika i umjetnica, poticanje kulturnog amaterizma i izravnog sudjelovanja građana u kreiranju kulturnih sadržaja, poticanje gostovanja i rada međunarodno priznatih umjetnika s lokalnom umjetničkom zajednicom, poticanje povezivanja, suradnje i razmjene s drugim gradovima i promicanje zagrebačkog umjetničkog stvaralaštva i kulturnih praksi u Hrvatskoj i inozemstvu, upoznavanje zagrebačke javnosti s priznatim vrijednostima i suvremenim nastojanjima u umjetnosti i kulturi drugih gradova u Hrvatskoj i inozemstvu, promicanje kulturne raznolikosti i uključivosti te zadovoljavanje kulturnih potreba različitih manjina, marginaliziranih i ranjivih društvenih skupina i poticanje međugradske i međunarodne suradnje, uključivši i suradnju u sklopu projekata EU.
U skladu sa Zakonom o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi, Gradski ured za kulturu i civilno društvo izradio je u suradnji s kulturnim vijećima, stručnim savjetodavnim tijelima za pojedina područja umjetničkog i kulturnog stvaralaštva kriterije za vrednovanje programa i projekata od interesa za Grad Zagreb i to opće i posebne kriterije za jednogodišnje i jednokratne programe te dodatne kriterije za višegodišnje programe na temelju kojih će kulturna vijeća stručno vrednovati programe i projekte prijavljene na Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Grada Zagreba za 2025. godinu. Sukladno Programu razvoja kulture uvedene su dvije nove kategorije programa, odnosno projekata za sva područja i djelatnosti: međusektorske koprodukcije i projektna partnerstva (programi suradnje između različitih aktera kulturnog sektora) i pojedinačna gostovanja stranih umjetnika u Zagrebu (gostovanja koja nisu dio drugih prijavljenih programa, npr. festivala, manifestacija i sl.). Gradski ured za kulturu i civilno društvo rukovodit će se kvalitetom ponuđenog programa i važnosti programa za oblikovanje kulturne ponude Grada Zagreba, a na temelju stručne podloge i mišljenja kulturnih vijeća te će u skladu s Odlukom o izvršavanju Proračuna Grada Zagreba za 2025. predložiti gradonačelniku detaljan raspored sredstava po korisnicima u okviru planiranih sredstava.
Tijekom 2025. provodit će se programi i projekti čije je sufinanciranje odobreno u prethodnom razdoblju, i to:
- višegodišnje financiranje programa čije je financiranje odobreno na temelju Javnog poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Grada Zagreba za 2024., odnosno 2023. godinu;
- višegodišnje financiranje programa institucionalne potpore neprofitnim organizacijama u kulturi na temelju javnog poziva iz 2024. godine;
- programi koji se provode tijekom 2024. i 2025. (programi kulture i umjetnosti u zajednici, interkulturni programi dobrodošlice, programi koji uključuju mlade umjetnike/umjetnice), a financirani su u cijelosti iz Proračuna u 2024. godini.
Nastavak financiranja višegodišnjih programa u 2025. temelji se na višegodišnjem sporazumu, a odobrava se nakon provedbe evaluacije izvješća i plana provedbe za 2025. godinu.
Gradske ustanove kulture i u ovoj će godini nastaviti davati na privremeno korištenje drugim nositeljima programa prostore koji su namijenjeni održavanju programa, a u slobodnim terminima i bez naplate najma, u skladu s brojem termina ugovorenih na godišnjoj razini. Navedeno se odnosi na programe od javnog interesa za Grad Zagreb, koji su sufinancirani iz proračuna Grada Zagreba kao javna potreba u kulturi, odnosno koji su prema stručnom mišljenju nadležnog kulturnog vijeća prepoznati kao važni programi. Na taj način prostori ustanova u kulturi moći će s koristiti i za bitna događanja humanitarnog, obrazovnog i sličnog karaktera, sukladno prethodno prijavljenom mišljenju nadležnog gradskog ureda. Zagrebačka filharmonija koristit će bez naknade opremu i prostor Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog za obavljanje svoje djelatnosti.
Grad Zagreb će u svrhu stjecanja navika čitanja, poticanja sveukupnog obrazovanja djece te radi zaštite standarda djece, učenika i njihovih roditelja u okviru ukupne demografske i pronatalitetne politike, omogućiti svoj djeci do kraja kalendarske godine u kojoj navršavaju 15 godina, a koja imaju prebivalište u Gradu Zagrebu, besplatno članstvo u Knjižnicama grada Zagreba.
Na temelju Programa potpore male vrijednosti za sufinanciranje proizvodnje i objave programskih sadržaja u elektroničkim publikacijama za razdoblje 2024. - 2026. proveden je Javni poziv za dodjelu potpora male vrijednosti za sufinanciranje proizvodnje i objave programskih sadržaja u elektroničkim publikacijama za 2024. koji će se kao javni poziv provesti i u 2025. godini.
Na temelju Programa državne potpore za sufinanciranje proizvodnje i emitiranja audiovizualnih i radijskih programskih sadržaja u programima nakladnika televizija ili radija, u programima pružatelja medijskih usluga na zahtjev i programima pružatelja medijskih usluga uz dopuštenje za satelitski, internetski, kabelski i drugi dopušteni oblik prijenosa za razdoblje od 2024. do 2026. proveden je Javni poziv za sufinanciranje proizvodnje i emitiranja audiovizualnih i radijskih programskih sadržaja u programima nakladnika televizija i radija, u programima pružatelja medijskih usluga na zahtjev i programima pružatelja medijskih usluga uz dopuštenje za satelitski, internetski, kabelski i drugi dopušteni oblik prijenosa za 2024. koji će se kao javni poziv provesti i u 2025. godini.
U 2025. ukupno planirana sredstva za djelatnost kulture iznose 130.559.700,00 eura, a raspoređena su po programima i aktivnostima kako slijedi:
PROGRAM: JAVNE POTREBE U KULTURI
Nositelji programa su Gradski ured za kulturu i civilno društvo te ustanove: Pučko otvoreno učilište, Centar za kulturu Histrionski dom, Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust, Galerija Klovićevi dvori i Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu, za koje su planirana sredstva za programsku i redovnu djelatnost. Planirana su i sredstva za programe zaštite i prezentacije zbirki darovanih Gradu Zagrebu i otkupljenih zbirki, organizaciju gradskih manifestacija, podmirenje dugovanja ustanova u kulturi te modela upravljanja i korištenja kulturne infrastrukture.
Planirana sredstva za ovaj program iznose ukupno 14.997.000,00 eura, a uključuju sljedeće aktivnosti:
Aktivnost A011324A132404: Planirana sredstva za sufinanciranje Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu iznose 12.982.000,00 eura.
Aktivnost A011324A132408: Financiranje rada ustanove Centar za kulturu Histrionski dom planirano je u iznosu od 245.500,00 eura.
Aktivnost A011324A132411: Financiranje rada Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust planirano je u iznosu od 195.000,00 eura.
Aktivnost A011324A132414: Za financiranje organizacije gradskih manifestacija planirano je 300.0000,00 eura.
Aktivnost A011324A132416: Financiranje rada djelatnosti kulture Pučkog otvorenog učilišta planirano je u iznosu od 244.500,00 eura.
Aktivnost A011324A132417: Financiranje rada Galerije Klovićevi dvori planirano je u iznosu od 735.000,00 eura.
Aktivnost A011324A132419: Za programe zaštite i prezentacije zbirki darovanih Gradu Zagrebu i otkupljenih zbirki planirana sredstva iznose ukupno 102.000,00 eura.
Aktivnost A011324A132420: Za podmirenje dugovanja ustanova u kulturi planirana sredstva iznose ukupno 100.000,00 eura.
Tekući projekt A011324T132404: Sredstva za izradu novih modela upravljanja i korištenja kulturne infrastrukture planirana su u iznosu od 93.000,00 eura.
Ustanove čija je djelatnost obuhvaćena ovim programom:
Centar za kulturu Histrionski dom
U cilju promicanja kulture, posebno kazališne djelatnosti, realizira brojne predstave, ali i druge programe, poput koncerata i promocija knjiga, kojima želi promicati važnost kazališta i usmjeravati, posebno mlađu publiku, prema kvalitetnim kulturnim sadržajima.
Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust
U svrhu promicanja kulturne uključivosti i socijalne kohezije te valorizacije kulturne baštine grada Zagreba, koristeći umjetnost kao društveni alat, Centar realizira različite programe kulturnih i umjetničkih sadržaja putem tribina, radionica, akcija i sl.
Pučko otvoreno učilište
U sklopu kulturne djelatnosti, Učilište organizira likovne, plesne i dramske radionice, kao i likovne izložbe u dvama galerijskim prostorima u cilju promicanja kvalitetnih kulturnih sadržaja i umjetničkog izražavanja te zadovoljavanja kulturnih potreba različitih dobnih skupina.
Galerija Klovićevi dvori
Galerija obavlja muzejsku djelatnost, a osnivači su joj Grad Zagreb i Republika Hrvatska u jednakim dijelovima. Osim svog djelokruga rada koji se sastoji od izložbi, manifestacija, predavanja i edukacijskih programa, Galerija ugošćuje i reprezentativne izložbe ostalih institucija, kao i različite glazbene programe.
Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu
Suosnivači su Republika Hrvatska s udjelom 51 % i Grad Zagreb s udjelom 49 %. Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu središnja je i najstarija nacionalna kazališna institucija u Hrvatskoj u kojoj djeluju tri ansambla - operni, dramski i baletni. Njegov program rada obuhvaća nove produkcije, kao i izvođenje opernih, dramskih i baletnih predstava domaćih autora, kao i djela klasičnog, modernog i suvremenog svjetskog repertoara.
PROGRAM: JAVNE POTREBE U KULTURI - KORISNICI KOJIMA GRAD NIJE OSNIVAČ
Za Program Javne potrebe u kulturi - korisnici kojima Grad nije osnivač planirana sredstva iznose 13.595.000,00 eura.
Nositelji programa su različite umjetničke i druge udruge, društva i razne institucije s područja kulture financirane putem Javnog poziva. Obuhvaćaju projekte koji se odnose na knjižničnu djelatnost i književne programe, nakladničku djelatnost u kulturi, muzejsku djelatnost, dramsku (kazališnu) i plesnu djelatnost, glazbenu djelatnost, vizualnu (likovnu) umjetnost, audiovizualnu (filmsku) djelatnost, interdisciplinarne i nove umjetničke i kulturne prakse, kulturno-umjetnički amaterizam, međunarodnu i međugradsku suradnju i mobilnost, posebni program Kultura i umjetnost u zajednici te ostale posebne javne pozive u kulturi.
Aktivnost A011327A132701: Za financiranje knjižnične djelatnosti i književnih programa planirano je 520.000,00 eura.
Aktivnost A011327A132702: Za financiranje nakladničke djelatnosti planirano je ukupno 780.000,00 eura.
Aktivnost A011327A132703: Za financiranje muzejske djelatnosti planirano je ukupno 180.000,00 eura.
Aktivnost A011327A132704: Za financiranje dramske (kazališne) i plesne umjetnosti planirano je 2.000.000,00 eura.
Aktivnost A011327A132705: Za financiranje glazbene umjetnosti planirano je ukupno 1.350.000,00 eura.
Aktivnost A011327A132706: Za financiranje vizualne (likovne) umjetnosti planirano je ukupno 900.000,00 eura.
Aktivnost A011327A132707: Za financiranje audiovizualne (filmske) djelatnosti planirano je ukupno 1.500.000,00 eura.
Aktivnost A011327A132708: Za financiranje djelatnosti kulturno-umjetničkog amaterizma planirano je ukupno 1.035.000,00 eura.
Aktivnost A011327A132709: Za financiranje područja interdisciplinarne i nove umjetničke i kulturne prakse planirano je 1.100.000,00 eura.
Aktivnost A011327A132710: Za financiranje međunarodne i međugradske suradnje i mobilnosti planirano je ukupno 730.0000,00 eura.
Aktivnost A011327A132711: Za financiranje posebnog program Kultura i umjetnosti u zajednici planirano je 700.000,00 eura.
Aktivnost A011327A132712: Za financiranje ostalih posebnih javnih poziva u kulturi planirano je 2.800.000,00 eura.
1. KNJIŽNIČNA I NAKLADNIČKA DJELATNOST I KNJIŽEVNI PROGRAMI
1.1. Knjižnična djelatnost i književni programi
U cilju poticanja književnog stvaralaštva, osobito osnaživanja zagrebačke književne scene te promoviranja kulture čitanja, podržat će se programi kulturnih događanja i kulturnih usluga za publiku svih dobi i profila: književni susreti i događanja, cjelogodišnji programi klubova i udruženja, književni festivali i manifestacije te kontinuirane usluge za širu dostupnost čitalačkih materijala iz područja književnosti i kulture, poput besplatnih elektroničkih knjiga i prilagodbe vrijednih knjiga za osobe koje ne mogu čitati standardni tisak, te programi koji se odnose na književne razmjene, gostovanja i rezidencije književnika i prevoditelja u Zagrebu. Književni susreti i događanja obuhvaćaju cikluse predstavljanja pisaca i novih knjiga, pjesničkih večeri i razgovora o književnosti, predavanja i radionica, zatim književne akcije i šetnje, multimedijalna događanja i svečanosti uz obljetnice, prigodne izložbe knjiga i ilustracija, književne nagrade i literarne natječaje, organizaciju stručnih skupova i okruglih stolova te ostale književne programe.
1.2. Nakladnička djelatnost
U cilju promoviranja suvremene zagrebačke kulturne, umjetničke i intelektualne scene te očuvanja i zaštite kulturno-povijesne i urbane baštine Zagreba te stvaranja javno dostupnih digitalnih arhiva podržat će se programi izdavanja kulturnih i književnih tiskanih časopisa i elektroničkih publikacija i portala. Podupirat će se izdavanje knjiga iz područja književnost i kulture, i to odabranih djela iz predloženih programa zagrebačkih nakladnika: suvremena hrvatska produkcija pjesničkih, proznih, književno-esejističkih i dramskih djela te autorskog stripa, istaknuta djela suvremene svjetske književnosti u prijevodima, klasici hrvatske i svjetske književne baštine u novim izdanjima i prijevodima, vrijedne slikovnice i stripovi te knjige za djecu i mlade, djela suvremene hrvatske i prijevodne publicistike od važnosti za kulturu, stručne i popularno-znanstvene knjige iz humanistike za šire čitateljstvo, audio i e-knjige te djela koja se bave kulturnom poviješću i baštinom Zagreba.
2. MUZEJSKA DJELATNOST
U svrhu promicanja nacionalne, zagrebačke kulturne i prirodne baštine daje se potpora obavljanju programske muzejske djelatnosti korisnika drugih proračuna i nezavisne produkcije te izložbe kojima se obrađuje i prezentira kulturna baština, stručno i znanstveno obrađuje muzejska građa u okviru studijskih, tematskih, retrospektivnih, informativnih, monografskih, skupnih te gostujuće izložbe. Podržat će se tisak stručnih i monografskih publikacija, zbornika i godišnjaka te prezentacija umjetničkih i drugih zbirki - donacija Gradu Zagrebu i otkupljenih zbirki. Potiču se akcije i manifestacije, edukacijski i animatorski programi kao što su vodstva, predavanja, radionice, didaktičke izložbe, kao i važni programi međunarodnih izložbi i suradnja s ostalim subjektima i partnerima.
3. DRAMSKA (KAZALIŠNA) I PLESNA UMJETNOST
Programom javnih potreba na dramskoj (kazališnoj) i plesnoj djelatnosti podržat će se premijerni i reprizni naslovi, festivali i manifestacije, edukacijski i višegodišnji programi i projekti, kao i ostali programi. Posebno će se poticati produkcije i reprize suvremenih dramskih tekstova, autorsko kazalište te interdisciplinarni i istraživački pristup koji uključuje nove tehnologije. Podržat će se umjetnički projekti koji uključuju profesionalne, osobito samostalne i nezavisne umjetnike i producente, kao i stručnjake iz drugih područja te umjetničke prakse koje su od iznimne važnosti za razvoj kazališne ili plesne umjetnosti. Podupirat će se i projekti koji čuvaju znanja o kazališnoj i plesnoj umjetnosti, te problematiziraju i diskurzivno šire razumijevanje područja izvedbenih umjetnosti, kao i usmjerenost na razvoj nove publike.
4. GLAZBENA UMJETNOST
U okviru ovog područja podržat će se programi koji uključuju koncertne cikluse i sezone, glazbene festivale i manifestacije, glazbena natjecanja, stručne publikacije i ostale programe, kao i višegodišnje programe i projekte te gostovanja inozemnih umjetnika u Zagrebu. Vodit će se računa o relevantnosti i kvaliteti programa, inovativnom pristupu u provedbi programa, suvremenom načinu prezentacije umjetničkog sadržaja, dostupnosti i vidljivosti te uravnoteženosti financijskog plana. Podupirat će se izvedbe i izdavanja djela hrvatskih suvremenih autora, kao i istraživanja i izvedbe manje poznate glazbene baštine.
5. VIZUALNA (LIKOVNA) UMJETNOST
U vizualnoj (likovnoj) umjetnosti podržat će se kvalitetna i raznolika kulturna ponuda s ciljem promicanja profesionalnog kulturnog i umjetničkog stvaralaštva te afirmacije mladih autora, a koja uključuje pojedinačne izložbe većeg opsega, samostalne i grupne izložbe manjeg opsega, umjetničke radove i projekte, intervencije, akcije, performanse, umjetnička istraživanja, manifestacije, stručne publikacije i ostale edukativne programe, okrugle stolove i skupove s područja likovnih umjetnosti, dizajna i arhitekture. Posebno će se poticati cjelogodišnji izložbeni programi muzejsko-galerijskih prostora udruga i umjetničkih organizacija koji odišu koherentnošću i koncepcijskom cjelovitošću, a podržat će se i značajni programi izložbenih gostovanja s područja međunarodne i međugradske suradnje i mobilnosti.
6. AUDIOVIZUALNA (FILMSKA) DJELATNOST
Audiovizualna (filmska) djelatnost obuhvaća filmske festivale, produkciju filmova, edukacijske audiovizualne (filmske) programe i radionice za različite društvene skupine i profesionalce iz filmske industrije, prikazivačke programe te stručnu publikaciju iz povijesti i teorije filma, monografije i prijevode relevantne literature. Prilikom odabira programa vodit će se računa o njihovoj kvaliteti, kreativnosti i originalnosti, relevantnosti sadržaja za lokalnu zajednicu, prepoznatljivosti programa u lokalnom, regionalnom i međunarodnom smislu, otvorenosti i dostupnosti programa za publiku. Programima se potiče, promiče i razvija filmsko stvaralaštvo, privlači se nova filmska publika i produbljuje se odnos s postojećom te se radi na razvoju novih filmskih profesionalaca i amatera.
7. INTERDISCIPLINARNE I NOVE UMJETNIČKE I KULTURNE PRAKSE
U sklopu djelatnosti Interdisciplinarne i nove umjetničke i kulturne prakse financirat će se programi udruga, umjetničkih organizacija i samostalnih umjetnika koji povezuju umjetnost sa znanošću i tehnologijama, razvijaju kritičke umjetničke pristupe, programi koji pridonose raznolikosti urbanih kulturnih izričaja s posebnim naglaskom na događanja u javnom prostoru. Isto tako, podržat će se i programi koji putem različitih kulturnih aktivnosti kritički obrađuju aktualne društvene teme, promoviraju demokratske vrijednosti, ljudska prava i ravnopravnost te zaštitu okoliša i održivost. U cilju osiguravanja stabilnosti nezavisne scene i njezinih aktera posebna će se pozornost posvetiti programima nezavisnih kulturnih klubova i društveno-kulturnih centara koji provode programe tijekom cijele godine s ciljem razvoja novih oblika umjetničkog i kulturnog stvaralaštva, koji unapređuju metode razvoja publike te uključuju zajednicu.
8. KULTURNO-UMJETNIČKI AMATERIZAM
U okviru kulturno-umjetničkog amaterizma djeluju udruge građana u cilju zadovoljavanja i razvoja kulturnih potreba stanovnika Zagreba i izravnog sudjelovanja građana u kreiranju kulturnih sadržaja, pri čemu pridonose očuvanju i popularizaciji hrvatske tradicijske baštine i baštine nacionalnih manjina. Značajan je sociokulturni doprinos amaterskih kulturno-umjetničkih programa za lokalnu zajednicu u kojoj udruge djeluju, i šire, i pri tom okupljaju različite dobne skupine s primjerenim programima prema izvedbenim mogućnostima članova društava, uz stručno vodstvo. Prilikom ocjenjivanja društava, vezano uz planiranje javnih potreba u kulturi, uzimaju se u obzir njihove reference, kapacitet i kontinuitet djelovanja, dosadašnja i planirana sudjelovanja na etabliranim smotrama, festivalima i drugim projektima, broj planiranih novih programskih ostvarenja te primjerenost i jasnoća planiranih troškova.
9. MEĐUNARODNA I MEĐUGRADSKA SURADNJA I MOBILNOST
Programom javnih potreba u kulturi podržavat će se programi međunarodne i međugradske suradnje u pojedinim kulturnim i umjetničkim područjima u Hrvatskoj i inozemstvu u cilju promocije i razvijanja međunarodne prepoznatljivosti kulture grada Zagreba. Financirat će se programi koji zagrebačku kulturu i hrvatsku kulturnu baštinu stavljaju u europski kontekst te koji uz interkulturalnost ističu izvrsnost kao temeljnu kvalitetu. Podupirat će se programi gostovanja kazališta, kao i pojedinaca i organizacija nezavisne kazališne scene, koncertna gostovanja te izložbe renomiranih hrvatskih umjetnika u inozemstvu i drugim dijelovima Hrvatske. Zatim, programi umjetničkih rezidencija zagrebačkih umjetnika i autora u cilju umjetničkog istraživanja ili rada na umjetničkom projektu u Hrvatskoj i inozemstvu, kao i rezidencije inozemnih umjetnika u Zagrebu. Također će se podržati programi razmjene književnika, kao i recipročna gostovanja i programi sudjelovanja na važnim međunarodnim skupovima, konferencijama i seminarima u inozemstvu za pozvane govornike.
Programi će se razmatrati unutar djelatnosti kojoj program pripada, a tijekom godine prema potrebi će se raspisati posebni javni poziv za programe međunarodne i međugradske suradnje i mobilnosti
10. KULTURA I UMJETNOST U ZAJEDNICI
Programi podržani kroz Kulturu i umjetnost u zajednici bit će usmjereni na veću dostupnost kulturnih i umjetničkih sadržaja u gradskim četvrtima te snažniji angažman lokalne zajednice i civilnog društva i poticanje na sudjelovanje u kulturnom životu Grada. Osobito će se podržati udruge i umjetničke organizacije da samostalno ili u suradnji s gradskim ustanovama u kulturi razvijaju programe s ciljem dugoročne suradnje s inicijativama, organizacijama, pojedincima/kama u lokalnoj zajednici te njihovo zajedničko planiranje potrebnih kulturnih i umjetničkih sadržaja. Kultura i umjetnost u zajednici poticat će umjetnost u javnom prostoru diljem grada različitim aktivnostima (primjerice: koncertima, predstavama, performansima, privremenim i trajnim instalacijama) koje potiču interakciju građana s umjetnošću, prostorom i okolišem. Isto tako, posebno će se podržati programi koji unapređuju programsku suradnju subjekata civilnog i javnog sektora u kulturi, čime će se pridonijeti aktiviranju različitih kulturnih i društvenih te javnih prostora u gradskim četvrtima.
11. OSTALI POSEBNI JAVNI POZIVI U KULTURI
Programi podržani kroz posebne javne pozive u kulturi obuhvaćaju poseban javni poziv za financiranje programa koji uključuju mlade umjetnike/umjetnice, koji se provodi radi poticanja umjetničkog i kulturnog stvaralaštva mladih umjetnika/umjetnica, potom poseban javni poziv za financiranje interkulturnih programa dobrodošlice koji se provodi radi poticanja i razvoja programa koji potiču kulturu dobrodošlice različitih zajednica i društvenih skupina te provođenje višegodišnjeg programa institucionalne potpore neprofitnim organizacijama u kulturi u razdoblju 2024. - 2025., odnosno 2024. - 2026.
PROGRAM: USTANOVE U KULTURI
Nositelji ovog programa su 35 javnih ustanova kulture kojima je Grad Zagreb osnivač (proračunski korisnici), i to: 9 muzeja i 1 galerija, 7 gradskih kazališta, 14 centara za kulturu, 1 filmska ustanova, 2 glazbene te Knjižnice Grada Zagreba na 42 lokacije.
Na financiranje programa javnih ustanova u kulturi odnosi se 101.967.700,00 eura od ukupno planiranih sredstava i tijekom godine provodit će se u okviru sljedećih aktivnosti i projekata:
Aktivnost A022124A212401: Obuhvaća redovnu djelatnost ustanova u kulturi, a planirana sredstva iznose 80.718.400,00 eura. Na rashode za zaposlene u ustanovama u kulturi odnosi se 68.854.000,00 eura. Ovi su rashodi planirani u skladu s Kolektivnim ugovorom i pravilnicima o radu ustanova u kulturi Grada Zagreba. U okviru ove aktivnosti planirana sredstva za financiranje materijalnih rashoda iznose 11.775.000,00 eura, za financijske rashode 75.400,00 eura, za naknade građanima i kućanstvima 5.000,00 eura te izdaci za otplatu glavnice primljenih kredita 9.000,00 eura.
Aktivnost A022124A212402: Za programsku djelatnost ustanova planirana sredstva iznose ukupno 7.295.900,00 eura. Namijenjena su financiranju programa koje realiziraju gradske ustanove u različitim kulturnim djelatnostima i područjima kulturnih djelatnosti, prezentacijom, edukacijom i popularizacijom s ciljem zadovoljavanja javnih potreba Grada Zagreba.
Aktivnost A022124A212404: Planirana sredstva za financiranje članarine u Knjižnicama grada Zagreba djeci i učenicima s prebivalištem u Gradu Zagrebu od rođenja do kraja kalendarske godine u kojoj navršavaju 15 godina života u ukupnom iznosu od 185.500,00 eura.
Kapitalni projekt A022124K212401: Obuhvaća investicijsko održavanje i opremanje ustanova u kulturi, a planirana sredstva iznose 6.615.000,00 eura. Na rashode za održavanje odnosi se 1.064.800,00 eura. U okviru ovog projekta planirana sredstva za nabavu nefinancijske imovine iznose 5.550.200,00 eura, i to za nabavu knjiga u knjižnicama, muzejskih izložaka i umjetničkih djela, opreme i strojeva, uredske opreme i namještaja, glazbene opreme te dodatna ulaganja na građevinskim objektima i opremi.
Kapitalni projekt A022124K212404: Cjelovita i energetska obnova: za financiranje projekata cjelovite i energetske obnove Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija, Umjetničkog paviljona, Muzeja za umjetnost i obrt i Ustanove Zagreb film planirano je 7.136.300,00 eura.
A022124T212401: Pilot-projekt Spark Sufinanciranje provedbe edukativnih i kulturnih aktivnosti djece predškolske dobi i djece od I. do IV. razreda osnovne škole planirano je u iznosu 16.600,00 eura, a provodi ga Centar mladih Ribnjak.
1. KNJIŽNIČNA I NAKLADNIČKA DJELATNOST I KNJIŽEVNI PROGRAMI
Organizacija: 1 javna gradska ustanova
Broj zaposlenih: 509
Knjižnice grada Zagreba
Djelokrug rada i zakonska osnova: obavljanje knjižnične djelatnosti prema Zakonu o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti (Narodne novine 17/19, 98/19, 114/22 i 36/24) što obuhvaća: nabavu knjižnične građe i izgradnju knjižničnih zbirki, stručnu obradu knjižnične građe prema stručnim standardima, što uključuje izradu informacijskih pomagala u tiskanom i/ili elektroničkom obliku, pohranu, čuvanje i zaštitu knjižnične građe te provođenje mjera zaštite knjižnične građe koja je kulturno dobro, pružanje informacijskih usluga, posudbu i davanje na korištenje knjižnične građe, uključujući međuknjižničnu posudbu, digitalizaciju knjižnične građe, usmjeravanje i podučavanje korisnika pri izboru i korištenju knjižnične građe, informacijskih pomagala i drugih izvora, vođenje dokumentacije i prikupljanje statističkih podataka o poslovanju, knjižničnoj građi, korisnicima i o korištenju usluga knjižnice, pripremanje kulturnih, informacijskih, obrazovnih i znanstvenih sadržaja i programa te obavljanje i drugih poslova u skladu sa Zakonom i drugim propisima.
Program se realizira u Knjižnicama grada Zagreba, i to putem nabave knjižnične građe, novina i časopisa te e-knjiga za mrežu knjižnica na 42 lokacije uz bibliobusnu službu, te nizom kulturnih programa za promicanje i razvoj kulture čitanja, pismenosti, kulture općenito, odgoja, obrazovanja, znanosti i izvrsnosti te nacionalnog književnog, umjetničkog i znanstvenog stvaralaštva. Osim književnih programa, u KGZ se održavaju izložbe te brojne tribine i razgovori.
2. MUZEJSKA DJELATNOST
Organizacija: 9 javnih gradskih ustanova
Broj zaposlenih: 349 zaposlenika
Hrvatski prirodoslovni muzej, Hrvatski školski muzej, Muzej suvremene umjetnosti, Tehnički muzej "Nikola Tesla", Muzej za umjetnost i obrt, Arheološki muzej u Zagrebu, Etnografski muzej Zagreb, Muzej Prigorja, Muzej grada Zagreba
Djelokrug rada i zakonska osnova: muzejska djelatnost prema Zakonu o muzejima (Narodne novine 61/18, 98/19, 114/22 i 36/24) obuhvaća poslove nabave muzejske građe, istraživanja, stručne i znanstvene obrade te njezine sistematizacije u zbirke, zatim trajne zaštite muzejske građe, muzejske dokumentacije i baštinskih lokaliteta i nalazišta u svrhu osiguranja dostupnosti, obrazovanja, tumačenja i predstavljanja javnosti muzejske građe kao kulturnoga materijalnog i nematerijalnog dobra te dijelova prirode.
U cilju obavljanja redovne muzejske djelatnosti javnih gradskih ustanova podržat će se: otkup muzejske građe, uređenje stalnog postava, izložbe iz fundusa muzeja, izložbe iz područja kulture i umjetnosti te izložbe kojima se obrađuje i prezentira kulturna baština, kao i gostujuće muzejske izložbe. Nadalje, daje se potpora preventivnoj zaštiti građe i konzervatorsko-restauratorskim radovima, obradi i digitalizaciji građe, izradi foto i filmske dokumentacije te izradi on - line kataloga muzejskih predmeta. Podržavaju se programi nakladničke djelatnosti (stručne i monografske publikacije, zbornici i godišnjaci, stručni katalozi i sl.), edukacijski i animatorski programi (vodstva, predavanja, radionice, didaktičke izložbe i sl.), terenska istraživanja, rad muzejskih knjižnica, muzejske manifestacije, marketinške i promotivne aktivnosti te druge aktivnosti iz djelokruga rada muzeja. U okviru muzejske djelatnosti potiču se i programi međugradske i međunarodne suradnje i mobilnosti, stručna putovanja i sudjelovanja muzejskih djelatnika na stručnim skupovima u Hrvatskoj i inozemstvu, a također se skrbi o umjetničkim i drugim zbirkama - donacijama Gradu Zagrebu i otkupljenim zbirkama visoke umjetničke, kulturno-povijesne, edukativne, obrazovne i dokumentarne vrijednosti, u cilju njihove prezentacije, izlaganja i promocije.
3. DRAMSKA (KAZALIŠNA) I PLESNA UMJETNOST
Organizacija: 7 javnih gradskih ustanova
Broj zaposlenih: 693
Gradsko dramsko kazalište "Gavella", Gradsko kazalište "Trešnja", Gradsko kazalište "Žar ptica", Gradsko satiričko kazalište "Kerempuh", Zagrebačko gradsko kazalište "Komedija", Zagrebačko kazalište lutaka, Zagrebačko kazalište mladih.
Djelokrug rada i zakonska osnova: kazališna djelatnost prema Zakonu o kazalištima (Narodne novine 23/23) obuhvaća pripremu i organizaciju te izvođenje dramskih, glazbeno-scenskih, lutkarskih i drugih scenskih djela koja se izvode javno u kazališnom prostoru koji je funkcionalno pogodan i opremljen te raspolaže potrebnim umjetničkim, organizacijskim i tehničkim osobljem
U programima javnih gradskih kazališta poticat će se izvrsnost i raznolikost dramskog, lutkarskog i glazbeno-scenskog programa. Raznovrsnost programa omogućava uprizorenje djela domaćih i stranih autora različitih stilova i poetika: promovira se tradicija operete i mjuzikla, njeguje suvremeno dramsko kazalište i kazalište suvremene satire, prezentiraju se nove izvedbene prakse, podupire se kazališni izričaj za djecu i mlade. Promiče se suradnja sa subjektima nezavisne scene. Programi su usmjereni na održivost i razvoj nove publike.
Osiguravanjem produkcijskih, prostornih i tehničkih uvjeta potiče se nezavisna suvremena plesna scena koja kreira i prikazuje svoje umjetničke projekte s ciljem očuvanja i razvoja suvremenog plesa kojim se promovira važnost suvremenog plesa kao vrijedne umjetničke forme.
4. GLAZBENA UMJETNOST
Organizacija: 2 javne gradske ustanove
Broj zaposlenih: 221
Zagrebačka filharmonija i Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog
Djelokrug rada i zakonska osnova: glazbena djelatnost obuhvaća izvođenje orkestralne glazbe i drugih glazbenih djela; poticanje i širenje glazbene umjetnosti te promidžbu hrvatske glazbene umjetnosti u zemlji i inozemstvu; organiziranje koncertnih, glazbeno-scenskih i drugih priredaba, izdavanje notnog materijala za vlastite potrebe, izdavanje glazbenih i muzikoloških djela, grafičkih, video i fono izdanja i dr. Zakonska osnova: Zakon o ustanovama (Narodne novine 76/93, 29/97, 47/99, 35/08, 127/19 i 151/22) i Zakon o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi (Narodne novine 83/22).
Zagrebačka filharmonija i Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog održavaju glazbene cikluse u kojima gostuju brojni renomirani svjetski umjetnici, dirigenti i solisti koji izvode djela hrvatske i svjetske glazbene baštine, kao i djela suvremenih autora te koncerte komorne glazbe, edukativne koncerte za mladu publiku u centrima za kulturu i narodnim sveučilištima. Muzički informativni centar koji djeluje u sklopu Koncertne dvorane Lisinski radi na digitalizaciji glazbenih rukopisa i materijala te provodi otkup i čuvanje skladateljskih autografa koji su vrijedan doprinos sustavnom očuvanju hrvatske glazbene baštine.
5. VIZUALNA (LIKOVNA) UMJETNOST
Organizacija: 1 javna gradska ustanova
Broj zaposlenih: 8
Umjetnički paviljon u Zagrebu
Djelokrug rada i zakonska osnova: organiziranje likovnih izložbi, izdavanje likovnih monografija, Zakon o muzejima (Narodne novine 61/18, 98/19, 114/22 i 36/24).
Poticat će se sadržajna vrijednost i kvaliteta programa, a podržat će se retrospektivne, monografske, tematske, studijske, koncepcijske izložbe, kao i umjetničke intervencije, izložbe koje uključuju različite medije suvremene umjetničke prakse. Programe vizualne umjetnosti Umjetnički paviljon realizirat će prilagođavajući se situaciji izmještanja programa iz same zgrade, zbog sanacije i obnove, s ciljem prisutnosti s izložbenim programima u različitim dijelovima Grada i poticanja umjetničke produkcije.
Likovni programi realizirat će se u Muzeju suvremene umjetnosti i Muzeju za umjetnost i obrt te Muzeju Prigorja, kao i u galerijama i izložbenim prostorima koji djeluju u sklopu centara za kulturu: Kulturno informativnog centra, Centra mladih Ribnjak, Centra za kulturu i informacije Maksimir, Centra za kulturu Trešnjevka, Centra za kulturu Novi Zagreb, Kulturnog centra Travno, Centra za kulturu i obrazovanje Susedgrad, Centra kulture na Peščenici, Narodnog sveučilišta Dubrava i u trima galerijskim prostorima Knjižnica Grada Zagreba, u kojima će se realizirati samostalne i grupne izložbe umjetnika iz Zagreba i inozemstva, predavanja, multimedijalni projekti i manifestacije.
6. AUDIOVIZUALNA (FILMSKA) DJELATNOST
Organizacija: 1 ustanova
Broj zaposlenih: 18
Ustanova Zagreb film
Djelokrug rada i zakonska osnova: djelatnost obuhvaća javno, nekomercijalno prikazivanje audiovizualnih djela, autorskih, umjetničkih i nezavisnih filmova hrvatske i svjetske baštine te suvremenog stvaralaštva uz prateće programe predavanja, promocija, razgovora, izložbi, akcija i slično, zatim međunarodne i hrvatske filmske festivale, revije i smotre koji se održavaju u Gradu Zagrebu, potom radionice audiovizualnog stvaralaštva za sve generacije, seminare, tečajeve, medijske kulture i pedagoško-animatorski rad s djecom, mladima i osobama s posebnim potrebama. U sklopu filmskih programa vodi se briga o zaštiti baštine i njezinu korištenju i prezentiranju i potiče nakladništvo u filmologiji, teoriji i povijesti filma i audiovizualnih medija. Također, djelatnost obuhvaća stvaranje autorskih i nekomercijalnih filmskih djela u Zagrebu namijenjenih javnom prikazivanju u kinodvoranama. Zakonska osnova: Zakon o ustanovama (Narodne novine 76/93, 29/97, 47/99, 35/08, 127/19 i 151/22), Zakon o audiovizualnim djelatnostima (Narodne novine 61/18, 114/22 i 123/24) i Zakon o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi (Narodne novine 83/22).
Programi audiovizualne (filmske) djelatnosti realizirat će se u Ustanovi Zagreb film, što uključuje digitalnu restauraciju i prezentaciju nacionalne filmske baštine Ustanove i filmsko obrazovanje. Poticat će se i dalje proizvodnja animiranog, dokumentarnog i kratkometražnog igranog filma te distribucija filmova i razvoj audiovizualne industrije u Zagrebu.
Filmski programi provodit će se i u pojedinim centrima za kulturu, i to u Centru za kulturu i film Augusta Cesarca, Kulturno informativnim centru, Narodnom sveučilištu Sesvete, Centru mladih Ribnjak, Centru za kulturu i informacije Maksimir.
7. CENTRI ZA KULTURU
Organizacija: 14 javnih gradskih ustanova
Broj zaposlenih: 211
Centar kulture na Peščenici, Centar mladih "Ribnjak", Centar za kulturu i film Augusta Cesarca, Centar za kulturu i informacije "Maksimir", Centar za kulturu i obrazovanje Susedgrad, Centar za kulturu Novi Zagreb, Centar za kulturu Trešnjevka, Centar za likovni odgoj Grada Zagreba, Kulturni centar Travno, Kulturno informativni centar, Narodno sveučilište Dubrava, Narodno sveučilište "Sesvete", Pogon - Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade, Centar za kulturno-društveni razvoj Novi prostori kulture
Djelokrug rada i zakonska osnova: priprema i organizacija te javno izvođenje, prikazivanje i predstavljanje kulturno-umjetničkog stvaralaštva, organizacija kulturno-umjetničke poduke, edukativnih aktivnosti i radionica, tribina, predavanja, konferencija i stručnih skupova, aktivnosti i manifestacije usmjerene na povećanje dostupnosti, pristupa i sudjelovanja u kulturi, raznolikosti kulturnog sadržaja te suradnje s organizacijama civilnoga društva obavljanje kulturnih djelatnosti iz članka 4. stavka 1. Zakona o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi (NN 83/22) i ostalih djelatnosti sukladno posebnim propisima.
Osnovne značajke plana i programa većine centara za kulturu su razvoj nove kulturne publike aktivnostima koje uključuju razne interesne i dobne skupine. Centri inovativnim i participativnim načinima provedbe programa osiguravaju kvalitetan kulturni i društveni sadržaj u lokalnim zajednicama kojima gravitiraju, s obzirom na to da su trenutačno različiti prostorni kapaciteti centara za kulturu, a strateški cilj je obogaćivanje i širenje ponude kulturnog sadržaja, plan je pojačati oblike suradnje s predstavnicima nezavisne kulturne scene.
Programi i aktivnosti koji se provode u centrima za kulturu bave se relevantnim temama inkluzije, ekologije i povezivanjem zajednice te snažnijim poticanjem suradnje s nezavisnim korisnicima i umjetnicima. Svi centri svojim pristupom i planom nastoje stvoriti okvir za komuniciranje s trendovima u kulturi, tehnologiji i umjetnosti te služiti interesima i potrebama svoje tzv. kvartovske publike.
Ustanova osnovana 2024. godine Centar za kulturno-društveni razvoj Novi prostori kulture provodit će projekt "Zagrebački kvartovi kulture" dovodeći kulturu i umjetnost u različite kvartove u cijelom Zagrebu s naglaskom na kvartove u kojima nedostaje kulturnih aktivnosti, odnosno nisu pokriveni djelovanjem postojećih kulturnih centara. Centar za kulturno-društveni razvoj također će sudjelovati u pripremi programa i modela korištenja novog galerijskog prostora u Draškovićevoj ulici i novog kulturnog i društvenog centra na lokaciji bivše tržnice Trnje. Isto tako, Centar će biti aktivno uključen kao partner projekta "Gradska knjižnica grada Zagreba i društveno-kulturni centar Paromlin".
KLASA: 400-06/24-001/94
URBROJ: 251-16-04-24-32
Zagreb, 5. prosinca 2024.
Predsjednik
Gradske skupštine
Joško Klisović, v. r.
Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.
Prijava
Zaboravljena zaporka?
Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.