Zakoni
Detalji dokumenta
Objavljen
Donesen
Poglavlja nisu pronađena.
Program javnih potreba u tehničkoj kulturi Grada Zagreba za 2025.
Pročišćeni tekst vrijedi od 20.12.2024.
Narodne novine 42/2024
Na temelju članka 20. stavka 2. Zakona o tehničkoj kulturi (Narodne novine 76/93, 11/94 i 38/09) i članka 41. točke 6. Statuta Grada Zagreba (Službeni glasnik Grada Zagreba 23/16, 2/18, 23/18, 3/20, 3/21, 11/21 - pročišćeni tekst i 16/22), Gradska skupština Grada Zagreba, na 39. sjednici, 5. prosinca 2024., donijela je
PROGRAM
javnih potreba u tehničkoj kulturi Grada Zagreba za 2025.
1. UVOD
Program javnih potreba u tehničkoj kulturi Grada Zagreba za 2025. izrađen je na osnovi i u skladu sa Zakonom o tehničkoj kulturi, Statutom Grada Zagreba i Odlukom o kriterijima i rokovima za utvrđivanje Programa javnih potreba Grada Zagreba u tehničkoj kulturi (Službeni glasnik Grada Zagreba 18/11), koju je donijela Gradska skupština Grada Zagreba.
Javne potrebe Grada Zagreba u tehničkoj kulturi, za koje se sredstva osiguravaju iz proračuna Grada Zagreba, aktivnosti su, poslovi i djelatnosti udruga, saveza i Zajednice tehničke kulture te klubova mladih tehničara pri osnovnim i srednjim školama.
Program javnih potreba polazi od nedvojbene činjenice da je tehnička kultura u suvremenom trenutku jedan od uvjeta uspješnoga odgojno-obrazovnog procesa, razvoja i života svakog pojedinca i suvremenog društva u cjelini. Raznovrsni programi i djelatnosti tehničke kulture važan su izvor znanja, umijeća i sposobnosti, a ovladavanje istima bitna je pretpostavka uključivanja u suvremene radne i životne procese. Tehnička kultura jedan je od temelja razvoja stvaralačkih aktivnosti i nezaobilazan čimbenik primjene novih tehnoloških dostignuća u svakodnevnom životu svake životne skupine, a ponajprije djece i mladih, koji se svakodnevno moraju prilagođavati brzom znanstveno-tehnološkom i tehničkom razvoju i napretku.
Informatika i internet, kao mreža svih mreža, postali su način življenja, nezamjenjiv oblik komuniciranja, izvor informacija i znanja. Rušeći svakovrsne prepreke - od prostornih i vremenskih do jezičnih, kulturoloških i političkih - stvaraju globalno umreženo društvo. Bez računalne tehnologije, mikroelektronike, robotike i suvremenih oblika telekomunikacija nezamisliv je život i rad suvremenog čovjeka.
Praktična važnost tehničke kulture nesporna je, vidljiva i dokaziva svakodnevno. Upravo je stoga cilj ovog programa osigurati djeci i mladima - u izvannastavnim i izvanškolskim programima ili u posebnim aktivnostima u gradskim četvrtima - odgovarajuće sadržaje kojima će nadopuniti i proširiti redovite školske programe i tako pridonijeti zadovoljavanju njihovih različitih i specifičnih potreba i interesa.
Programom javnih potreba u tehničkoj kulturi u 2025. bit će sufinancirani:
a) programi i aktivnosti 13 gradskih granskih saveza i Zajednice tehničke kulture (i njihovih udruga);
b) programi tehničke kulture od posebnog interesa za Grad Zagreb;
c) programi udruga tehničke kulture koje nisu učlanjene u granske saveze, ali su registrirane za djelatnost tehničke kulture;
d) programi klubova mladih tehničara pri osnovnim i srednjim školama Grada Zagreba;
e) plaće zaposlenika, materijalni izdaci i kupnja opreme za izvođenje programa i aktivnosti u savezima i Zajednici tehničke kulture Grada Zagreba.
2. CILJEVI I SVRHA
Svi zajednički i posebni programi navedenih subjekata tehničke kulture imaju zadaću popularizirati i unaprijediti tehničku kulturu u Gradu Zagrebu, obogatiti ponudu za kreativno korištenje slobodnog vremena djece i mladih, kao i nadopuniti njihovo redovito obrazovanje izvanškolskim aktivnostima.
Jednako tako, ovi će programi omogućiti i svim ostalim zainteresiranima da steknu nova i unaprijede postojeća tehnička znanja i vještine te zadovolje svoje potrebe za organiziranim, kvalitetnim provođenjem slobodnog vremena.
Briga društva za razvijanje i unapređivanje tehničke kulture, osobito među djecom i mladima, samorazumljiva je u suvremenim uvjetima koje bitno obilježava stalan i intenzivan tehničko-tehnološki razvoj i napredak, sveopća kompjutorizacija i sveprisutna virtualna globalizacija životnih i radnih procesa diljem svijeta. Primarni ciljevi tako iskazane brige o širenju i unapređivanju tehničke kulture među djecom i mladima su:
- omogućiti djeci i mladima izbor različitih sadržaja i programa u slobodno vrijeme;
- nadopuniti i osuvremeniti njihova znanja stečena tijekom školovanja;
- poticati i razvijati inventivnost, inovativnost, kreativnost i individualne sposobnosti;
- poticati i podupirati rad posebno nadarenih pojedinaca;
- obogaćivati stečena te usvajati i razvijati nova znanja i vještine;
- razvijati međusobno prijateljstvo i zajedništvo te poticati zajednički rad i zajedničke uspjehe;
- razvijati osjećaj društvene korisnosti;
- omogućiti upotrebu i primjenu najsuvremenijih tehničko-tehnoloških dostignuća;
- unapređivati kvalitetu svakodnevnog života.
3. PROGRAM JAVNIH POTREBA U TEHNIČKOJ KULTURI
Na temelju Odluke o kriterijima i rokovima za utvrđivanje Programa javnih potreba Grada Zagreba u tehničkoj kulturi javne potrebe predlažu subjekti tehničke kulture.
Na temelju njihovih prijedloga, kao javne potrebe u tehničkoj kulturi za 2025. utvrđuju se:
1. opći i posebni programi odgoja, obrazovanja i osposobljavanja djece i mladeži različitih dobnih skupina za stjecanje tehničkih, tehnoloških i informatičkih znanja i vještina (informatika, astronomija, radioamaterizam, različite discipline modelarstva i maketarstva, automodelarstvo, fotografija, film, video, tehničke discipline na vodi, tehničke discipline u zrakoplovstvu, prometna kultura, inovatorstvo), koje provode subjekti tehničke kulture Grada Zagreba;
2. programi odgoja, obrazovanja i osposobljavanja darovite djece i djece s teškoćama u razvoju za stjecanje tehničkih, tehnoloških i informatičkih znanja i vještina;
3. programi tehničke kulture koje provode subjekti tehničke kulture za građanstvo;
4. programi prekvalifikacije i dokvalifikacije zaposlenika u području tehničke kulture;
5. programi poticanja i širenja tehničke kulture, osobito tehničko-tehnoloških inovacija:
a) organiziranje i sudjelovanje subjekata tehničke kulture na tradicionalnim školskim, gradskim, državnim i međudržavnim natjecanjima i smotrama, izložbama, utrkama i ostalim manifestacijama;
b) dodjela godišnjih i drugih nagrada u tehničkoj kulturi;
c) informativna i nakladnička djelatnost subjekata tehničke kulture,
d) nabava stručne literature;
6. nabava nove i održavanje postojeće opreme kao i održavanje objekata tehničke kulture u Gradu Zagrebu.
4. MJERILA USPJEŠNOSTI
Kako bi se provjerilo jesu li izdvajanja sredstava iz Proračuna Grada Zagreba za sufinanciranje programa velikog broja subjekata tehničke kulture bila opravdana, nužno je svake godine pomno pratiti realizaciju tih programa, ocijeniti (validirati) njihovu učinkovitost i važnost za zadovoljavanje potreba građana, prije svega djece i mladih, u području djelatnosti tehničke kulture.
Validiranje programa i ocjena njihove uspješnosti obavlja se izravno, na terenu, u trenutku odvijanja pojedinih programskih akcija/manifestacija, ali i detaljnom stručnom analizom obveznih polugodišnjih i godišnjih izvještaja koja će pokazati u kojoj su mjeri predloženi i prihvaćeni programi doista i ostvareni. Najvjerodostojnija je, međutim, ocjena onih koji te programe koriste (polaznici različitih tečajeva, radionica, škola, kampova, sudionici smotri, izložbi, natjecanja...) i gledatelja/posjetitelja koji takve akcije i manifestacije posjećuju.
I u 2025. uspješnost sufinanciranih programa ocjenjivat će se po tome u kojoj su mjeri oni uspjeli zadovoljiti iskazane potrebe djece, mladih i ostalih zainteresiranih građana za bavljenje tehničkom kulturom, koliko su programi novi, inovativni, u kojoj mjeri prate suvremena događanja na području tehničke kulture i nadopunjavaju redovite školske programe tehničkog odgoja učenika osnovnih i srednjih škola, ali i pridonose gospodarskom i općedruštvenom razvoju Grada, koliko je polaznika prošlo kroz pojedine oblike osposobljavanja i koliko je predstavljanje njihova rada bilo zanimljivo posjetiteljima i gledateljima.
Jednako tako, o uspješnosti će svjedočiti i broj natjecanja, utrka, smotri, izložbi i drugih oblika prezentiranja rada udruga i saveza, broj i vrsta osvojenih nagrada, priznanja i medalja (u zemlji i inozemstvu).
Pokazatelji uspješnosti bit će i medijski odjeci djelovanja subjekata tehničke kulture, tj. informiranje javnosti o svim akcijama i manifestacijama, uspjesima i dosezima njihovih programa, koji su realizirani zahvaljujući razumijevanju i financijskoj potpori poreznih obveznika Grada Zagreba.
5. KONKRETNI SADRŽAJI SUFINANCIRANJA
a) OBJEKTI I OPREMA
Za realizaciju tako sveobuhvatnih javnih potreba, tehničkoj kulturi nedostaje objekata, odnosno prostora za organiziranje pojedinih programskih aktivnosti. Postojeći objekti i prostori, osim toga, neravnomjerno su raspoređeni pa su pojedina gradska područja njima slabije pokrivena.
Za kvalitetno odvijanje programa također je nužno i u 2025. nastaviti voditi brigu, u skladu s financijskim mogućnostima, o redovitom održavanju prostora i modernizaciji postojeće opreme.
b) PROGRAMI OD POSEBNOG INTERESA ZA GRAD ZAGREB
Da bi se osiguralo kvalitetnije realiziranje zahtjevnijih programa - realizacija kojih je složenija, u koje je uključeno više subjekata tehničke kulture i velik broj sudionika, posjetitelja, gledatelja te koji traže angažiranje većih financijskih sredstava - dodatno će se sufinancirati programi od posebnog interesa za Grad Zagreb. To su programi po kojima je djelatnost tehničke kulture u Gradu Zagrebu prepoznatljiva svake godine, koji privlače najviše javne pozornosti (medijske i ostale) i koji bitno utječu na daljnje razvijanje društvene svijesti o važnosti i potrebi razvijanja tehničke kulture, osobito među najmlađim naraštajima.
c) PROGRAMI ZAJEDNICE I GRANSKIH SAVEZA
I. Zagrebačka zajednica tehničke kulture
Zajednica će i u 2025. nastaviti objedinjavati, podupirati i koordinirati rad svih subjekata u području tehničke kulture Grada Zagreba, u što su uključeni provedba planiranih programa i unapređenje njihova daljnjeg razvoja te popularizacija tehničke kulture.
Zajednica planira u svojim centrima tehničke kulture (CTK Črnomerec i CTK Dubrava) samostalno, u suradnji sa svojim udrugama članicama te u suradnji sa školama, vrtićima i različitim centrima i ustanovama za djecu i mlade s teškoćama u razvoju, provoditi sljedeće programe za djecu i mlade: STEM radionice, Eko laboratorij, Mali znanstvenik, 3D modeliranje i ispis, Radionice informatičkog opismenjavanja, STEM radionice projektiranja i izrade mehaničkih komponenti i elektroinstalacija za lego vlak, Raketno modelarstvo, Politehničke radionice, Kreativne radionice, Maketarstvo i modelarstvo, Sam svoj majstor, Rad s osobama s invaliditetom: suradnja s OŠ Nad lipom (djeca i mladi s posebnim potrebama), suradnja s Crvenim križem (odrasle osobe s posebnim potrebama), suradnja s COO Goljak (djeca i mladi s posebnim potrebama), poticanje učeničkog zadrugarstva, izložbena aktivnost Vladimira Horvata, izdavaštvo - program obuhvaća razvoj i dopunu informativno-medijskih kanala, kao i izradu raznih promotivnih tiskanih materijala u svrhu popularizacije i promocije ZZTK i njezinih članica te sudjelovanje na brojnim izložbama, smotrama, natjecanjima na kojima polaznici centara izlažu svoje radove.
Cilj je programa koji se provode u centrima, osim kvalitetnog provođenja slobodnog vremena, zainteresirati djecu i mlade za različita tehnička područja i pomoći im da razviju tehničke vještine te ih na taj način potaknuti da se opredijele za karijere u tehnici, tehnologiji i inženjerstvu. Centri tehničke kulture u svojem će radu, po potrebi, surađivati s mjesnom samoupravom.
Centri će i u 2025. nastaviti suradnju s vrtićima i školama u provođenju tematskih radionica te izvanškolskih i izvannastavnih aktivnosti koje su vezane uz područje tehničke kulture. Također će sudjelovati na radionicama, manifestacijama, sajmovima, smotrama, izložbama i natjecanjima koje organiziraju udruge-članice Zajednice, drugi gradski subjekti (škole, vrtići i centri za kulturu), kao i u programima koje organiziraju zajednice tehničke kulture ostalih gradova u Hrvatskoj.
Uz programe namijenjene djeci i mladima, Zajednica će i u 2025. provesti program namijenjen edukaciji svojih udruga članica o mogućnostima i načinu provedbe projekata EU pod nazivom "Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u tehničkoj kulturi kroz EU projekte".
Tijekom 2025. Zajednica će nastaviti suradnju s centrima tehničke kulture, kao i s jednim dijelom svojih udruga članica, kao suorganizator i aktivni sudionik na manifestacijama "Smotra učeničkog zadrugarstva" i "Tjedan udruga". Na njima će Zajednica, zajedno s centrima i udrugama članicama, prezentirati najnovija dostignuća u radu svojih polaznika i članova.
Kao i prethodnih godina, Zajednica će organizirati programe od posebnog interesa za Grad Zagreb. Tako će u srpnju organizirati tradicionalnu Ljetnu školu tehničkih vještina, a u listopadu Dane tehničke kulture Grada Zagreba, u sklopu kojih će dodijeliti i Nagradu "Dr. Oton Kučera", namijenjenu pojedincima i udrugama koji su svojim radom dali izniman doprinos razvoju tehničke kulture u Gradu Zagrebu kao i njezinoj promociji u inozemstvu.
Zajednica planira provesti i tradicionalnu Zimsku školu tehničkih vještina u Domu Crvenog križa na Sljemenu.
U prostorijama Galerije Vladimira Horvata Zajednica će i u 2025. omogućiti svim svojim udrugama članicama prezentaciju njihovih radova, kao i provedbu ostalih izložbenih aktivnosti koje su povezane s tehničkom kulturom.
Programske aktivnosti Zajednice i njezinih udruga članica nastavit će se redovito objavljivati na web-stranicama Zajednice, s ciljem informiranja građana o ponudi sadržaja tehničke kulture u Gradu Zagrebu.
Uz sve navedeno, Zajednica će aktivno raditi na provedbi brojnih zajedničkih programa i aktivnosti sa savezima članovima, pogotovo onih čiji su primarni korisnici djeca i mladi.
Također će se organizirati radionice i savjetovanja kao pomoć pri pisanju i pripremanju projekata za sufinanciranje.
Sastavni dio programa Zajednice su i programi njezinih udruga-članica čija će se realizacija nastaviti i u 2025.
Područja koja će obuhvatiti su: željezničko modelarstvo, maketarstvo, izrada diorama i vinjeta, elektronika u maketarstvu, izložbe minijatura i maketa te natjecanja u stolnim strateškim igrama. Uz navedeno, udruge članice organizirat će i brojne manifestacije vezane uz radioamaterske djelatnosti za osobe s poteškoćama, tečajeve, škole i natjecanja u okviru prometno-tehničke kulture za djecu osnovnih škola, natjecanja u vožnji kartinga, informatičko opismenjavanje građana svih dobnih skupina i socijalnog stanja, kao i različite edukativne prezentacije i predavanja namijenjene učenicima, mladima i svim ostalim građanima koji su zainteresirani za stjecanje ili unapređivanje svojih znanja o tehničkoj kulturi. Udruge članice također će sudjelovati na raznim manifestacijama u zemlji i inozemstvu, što će biti od velike koristi za promociju njihovih programa.
Udruga minijaturista, maketara i igrača stolnih strateških igara "Agram"
Udruga minijaturista, maketara i igrača stolnih strateških igara "Agram" organizirat će nekoliko programa javnih potreba u tehničkoj kulturi tijekom 2025.
Najveći program bit će Izložba minijatura i maketa Agram 2025. koja će se održati u Galeriji Vladimira Horvata. U sklopu nje bit će organizirane interaktivne vikend-radionice bojenja minijatura te međunarodno natjecanje u bojenju minijatura Black Queen, u sklopu kojeg će biti organizirano 6 oglednih radionica bojenja minijatura i maketarstva te 3D modeliranja na računalu. Radnim danima, u popodnevnim satima tijekom Izložbe bit će organizirane i Back To Basics radionice za najmlađe (7+ godina), na kojima će moći izraditi svoju prvu maketu i obojiti svoju prvu minijaturu.
Uz spomenutu Izložbu, tijekom 2025. Udruga će održati još dvije vikend- radionice bojenja minijatura te u suradnji s Knjižnicama Grada Zagreba desetak Back to Basics radionica za najmlađe.
Svake srijede održavat će se Hobby kutak srijedom - otvorene minijaturističko-maketarske radionice.
Tijekom travnja održat će se Radionice za izradu LEGO maketa u kojima će članovi Udruge držati predavanja o temama vezanim za maketu koja se izrađuje. U 2025. pokazna maketa bit će maketa vlaka Orient Express, a teme predavanja bit će: parni stroj, parne lokomotive, povijest vlaka Orient Express te Orient Express u pop kulturi.
Studeni i prosinac rezervirani su za Advent u Agramu - seriju tematskih maketarsko- minijaturističkih predavanja i radionica vezanih za temu snijega i zime.
Članovi UMS "Agram" nastavit će praksu iz prethodnih godina objavljivanjem članaka o bojenju minijatura, izradi diorama te prostornih maketa na internetskim stranicama.
Zagrebački speleološki savez
Zagrebački speleološki savez tijekom 2025. provodit će sljedeće programe:
1. Program STEM u vrtiću - popularizacija STEM područja u vrtićkoj dobi
Cilj ovog programa je uključiti u vrtićke kurikulume STEM područja. Kroz program će se demonstrirati mogućnosti uvođenja STEM sadržaja u vrtiće, pri čemu će se, sukladno suvremenim pristupima, naglasak staviti na važne teme današnjice kao što su klimatske promjene, zaštita voda, očuvanje bioraznolikosti i georaznolikosti te suvremene digitalne tehnologije. Cilj programa je djeci na zanimljiv i poticajan način, uz puno praktičnih aktivnosti, približiti ove tematike. Moduli programa u 2025. su: Klimatske promjene, Čisto podzemlje i Fizikalne osnove digitalnih tehnologija. Ciljane skupine su djeca u vrtiću i odgajatelji, za koje će se organizirati edukacije o uvođenju STEM sadržaja u svakodnevne aktivnosti. Program će pratiti evaluacija djece i odgajatelja.
2. Program speleološka škola - tehnička edukacija u speleologiji
Programom se podržava organizacija najmanje triju speleoloških škola - šestotjednih tečajeva za mlade i ljetnog speleološko-planinarskog kampa za djecu kojim se oni osposobljavaju za speleološku djelatnost. Program se sastoji od 30 sati teorijske i 9 terenskih dana praktične nastave. U realizaciji programa sudjelovat će oko 200 polaznika, djece i mladih, edukatora i demonstratora. Ovaj program razvija širok spektar STEM znanja i vještine među mladima i usmjerava ih da se u slobodno vrijeme bave društveno korisnim aktivnostima koje daju doprinos zaštiti prirode, inventarizaciji prirodnih vrijednosti Hrvatske i prijenosu tehničkih znanja među mladima. Program će pratiti evaluacija sudionika i prikupljati se prijedlozi za unaprjeđenje edukativnih aktivnosti.
3. Program Istraživači 21. stoljeća
U okviru ovog programa organizirat će se jednodnevna događanja u osnovnim školama. Istraživači 21. stoljeća su djeca koja prva znanja i vještine stječu u vrtiću i osnovnoj školi. S početkom novog tisućljeća, zahvaljujući velikim iskoracima u istraživanjima kognitivnog razvoja djece, dolazi do značajnih promjena u suvremenom obrazovanju, posebice u prirodoslovnom kurikularnom području koje je usko vezano uz brojna nova zanimanja 21. stoljeća. Naglasak je na razvoju kompetencija, vještina i trajnih znanja koja učenici mogu dalje primjenjivati u interdisciplinarnom kontekstu (STEM). U 2025. plan je u Gradu Zagrebu organizirati jedno događanje za učenike svih razreda osnovne škole kao demonstraciju mogućnosti ovakvih programa u svrhu upoznavanja učenika s važnim temama današnjice.
Zagrebački automobilistički savez - ZAS
Težište djelatnosti Zagrebačkog automobilističkog saveza, kao i njegovih 18 klubova članica, u 2025. bit će na edukaciji i treningu novih članova, promociji prometne i tehničke kulture kroz Zagrebačku karting školu, u sklopu čega će se polaznicima karting vozilo predstaviti kao oblik društveno prihvatljivog ponašanja za djecu najmlađeg školskog uzrasta.
Programom će se kontinuirano provoditi edukacija djece u segmentu prometnog odgoja i kulture u prometu te sportske vožnje kartingom, osiguravajući na taj način prihvatljivo ponašanje djece u prometu, uz popularizaciju karting sporta među djecom i mladima, s ciljem usvajanja osnova vožnje i stjecanja samopouzdanja kako bi kasnije mogli postati uzorni vozači u prometu.
Navedenu edukaciju provodit će s partnerima, GoKart Centrom West Zagreb i Auto klubom Trkaća panda koji je član Saveza.
Realizacija Programa provodit će se u tri stupnja. Prvi i drugi stupanj odvijat će se u vrijeme kojim se neće remetiti redoviti školski program učenika/polaznika. Treći, praktični dio, odvijat će se u prostoru GoKart Centra West Zagreb. Stručne predavače i trenere, edukativni materijal, rekvizite, objekte i zaštitnu opremu osigurat će Savez sa svojim partnerima.
Roditelji kao pratitelji obvezni su biti nazočni za vrijeme odvijanja praktičnog dijela programa. Vezano uz promociju i izlaganja, klubovi Saveza su organizatori najveće sportske priredbe u Republici Hrvatskoj, FIA - Svjetskog prvenstva u reliju. U 2025. Savez će sa svojim klubovima sudjelovati u organizaciji FIA - Europskog prvenstva u reliju, na kojem će Savez ponovo nastupiti sa svojim članovima u svrhu promocije tehničke i prometne kulture.
Uz veliku sportsku priredbu Croatia Rally, u 2025. Savez planira održati promocije i edukacije na svim priredbama u Gradu Zagrebu koje će se bodovati za Otvoreno prvenstvo Zagreba (OPZ), a na kojem će se nastaviti uspješna suradnja s PU zagrebačkom, Javnom vatrogasnom postrojbom Grada Zagreba te svim dobrovoljnim vatrogasnim društvima na navedenim područjima i ostalim partnerima Saveza.
Za kvalitetno odvijanje programa Saveza, edukaciju te promociju prometne i tehničke kulture na navedenim priredbama, nužno će biti u 2025. nastaviti voditi brigu o redovitom održavanju postojeće i nabavi nove opreme.
Otvorena računalna radionica "Svi smo protiv"
Tehnička kultura igra ključnu ulogu u suvremenom društvu, omogućujući svima, bez obzira na dob, fizičke mogućnosti ili društveni položaj, pristup znanju i vještinama koje su ključne za uspješno funkcioniranje u digitalnom dobu. Projekti poput "Darujmo im prozor u svijet", "LEON", "Internet i treća dob", i "Dođi, nauči i dovedi računalo svrsi" jasno ilustriraju kako tehnološko obrazovanje može omogućiti osobama s invaliditetom, djeci i starijima da postanu aktivni sudionici u društvenim procesima.
Kroz praktične radionice, prilagođene edukacije i donacije računala, osobe iz socijalno osjetljivih skupina mogu poboljšati kvalitetu života, postati samostalniji i aktivno pridonositi zajednici. Na taj način tehnička kultura ne samo da omogućava prilagodbu na suvremeni svijet, već i stvara prilike za socijalno osnaživanje, solidarnost i održivi razvoj.
Ciljevi programa na temelju projekata poput "Darujmo im prozor u svijet", "LEON", "Internet i treća dob", "Dođi, nauči i dovedi računalo svrsi", "Klub mladih Novi Zagreb" i "Nauči i prenesi" usmjereni su na sljedeće:
1. Popularizacija tehničke kulture
Kroz inovativne radionice i aktivnosti, programi promiču tehničku kulturu među različitim generacijama, s posebnim fokusom na ranjive skupine poput osoba s invaliditetom, djece i starijih osoba. Time se potiče razumijevanje i važnost tehnologije u svakodnevnom životu, stvarajući poveznice među različitim društvenim skupinama.
2. Obogaćivanje izvannastavnih aktivnosti
Programi nude mogućnosti za učenje i razvoj izvan formalnog obrazovnog sustava, omogućujući djeci, mladima i starijim osobama da kroz strukturirane i praktične aktivnosti stječu nova znanja i vještine. Radionice poput onih u sklopu projekata "LEON" i "Nauči i prenesi" pomažu sudionicima da steknu informatičku i tehničku pismenost.
3. Razvoj novih vještina
Sudionici svih dobnih skupina stječu konkretne vještine u radu s računalima, održavanju tehnološke opreme, recikliranju elektroničkog otpada i osposobljavanju za aktivno sudjelovanje u digitalnom društvu. Programi kao što su "Dođi, nauči i dovedi računalo svrsi" te "Darujmo im prozor u svijet" usmjeravaju sudionike na praktičan rad, što rezultira konkretnim znanjima koja se mogu primijeniti i u svakodnevnom životu i na tržištu rada.
4. Poticanje socijalne inkluzije
Kroz edukacije, rad u zajednici i međugeneracijske projekte potiče se društvena uključenost osoba s invaliditetom, starijih i djece iz socijalno osjetljivih skupina. Projekti poput "Internet i treća dob" i "LEON" omogućuju sudionicima lakši pristup informacijama i komunikaciju s obitelji i društvom.
5. Podrška cjeloživotnom učenju
Programi potiču sudionike na kontinuirano stjecanje novih znanja i vještina, neovisno o životnoj dobi ili prijašnjem obrazovanju. Kroz radionice i edukacije prilagođene različitim potrebama, kao što su one u projektima "LEON" i "Internet i treća dob", sudionicima se omogućava neprestano usavršavanje i prilagodba novim tehnologijama.
6. Promocija volonterskog rada i ekološke svijesti
U sklopu projekata, posebna pozornost posvećuje se podizanju svijesti o važnosti volonterskog rada i ekološke odgovornosti. Primjerice, putem projekta "Dođi, nauči i dovedi računalo svrsi" mladi se potiču na volontiranje popravljanjem i doniranjem rabljenih računala, što pridonosi održivom razvoju i recikliranju elektroničkog otpada.
Kriteriji uspješnosti za ocjenjivanje provedenih programa kao što su "Darujmo im prozor u svijet", "LEON", "Internet i treća dob", "Dođi, nauči i dovedi računalo svrsi", "Klub mladih Novi Zagreb" i "Nauči i prenesi" temeljit će se na sljedećim mjerilima:
- Broj sudionika
- Zadovoljstvo polaznika
- Medijska pokrivenost i vidljivost
- Dugoročni učinak na sudionike
- Broj doniranih ili obnovljenih računala
- Međugeneracijska suradnja i uključivanje novih generacija
- Edukativni i ekološki utjecaj
Klub željezničkih modelara "Zagreb"
Ciljevi Kluba u 2025. obuhvaćaju povećanje broja mladih članova te provođenje novih aktivnosti vezanih uz popularizaciju željezničkog modelarstva i maketarstva u Zagrebu. Kako bi to ostvarili, članovi Kluba odlučili su se za organizaciju većeg broja aktivnosti, s posebnim naglaskom na sudjelovanje i organizaciju međunarodnih izložbi željezničkog modelarstva.
Budući da izrada modela i maketa uključuje znanja iz više STEM područja, stoga je dobro sredstvo za razvoj interesa kod djece i mladih, pa Klub planira nastaviti s tom praksom i tijekom 2025.
Klub je do sada organizirao dvije međunarodne izložbe željezničkog modelarstva i maketarstva Alpe-Dunav-Jadran koje je posjetilo više od 20.000 posjetitelja.
U 2024. Klub je postao punopravnim članom EUROTRACK asocijacije, jedine europske asocijacije željezničkih modelara i maketara te je za sljedeću godinu dobio organizaciju Europske izložbe Eurotrack 2025 koja će se održati od 9. do 11. svibnja 2025. u Family mallu, uz sudjelovanje 15 klubova i više od 40 sudionika iz najmanje 8 europskih zemalja.
Tijekom 2025. članovi Kluba planiraju održati tradicionalno proljetno i jesensko druženje željezničkih modelara s burzom modela te sudjelovati na jednoj ili dvije međunarodne izložbe u susjednim zemljama.
U planu je i suorganizacija izložbe "Švicarska u srcu Gorskog kotara", u Delnicama, u sklopu Delničke adventske bajke te skup adventskih događanja u Zagrebačkoj zajednici tehničke kulture i kod željezničkih operatera koji potpomažu aktivnosti Kluba.
Uz svaku od izložbi i susreta modelara, organizirat će se i tradicionalne radionice izrade i postarivanja željezničkih modela.
Organizacijom međunarodnih izložbi i sudjelovanjem na istima u inozemstvu, članovi Kluba radit će na promociji zagrebačkog i hrvatskog modelarstva u regiji i zemljama EU‑a.
Djelatnost Kluba bit će predstavljena i na Danima tehničke kulture Grada Zagreba, u organizaciji Zagrebačke zajednice tehničke kulture.
Alumni Tehničkog veleučilišta u Zagrebu
Program "Cybersecurity za najmlađe" osmišljen je kako bi djeca u dobi od 12 do 14 godina stekla ključna znanja o sigurnosti na internetu i prepoznavanju online prijetnji. Također, program uključuje aktivno sudjelovanje roditelja kako bi im pružio alate za kontrolu sadržaja i korištenja mobilnih uređaja kod njihove djece.
Ciljevi programa:
I. Edukacija djece o sigurnosti na internetu
- Prepoznavanje uobičajenih prijetnji na mreži poput phishinga, lažnih web-stranica i prijevara.
- Učenje o sigurnom ponašanju na društvenim mrežama, zaštiti privatnosti i izbjegavanju dijeljenja osjetljivih informacija.
- Razumijevanje važnosti snažnih lozinki i dvofaktorske autentifikacije.
II. Osnove izrade web-stranica
- Uvod u HTML, CSS i JavaScript kako bi djeca razumjela osnovnu strukturu web-stranica.
- Praktične vježbe u kojima djeca izrađuju jednostavne web-stranice, čime stječu sposobnost prepoznavanja lažnih ili sumnjivih online sadržaja.
- Prepoznavanje sigurnosnih certifikata i osnovnih elemenata koji razlikuju pouzdane stranice od onih nesigurnih.
III. Upoznavanje roditelja s prijetnjama na internetu
- Edukativne radionice za roditelje koje će ih upoznati s najnovijim prijetnjama na internetu koje mogu ugroziti djecu, kao što su neprimjereni sadržaji, cyberbullying i internetske prijevare.
- Pregled aplikacija i softvera za roditeljski nadzor koji omogućuju kontrolu pristupa sadržaju i ograničenje vremena koje djeca provode na internetu.
- Savjeti o tome kako postaviti jasna pravila za korištenje mobilnih uređaja kod djece te kako komunicirati o potencijalnim opasnostima na internetu.
IV. Kontrola sadržaja i korištenja mobilnih uređaja
- Praktične upute za roditelje o postavljanju sigurnosnih postavki na dječjim mobilnim uređajima.
- Uvod u aplikacije za filtriranje sadržaja i kontrolu preuzimanja aplikacija, kao i kako pratiti i ograničiti vrijeme provedeno na uređajima.
- Informacije o postavljanju ograničenja za društvene mreže i igre koje uključuju online komunikaciju, kao i o tome kako pratiti aktivnosti na mobilnim uređajima.
V. Završna faza programa
- Djeca će na kraju programa demonstrirati što su naučila kroz prezentaciju svojih web-stranica i prepoznavanja primjera lažnih sadržaja na internetu.
- Roditelji i djeca zajedno će sudjelovati u završnoj radionici koja će osigurati da oba dijela programa - zaštita djece i roditeljska kontrola - budu usklađeni i primjenjivi u svakodnevnom životu.
Na kraju Programa, sudionici će primiti potvrde o uspješno završenom tečaju, a roditelji će biti dodatno upoznati s važnim koracima za sigurnu digitalnu budućnost svoje djece.
II. Savez inovatora Zagreba
Savez će u 2025. aktivno raditi na organizaciji tradicionalnog hrvatskog salona inovacija Inova - budi uzor koji će, 49. put zaredom, okupiti 500-tinjak zagrebačkih, hrvatskih inovatora te inovatora iz otprilike 30 država svijeta. Prigoda je to za predstavljanje i natjecanje najboljih inovativnih dostignuća zagrebačkih inovatora (mladih, znanstvenika i poduzetnika) na velikoj međunarodnoj izložbi inovacija.
Uz izložbu Inova - Budi uzor, Savez u 2025. planira održati i izložbu inovacija zagrebačkih učenika i studenata Inova - Mladi. Program Izložbe rezultat je stručnog rada s mladim inovatorima u zagrebačkim osnovnim i srednjim školama te fakultetima tijekom školske godine. Inova - Mladi održat će se 24. put na Fakultetu strojarstva i brodogradnje kao najveća smotra mladih inovatora u ovom dijelu Europe s oko 350 mladih sudionika. Izložba Inova - Mladi iz godine u godinu raste kvalitetom i brojem izložaka, uz novi interes mladih inovatora iz inozemstva.
Savez će, tijekom 2025., predstaviti najbolje zagrebačke inovatore, pobjednike izložbi Inova - Budi uzor i Inova - Mladi na velikim i renomiranim inozemnim izložbama inovacija. Odlazak inovatora na međunarodne izložbe veliki je poticaj sudionicima za nova stvaralačka dostignuća.
Valja istaknuti i programe za promidžbu, edukaciju i tematsku specijalizaciju inovatorstva. Portal Kreativno.hr predstavlja suvremene tehnologije, najbolju poslovnu praksu u primjeni inovacija, futuristička predviđanja i povijesne osvrte na značajne izume. Projekt "Elektronika i zdravlje" potiče mlade na stvaralački rad s određenom temom koji rezultira novim inovacijama za pomoć oboljelima i osobama s posebnim potrebama.
Savez je posljednjih godina razvio intenzivnu suradnju sa znanstvenom zajednicom pa će inovativni znanstveni projekti Fakulteta strojarstva i brodogradnje, Tekstilno-tehnološkog fakulteta, Grafičkog fakulteta, Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, Rudarsko-geološkog naftnog fakulteta biti temelj navedenih programa. Značajan napredak u programu diseminacije inovativnih znanstvenih dostignuća na Inovi i međunarodnim izložbama inovacija temelji se i na suradnji Saveza sa Sveučilištem u Zagrebu.
III. Savez udruga pedagoga tehničke kulture Zagreba
Savez udruga pedagoga tehničke kulture Zagreba, s pripadajućim udrugama-članicama, tijekom 2025. nastavit će s ostvarivanjem ciljeva i djelatnosti u području odgojno-obrazovnog rada u osnovnim i srednjim školama Grada Zagreba, izvannastavnog i izvanškolskog organiziranog rada s djecom i mladima, ostvarivanjem međunarodne suradnje u regiji, organizacijom seminara, radionica i tribina te sudjelovanjem na manifestacijama, natjecanjima, ligama i smotrama u tehničkoj kulturi.
Aktivnosti u programima za 2025. provodit će se putem stručno-metodičkih predavanja, seminara i radionica, sudjelovanjem u ljetnim školama tehničkih aktivnosti, na stručnim seminarima i stručnom osposobljavanju članova za primjenu novih tehnologija u nastavnom i izvannastavnom radu s djecom i mladima. Također, tijekom 2025., SUPTK Zagreba nastavit će suradnju s udrugama, savezima i zajednicama Grada Zagreba i Republike Hrvatske na provedbi javnih programa u tehničkoj kulturi.
S ciljem stručno-metodičkog osposobljavanja njegovih članova, Savez će provesti seminare i radionice iz robotike, naprednih upravljačkih tehnologija, transfodizajna, 3D ispisa i drugih tema za koje članovi iskažu interes. Isto tako, Savez će omogućiti članovima sudjelovanje na stručnim usavršavanjima, tribinama, ljetnim školama i drugim oblicima stručnog usavršavanja u suradnji s drugim savezima, zajednicama i udrugama. Tijekom realizacije ovih aktivnosti poticat će se članovi da sudjeluju izradom stručnog članka, održavanjem predavanja, radionice i drugih oblika suradnje. Naglasak na programima stručnog usavršavanja bit će na na pripremi pripravnika te uvođenju novih strukovnih kurikuluma u srednje škole.
U području sudjelovanja na natjecanjima, SUPTK Zagreba u 2025. planira proširiti aktivnosti u pripremama natjecatelja (kako mentora, tako i djece i mladih) za sudjelovanje na natjecanjima mladih tehničara, natjecanjima Sigurno u prometu, natjecanjima iz informatike, smotrama i natjecanjima u organizaciji HZTK, ZZTK, HSPTK (Robokup, Modelarska liga, Online smotra tehničkog stvaralaštva, Smotra klubova mladih tehničara Grada Zagreba - Memorijal Damir Šiško, Inova - Mladi, Croatian makers liga, World Skills natjecanja i ostalo).
U području realizacije programa regionalne suradnje udruga pedagoga tehničke kulture - Asocijacija TIO Jugoistočne Europe, te potpisanih sporazuma o suradnji s OŠ Emilija Ostojić, Požega (Srbija) i OŠ Matije Gupca, Tavankut (Srbija), nastavit će se s provedbom međunarodnih kampova tehničkih vještina, sudjelovanjem na međunarodnim natjecanjima iz tehničke kulture, razmjenom znanja i primjera iz nastavnog i izvannastavnog rada kroz susrete, posjete, seminare, radionice, kao i ostalim oblicima suradnje i stručnog usavršavanja.
IV. Zagrebački astronomski savez
U 2025. predviđen je nastavak tradicionalnih programa Zvjezdarnice: popularizacija astronomije, informiranje javnosti i prijam građana, javna predavanja, opći i napredni tečaj astronomije, radionice, nakladnička djelatnost i međunarodna suradnja. Petrinjski potres oštetio je stup na kojem se nalazi glavni teleskop, što znači da će se opažanja za javnost i dalje provoditi pomoću prijenosnih teleskopa. Znanstveni rad i nakladnička djelatnost (s posebnim naglaskom na izdavanje časopisa Čovjek i svemir i Bolid) redovito će se provoditi, dok će u programima astronomskih opažanja na drugim lokacijama u Gradu Zagrebu sudjelovati i udruge članice Saveza: Astronomsko društvo Beskraj, Remetinečko astronomsko društvo i Astronomsko astronautičko društvo "Zagreb".
Savez će također organizirati provedbu e-škole astronomije i provodit će se tečajevi i pripreme kandidata za školska natjecanja iz astronomije i međunarodne olimpijade. Djelatnici Zvjezdarnice sudjelovat će na regionalnoj olimpijadi CEOAA (Srednjoeuropska olimpijada iz astronomije i astrofizike) kao provoditelji programa. U srpnju će se organizirati Astronomska ljetna škola i nastavit će se s potporom školskoj astronomiji putem trajnih konzultacija, stručne i tehničke pomoći nastavnicima i profesorima te suorganizacije seminara i aktiva za nastavnike. Djelatnici Zvjezdarnice sudjelovat će kao članovi povjerenstava na natjecanjima iz astronomije, kao predavači na aktivima i seminarima za nastavnike, kao voditelji olimpijskog tima te u značajnijim domaćim i inozemnim popularizatorskim i obrazovnim programima koje provode druge organizacije.
U okviru stručne i znanstvene djelatnosti i suradnje planirano je sudjelovanje na međunarodnim konferencijama. Nastavit će se s istraživanjima na području kozmičkog zračenja, fizike Zemljine ionosfere, utjecaja Sunčeve aktivnosti na Zemlju te ostalim znanstvenim područjima. Također, u suradnji s Laboratorijem za nuklearnu fiziku Instituta za fiziku, Beograd, (Srbija), predviđena je znanstvena suradnja u sklopu programa Državnog sveučilišta Georgia (Sjedinjene Američke Države), vezano uz prijenosne detektore za mjerenje toka kozmičkog zračenja (miona i neutrona). Također se nastavlja dugogodišnja suradnja s Institutom za fiziku u Erevanu (Armenija) na području kozmičkog zračenja i istraživanja pomoću vlastitog detektora smještenog na Zvjezdarnici.
Uz navedene, Savez će provoditi i zajedničke programe koji nisu vezani uz prostor Zvjezdarnice - program s Boom teatrom i obrazovne programe za potrebe škola i drugih institucija, a u planu je i proširenje međunarodne suradnje s ostalim zvjezdarnicama. U školskoj godini 2024./25. Zvjezdarnica će provoditi STEM projekt "SPARK", u suradnji s Gradom Zagrebom i Ministarstvom demografije i useljeništva Republike Hrvatske.
V. Zagrebački automodelarski savez
U sklopu svojih redovitih djelatnosti Zagrebački automodelarski savez će i u 2025. održavati automodelarske radionice za djecu i mlade Grada Zagreba - početnike i napredne - kao i za osobe starije životne dobi te za sve ostale građane koji su zainteresirani za automodelarstvo.
Isto tako, provodit će se edukacija osoba nadležnih za nesmetano odvijanje natjecanja, kao što su suci, mjeritelj vremena (time keeper), voditelj utrke (race director) i ostale osobe potrebne za odvijanje utrka.
Savez će organizirati i aktivno sudjelovati na utrkama automodela na daljinsko upravljanje za prvenstvo Hrvatske u dvije sekcije: sekcija "Elektro" (1:10 Formula 1, 1:10 TC, 1:10 Carten Cup) i sekcija "1:8 GT Elektro".
U 2025. Savez će organizirati tradicionalne utrke automodela na daljinsko upravljanje "3 sata Zagreba" (klase 1/8 GTE) i EFRA Grand prix utrku - Memorijal "Ayrton Senna" (sve dozvoljene klase automodela), koja je program od posebnog interesa za Grad Zagreb.
Uz navedeno, Savez planira organizirati "Dan otvorenih vrata", koji će se odvijati u prostorima automodelarske staze Ayrton Senna, gdje će predstavljati svoju djelatnost te će svim posjetiteljima biti omogućeno da se sami okušaju u vožnji automodela na pisti.
Savez će, zajedno sa svojim udrugama članicama, sudjelovati i na nekoliko europskih i svjetskih manifestacija te na manifestacijama Zagrebačke zajednice tehničke kulture (Dani tehničke kulture i Ljetna škola tehničkih vještina), Hrvatske zajednice tehničke kulture (Festival tehničke kulture) i ostalih saveza tehničke kulture na gradskoj i državnoj razini.
VI. Zagrebački foto kino savez
U 2025. ZFKS provodit će sljedeće programe: programi edukacije u području fotografije i filma za učenike tijekom cijele školske godine; besplatni tečajevi digitalne fotografije tijekom cijele godine; ljetne i zimske škole fotografije i filma za učenike osnovnih i srednjih škola; programi s ciljanim skupinama (daroviti, s teškoćama u razvoju i socijalno ugroženi); programi u vrtićima (prigodne projekcije filmova edukativnog i zabavnog karaktera); programi revitalizacije filmske klupske prikazivačke djelatnosti u gradskim četvrtima (Novi Zagreb - zapad); radionice za animirani i dokumentarni film, montažu i snimanje; edukacije voditelja programa klubova i radionica Saveza te različiti tečajevi iz multimedije.
Savez i udruge članice sudjelovat će na smotrama tehničkog stvaralaštva mladih u Zagrebu i diljem Hrvatske, kao i na Danima tehničke kulture Grada Zagreba, na fotografskim izložbama u drugim hrvatskim gradovima i u inozemstvu te na ljetnoj i zimskoj školi tehničkih vještina za djecu i mlade.
I u 2025. Savez će nastaviti s izložbenom djelatnošću te će dio svojih programa organizirati u suradnji sa Zagrebačkim savezom klubova mladih tehničara i Zagrebačkom zajednicom tehničke kulture.
Tijekom godine Savez će, zajedno sa svojim udrugama članicama, sudjelovati i na nekoliko europskih i svjetskih foto i kino manifestacija - Worldcon, Eurocon, Pyrkon, Comicon i Unica.
Posebno bogati i raznovrsni edukativni i izložbeni programi odvijat će se u dvije udruge- članice, odnosno kluba Saveza, koji spadaju među najstarije klubove iz tih područja u Europi - Fotoklubu Zagreb (osnovan 1892.) i Kinoklubu Zagreb (osnovan 1928.). Ostale udruge-članice u kojima će se tijekom 2025. provoditi programi su Društvo Sfera, Autorski studio - film, fotografija, video, KMF Blenda, One take film festival i Trenutak vremena.
VII. Zagrebački karting savez
Zagrebački karting savez će i u 2025. svoju djelatnost temeljiti na provedbi planiranih programa te unaprjeđivanju daljnjeg razvoja programskih ciljeva i zadaća, kao i kontinuiranoj popularizaciji kartinga kao sredstva za edukaciju, razonodu i sport.
Tijekom 2025., članovi Saveza provodit će programe prometne i tehničke kulture, karting radionice, nastupati na domaćim i međunarodnim karting natjecanjima te realizirati programe o obnovljivim izvorima energije.
U programima prometno-tehničke kulture karting vozilo će se koristiti kao osnova za ovladavanje teorijskim i praktičnim znanjima iz mehanike, sigurne vožnje, ekologije, poznavanja prometnih propisa te nastupa na natjecanjima.
Kroz program Uvod u karting polaznici će dobiti mogućnost da se upoznaju s poviješću kartinga, počecima kartinga u Hrvatskoj, kartingu kao sredstvu edukacije, rekreacije i sportskom rekvizitu. Program pruža uvid u dijelove kartinga, motore, transmisiju, gume i vozačku zaštitnu opremu. Uz navedeno, korisnici programa će se također upoznati s različitim tehnikama upravljanja karting vozilom.
Preventivno-edukativna akcija Stigni na cilj, namijenjena postizanju što veće sigurnosti u prometu, provodit će se kroz radionice tijekom godine. Programom se educira roditelje i mlade da prije uključivanja u promet poduzmu sve potrebne aktivnosti kako bi kao vozači tijekom vožnje bili što zaštićeniji i osposobljeniji za sigurno sudjelovanje u prometu.
Program Pažljivo s mobitelom osmišljen je za osvještavanje djece i mladih, vezano uz korištenje mobilnih uređaja tijekom kretanja na javnim površinama.
Programi Start, Kart, Race i Šarafko predstavljaju spoj edukativnih, praktičnih i profesionalnih oblika korištenja karting vozila za zainteresirane vozače, mehaničare, voditelje kart timova i službene osobe na natjecanjima. Korisnici programa bit će upoznati kroz radionice i manifestacije o vrstama energije, obnovljivim izvorima energije, korištenju alternativnih izvora energije, unaprjeđenju zdravlja i kvalitete života.
Sudjelovanje na domaćim i međunarodnim natjecanjima odvijat će se sukladno kalendaru FIA i HAKS‑a.
Savez će sudjelovati na svim izložbama, sajmovima i ostalim manifestacijama u Hrvatskoj i inozemstvu.
Programi, projekti i manifestacije Saveza namijenjeni su lokalnoj zajednici s posebnim naglaskom na djecu i mlade, besplatni su i dostupni svim građanima te omogućavaju kvalitetno provođenje slobodnog vremena.
Zagrebački karting savez svoje programe realizirat će u suradnji s udrugama članicama te će sudjelovati na manifestacijama koje organizira Zagrebačka zajednica tehničke kulture.
VIII. Zagrebački maketarsko-modelarski savez
Savez će u jubilarnoj, 2025. godini, obilježiti 20 godina svojeg postojanja, kao i 20. obljetnicu održavanja manifestacije "Kup Zagreb", inače program od posebnog interesa za Grad Zagreb.
S ciljem popularizacije, unaprjeđivanja i očuvanja bogate tradicije tehničke kulture Grada Zagreba, valja istaknuti da programe i manifestacije maketara posjećuje više od 10.000 posjetitelja, a provode se u suradnji s institucijama i udrugama kao što su MORH, MUP, Muzeji HV‑a i MUP‑a, udruge branitelja Domovinskog rata, klubovi oldtimer vozila i ostali.
Međunarodni "20. Kup Zagreb" trajat će dva dana, s mnoštvom sadržaja i izložbi vezanih za tehničku kulturu i hrvatsku povijest, u sklopu kojeg će se posebno obilježiti 30. obljetnica vojno-redarstvene akcije "Oluja".
Savez će također organizirati i provesti 17. Festival autića Zagreb - FAZ, međunarodni susret sakupljača autića, automaketara i modelara te 2. Međunarodni aeromiting radioupravljivih modela zrakoplova, na kojima se svake godine okuplja sve više sudionika i posjetitelja iz Hrvatske i susjednih zemalja.
Tijekom 2025. nastavit će se s organizacijom i provedbom škole maketarstva i modelarstva za početnike, naprednih maketarskih i modelarskih tečajeva za modelare i maketare natjecatelje, tečajeva za radio-upravljive modele automobila, radionica 3D printanja, tečajeva zrakoplovnog i raketnog modelarstva za mlade i početnike, škole željezničkog modelarstva i automodelarstva, radionica izrade maketa objekata s obnovljivim izvorima energije, kao i tečajeva za radioupravljive modele automobila, brodova i bespilotnih letjelica - dronova.
Svoje aktivnosti Savez će također prezentirati i popularizirati na godišnjoj izložbi ZMMS‑a, kao i na drugim prigodnim izložbama u prostorima zagrebačkih škola i mjesnih odbora u gradskim četvrtima. Savez će nastaviti suradnju i s braniteljskim i drugim udrugama, a sve u cilju popularizacije tehničke kulture, posebno među najmlađima.
Na manifestacijama tehničke kulture, kao što su Dani tehničke kulture Grada Zagreba, Dani udruga Grada Zagreba, Sajam mogućnosti i sličnim manifestacijama, ZMMS će sudjelovati s prezentacijom programa zrakoplovnog modelarstva i maketarstva, izložbom i demonstracijom radioupravljivih modela automobila te izložbama maketa.
Sve aktivnosti Saveza redovito će se objavljivati putem Facebooka, službene web-stranice Saveza, kao i ostalih digitalnih platformi i sredstava javnog informiranja.
ZMMS i njegove udruge članice i u 2025. sudjelovat će na brojnim maketarsko-modelarskim natjecanjima u zemlji i inozemstvu (Austrija, Češka, Njemačka, Nizozemska, Srbija, Slovenija, Mađarska, Slovačka, Italija...), s ciljem prezentiranja rada Saveza i udruga, njihovih programa i manifestacija iz područja tehničke kulture, kao i jačanja suradnje s organizacijama i udrugama tehničke kulture Europske unije i zemalja u susjedstvu.
IX. Zagrebački računalni savez - Centar mladih programera Hrvatska
Temeljem projekta "Za hrvatsku darovitost", izrađenog 1999., i u idućoj će godini naglasak u radu Saveza biti na provođenju programa za poticanje darovitosti školske djece i mladih.
Program ljetnih kampova za popularizaciju programiranja i poticanje darovitosti uveden je u šk. godini 1999./00. te će se i u idućoj godini organizirati tri kampa.
Nastavit će se i s provedbom cjelogodišnjih naprednih i popularizatorskih radionica za sve školske uzraste u programskim jezicima C/C++/Python i Logo te tako sačuvati tradicija koja je otpočela u šk. god. 1995/96. Provest će se i pripreme za školsko i županijsko natjecanje, kao i završne pripreme kandidata za državno natjecanje te po potrebi dopunske radionice matematike za najbolje mlade programere.
Organizirat će se zasebne pripreme pozvanika na juniorsku olimpijadu JHIO te dodatne vikend akceleracije za reprezentativne kandidate, kao i dodatne radionice i završne pripreme najboljih juniora za izbor u nacionalnu ekipu. Provest će se i zasebne, devete pripreme članova za nastup na europskoj juniorskoj olimpijadi (EJOI) koja je uvedena 2017., a na kojoj više od 75 % reprezentativaca dolazi iz redova Saveza.
Za najmlađe članove Saveza, učenike od 1. do 4. razreda osnovne škole, nastavit će se s održavanjem cjelogodišnjih radionica "Programerska vijuga" za poticanje rane darovitosti, uvedenih 2004., te natjecanje MINI.vijuga. Organizirat će se i tradicionalna "Mala programerska olimpijada" za učenike razredne nastave. Održavat će se i tjedne popularizatorske radionice programiranja C-početnica za osnovne i srednje škole, zatim povremeni tečajevi osnova korištenja računala za umirovljenike i žene te po potrebi i druge pokazne radionice za primjenu računala u različitim područjima (glazba ili video).
Savez će nastaviti s provođenjem edukacijskih natjecanja u sklopu cjelogodišnje manifestacije ZG.Informatijada "Božo Težak", uvedene šk. godine 2003./04. Ova ustaljena aktivnost provodit će se na tri razine: na prvoj za učenike razredne nastave, na drugoj za starije osnovnoškolce, i na najvišoj, masters razini - za srednjoškolce.
Za učenike osnovnih i srednjih škola organizirat će se i dodatno popularizatorsko natjecanje "pAKCELERATOR" za programerske početnike - učenike osnovnih i srednjih škola.
Nastavit će se i s održavanjem ljetnih i zimskih programerskih liga u programskim jezicima C/C++/Python i Logo te otvorenog natjecanja C-special, uvedenog 2020., sa svrhom dodatnog usavršavanja i priprema najboljih juniora za EJOI olimpijadu. Organizirat će se i dodatni rad u sklopu zimskih radionica za mlade programere, a po potrebi i programi usavršavanja programskih voditelja i učitelja informatike.
U oba programerska područja, C/C++/Python i Logo, mladi će programeri, uz pomoć vlastitog ZRSOnat informacijskog sustava za natjecanje, sa svojih kućnih lokacija moći sudjelovati u edukacijskim natjecanjima te rješavati tjedne programerske zadaće i simulacije natjecanja.
Dvije ekipe, sastavljene od više od 70 mladih programera, sudjelovat će u otvorenom hrvatskom natjecanju HONI.
Program popularizacije programiranja pojačat će se organiziranjem pokaznih radionica, prezentacija i drugih dodatnih aktivnosti sa svrhom poticanja djece i mladih na ulazak u svijet programiranja.
Osim toga, organizirat će se povremene radionice stvaralaštva uz projektno korištenje hrvatskog VIDI X mikroračunala. Sa svrhom obnavljanja smotri učeničkog informatičkog stvaralaštva "Mladi autori", izrađena je istoimena aplikacija te će se osmisliti i provesti dodatne animacijske aktivnosti za školsku djecu i mlade. Ova smotra bila je uvedena u šk. godini 2003./04., ali je u nedostatku sredstava ukinuta 2009..
Organizirat će se izložbe o postignućima darovitih te središnja svečanost "+1 izvrstan za bolju Hrvatsku - Najbolji uz najbolje" s podjelom ZRSObit nagrada i priznanja Saveza.
Savez će sudjelovati i u redovitoj manifestaciji Dani tehničke kulture te nastaviti s aktivnostima radi podizanja razine osnovnih uvjeta rada, a posebno nalaženja zamjenske lokacije za implementaciju projekta Centar mladih programera.
Savez će tijekom 2025. prezentirati svoju djelatnost putem društvenih mreža, medija i vlastite donatorske stranice zrsobit.zrs.hr.
X. Zagrebački radioamaterski savez
Zagrebački radioamaterski savez tijekom 2025., u koordinaciji sa svojim udrugama članicama, planira programe koje će biti usmjereni na razvoj radioamaterske djelatnosti, promicanje tehničke kulture i sustava civilne zaštite, kao i suradnju s radioamaterskim udrugama iz zemlje i inozemstva.
Edukacija mladih te upoznavanje s radioamaterizmom i dalje će ostati prioritet Saveza, a naglasak u radu Saveza i udruga članica ostaju pripreme učenika za natjecanje mladih tehničara.
"Otvoreno prvenstvo Grada Zagreba u radioamaterskoj goniometriji i orijentaciji" bit će organizirano i u 2025., a tečajevi i upoznavanje mladih s ovom granom radioamaterizma održavat će se tijekom cijele godine.
Savez je već tradicionalno sudionik manifestacija "Dan i noć na PMF-u" i "Dani tehničke kulture Grada Zagreba", na kojima se učenici mogu upoznati s radioamaterskom goniometrijom i radioamaterizmom općenito. Unutar "Škole radioamaterizma", u suradnji s udrugama članicama, namijenjene članovima radioklubova, nastavnicima i učenicima u osnovnim školama, obuhvatit će se i teme kao što je korištenje Arduina u radiokomunikacijama te time pokušati privući više mladih, a i nastavnika, kako bi ta znanja i vještine prenijeli ostalim zainteresiranima. Planirano je održavanje radionica i promoviranje radioamaterizma i tehničkih vještina s učenicima viših razreda osnovnih škola, kao i s učenicima srednjih škola. "Škola radioamaterizma" dobra je osnova svim zainteresiranim polaznicima za buduće polaganje radioamaterskog ispita A i P razreda te za aktivno uključivanje u radioamatersku djelatnost. Tečajevi i konzultacije za sve koji se žele upoznati s radioamaterizmom, kao i ispiti za A i P razrede, bit će dio redovnih aktivnosti Saveza.
Savez će krajem kolovoza organizirati "12. radioamaterski kamp ZARS‑a", dok će "27. Zagreb Radio Fest", međunarodni susret radioamatera, biti organiziran sredinom rujna.
Udruge članice Saveza će i dalje putem radiovalova preko programa Hrvatske flore i faune promovirati Hrvatsku i njezine prirodne ljepote.
U suradnji sa Zvjezdarnicom Zagreb organizirat će se radionice i edukacije za mlade iz radioamaterske radioastronomije, a dio aktivnosti provodit će se i u "Radioastronomskom kampu".
Mladi iz udruga članica Saveza sudjelovat će na važnijim svjetskim radioamaterskim natjecanjima, na kojima su do sada ostvarili odlične uspjehe u promociji radioamaterizma, razvili natjecateljski duh te upoznali nove tehničke vještine i načine komuniciranja.
Suradnja s Gradskim uredom za mjesnu samoupravu, promet, civilnu zaštitu i sigurnost i Centrom 112 kontinuirano se unaprjeđuje kroz zajedničke vježbe civilne zaštite gdje su članovi Saveza pripadnici specijalističkih postrojbi. Savez organizira i samostalne vježbe s udrugama članicama Saveza, kroz koje se provodi usavršavanje u slučaju potrebe za pomoć građanima Grada Zagreba.
Kroz manifestaciju "Međunarodni dan civilne zaštite" prezentirat će se rad radioamatera u kriznim situacijama i nastojati građanima, a posebice mladima, približiti rad Saveza.
XI. Zagrebački savez CB-radioklubova
Zagrebački savez CB-radioklubova, zajedno sa svojim udrugama članicama CB- radioklubom "Dubrava", CB-radioklubom "Brezovica" i CB-radioklubom "Trnje", u 2025. planira provesti sljedeće programe:
Savez će organizirati nekoliko CB natjecanja svojih članica, kao što su natjecanje CB radiooperatora u povodu Majčinoga dana, provjera veza u slučaju elementarnih nepogoda s CB- radioklubovima Hrvatske i Slovenije pod radnim nazivom "Nepogode nas neće iznenaditi 2025.", kao i tradicionalna natjecanja CB-radioklubova "Dubrava", "Brezovica" i "Trnje".
Savez će sudjelovati na Ljetnoj školi tehničkih vještina i na Danima tehničke kulture Grada Zagreba.
Zagrebački savez CB-radioklubova provodit će obuku mladih CB-radiooperatora u postavljanju i rukovanju CB-radiouređajima, s naglaskom na terenski rad u prirodi te na postavljanje i dovođenje u funkciju CB-radiopostaje u terenskim uvjetima.
Također će se provoditi obuka rukovanjem ručnim CB i PMR radiouređajima.
Savez će nastaviti suradnju sa školama i održavanje radionica te natjecanja mladih CB-radiooperatora. Nastavit će se i provedba programa konstruktorske sekcije s naglaskom na izradu jednostavnijih elektroničkih sklopova i izradu antena za CB područje.
Zagrebački savez CB-radioklubova planira posjetiti sajam radioamaterske opreme u Italiji, u svrhu nabave potrebne CB opreme budući da se ne može nabaviti u Hrvatskoj.
Savez će nastaviti s programom umrežavanja CB-radiostanicama svojih članova na području Grada Zagreba i susjednih županija za slučaj prirodnih nepogoda u Gradu Zagrebu i šire. Za te potrebe nabavit će se oprema za mobilni i terenski rad s ručnim CB-radiouređajima.
XII. Zagrebački savez klubova mladih tehničara
Savez će i u 2025. raditi na proširenju mreže klubova mladih tehničara u suradnji s Društvom pedagoga tehničke kulture Zagreba, Zagrebačkom zajednicom tehničke kulture, Zagrebačkim foto kino savezom te ostalim savezima tehničke kulture Grada Zagreba.
Uz rad s 3D printerima, dronovima, epoxy smolom i raketama, Savez će programsku aktivnost također proširiti i na tečajeve fotografije i astrofotografije u suradnji s Klubom mladih fotografa Blenda, udrugom članicom Saveza.
Posebna pozornost bit će posvećena programima ljetne i zimske škole, škole u prirodi, kao i sudjelovanju na raznim seminarima i specijaliziranim okruglim stolovima.
Savez će voditi brigu o programima koji su najbolje prihvaćeni kod djece, kao što je škola tehničkih vještina u prirodi, u kojoj stečena znanja djeca odmah primjenjuju. Rad izvan opremljenih učionica potiče djecu na inovativnost i kreativnost, u njima razvija osjećaj odgovornosti te širi njihove spoznaje o važnosti primjene stečenih znanja i vještina u svakodnevnom životu. To se najbolje vidi u programu "Sam svoj majstor" koji okuplja velik broj djece zato što se program provodi više praktično nego teoretski, što je djeci vrlo zanimljivo.
Uz navedene programe, Savez će u 2025. također provoditi i programe robotike i raketarstva te informatičke radionice.
Članovi Saveza, odnosno najbolji polaznici programa, kao i njihovi mentori, sudjelovat će na europskim manifestacijama Eurocon, Pyrkon i Makers faire koje će se održati u nekoliko europskih gradova.
U okviru klubova posebno će se raditi na područjima elektrotehnike, robotike, računalstva, maketarstva i modelarstva, tehnike "uradi sam", raketnog modelarstva, digitalne i astrofotografije te na daljnjem razvijanju projekta "Kuća znanja". Nositelji projekta bit će udruge članice Saveza, Klub mladih fotografa Blenda i Klub audio video medija, s ciljem popularizacije tehničkih znanosti.
XIII. Zagrebački savez tehničkih djelatnosti na vodi
Zagrebački savez tehničkih djelatnosti na vodi sa svojim udrugama članicama planira na prostoru Grada Zagreba, na kopnenom i vodenom dijelu Sportsko-rekreacijskog centra Jarun, na maksimirskom jezeru te na nasipu uz rijeku Savu, provoditi brojne opće i posebne programe odgoja i obrazovanja te osposobljavanja djece i mladeži različitih dobnih skupina za stjecanje tehničkih i tehnoloških znanja i vještina u raznim disciplinama brodomodelarstva i brodomaketarstva.
Programi kojima bi se javnost potaknulo na bavljenje tehničkom kulturom namijenjeni su ponajprije djeci predškolske dobi, učenicima kroz izvanškolske i izvannastavne aktivnosti te mladima, no u njima također mogu sudjelovati i odrasli zainteresirani građani, kao i umirovljenici. Programima će se omogućiti stjecanje znanja i sposobnosti: razvijanje vještina izrade brodomodela i maketa plovila, radioupravljanje brodomodelima, tečajevi samogradnje kajaka i kanua, popravljanje dasaka za jedrenje, izrada novih oblika dasaka za jedrenje, jedrilica za jedrenje na suhom, čamaca i jedrilica klase Optimist.
Budući da tehnička kultura predstavlja temelj razvoja suvremenog društva, što se očituje kroz kontinuiranu primjenu novih tehnoloških dostignuća, informatičkih i elektroničkih uređaja u svakodnevnom životu, Savez će, kroz posebne programe, promovirati suvremeniji pristup tehničkoj kulturi, poput korištenja Arduino uređaja, pogona elektročamca na solarne ćelije, GPS navođenja modela plovila, spoja aerodinamike i hidrodinamike kroz izradu modela hidroaviona i ostalog. Upravo uvođenjem noviteta nastojat će se privući interes kod djece i mladih, ali i svih zainteresiranih za korištenje novih modernijih sučelja i elektroničkih naprava u području brodomodelarstva i bavljenje ostalim tehničkim djelatnostima koje gravitiraju plovilima i vodi.
Uz organiziranje ljetne škole tehničkih vještina, planira se održavanje nekoliko početničkih škola jedrenja za klase optimist te sudjelovanje na regatama, škole popravaka kajaka i kanua te vesala, škole jedrenja na suhom, škole jedrenja radioupravljivim jedrilicama, sudjelovanje na regatama, tečajeva ronjenja na zagrebačkim bazenima, velikom Jarunskom jezeru te na Jadranskom moru.
U pripremi je i provođenje ekološke akcije čišćenja jezera Jarun, u kojoj bi sudjelovali članovi ronilačkih klubova Saveza i njihovi gosti iz ostalih ronilačkih klubova. Uz prezentaciju i predavanje, okupljene mlade, ali i sve ostale građane Grada Zagreba, informiralo bi se o važnosti očuvanja čistoće u prirodi.
Savez će s mladima koji pokažu zanimanje za složenije programe tehničkih djelatnosti nastaviti raditi na sljedećim programima: izrada velike radioupravljive jedrilice, izrada energetski potpuno neovisnog solarnog elektročamca, izrada daljinski upravljanog modela broda pogonjenog modelom parnog stroja, izrada replike svjetski poznatog i vrlo popularnog daljinski upravljanog broda Nikole Tesle i tako uvoditi novine u politehničkom pristupu modelarstvu i brodomodelarstvu. Modernim pristupom, uz pomoć velikih stručnih baza znanja s interneta i primijenjene informatike te učenja C programskog jezika, Savez će zanimljivim učiniti najnovije brodomodelarske programe, poput mogućnosti upravljanja i navođenja modela brodova uz upotrebu podataka s GPS uređaja te korištenja računalnih i elektroničkih modula pri sigurnom upravljanju modelom hidroaviona.
Djelatnosti Saveza bit će prezentirane sudjelovanjem na smotrama, izložbama, natjecanjima brodomodelara, jedriličara, kajakaša i ronilaca u Zagrebu, Hrvatskoj i inozemstvu te sudjelovanjem u programima drugih udruga i granskih saveza tehničke kulture u Zagrebu, kao što su Zagreb Radio Fest u organizaciji Zagrebačkog radioamaterskog saveza i sudjelovanje i prezentacija djelatnosti na Danima tehničke kulture u organizaciji Zagrebačke zajednice tehničke kulture.
Kroz "Otvorena vrata modelarske radionice" nastojat će se svim zainteresiranim posjetiteljima SRC‑a Jarun omogućiti slobodan pristup i sudjelovanje u radu modelarske radionice Saveza. Uz stručne savjete te mogućnost korištenja opreme, strojeva i alata, sudionicima, odnosno posjetiteljima, prezentirale bi se i tehničke djelatnosti, brodomodelarstvo, brodomaketarstvo i elektronika koje se odvijaju u radionici.
U programu ronilačkih klubova postoji mogućnost uključivanja osoba s invaliditetom u rad uz za to certificirane ronilačke instruktore. Moguće je i uključivanje osoba s posebnim potrebama i teškoćama u razvoju, s posebnim naglaskom na djecu i mlade, u gotovo sve aktivnosti Saveza i njegovih udruga članica.
Aktivnosti će se provoditi tijekom 2025., a za njihovu provedbu bit će važna blizina naselja Jarun, Gajevo, Staglišće, Vrbani, Prečko, Horvati, kao i šest osnovnih škola i nekoliko dječjih vrtića koji se nalaze u neposrednoj blizini prostora Doma tehnike na Jarunu.
Svi programi Saveza besplatni su i namijenjeni svim građanima Grada Zagreba, s posebnim naglaskom na djecu i mlade.
XIV. Zagrebački zrakoplovno-tehnički savez Rudolfa Perešina
Zagrebački zrakoplovno-tehnički savez Rudolfa Perešina krovna je organizacija zrakoplovno-tehničke djelatnosti u Gradu Zagrebu s više od 20 udruga članica. Aktivnosti koje se u njemu provode temelje se na razvoju i unaprjeđenju rada Saveza, polaznika svih dobnih skupina te pripadajućih udruga članica.
Najveći i najvažniji dio aktivnosti Saveza odnosi se na realizaciju Programa javnih potreba u tehničkoj kulturi kao dijela redovnih programa koji su sufinancirani sredstvima Grada Zagreba.
U 2025. Savez će aktivno raditi na programima koje se odnose na poticanje i promicanje tehničke kulture, u prvom redu onih iz područja zrakoplovno-tehničke djelatnosti: organizaciju i provedbu programa i manifestacija; provođenje izvannastavnih sadržaja, predstavljanje rada Saveza na domaćim i međunarodnim manifestacijama; poticanje stvaralaštva i stvaranje uvjeta za postizanje vrhunskih rezultata; unaprjeđenje međusobne suradnje udruga-članica Saveza te ostale aktivnosti.
U skladu s novom kurikularnom reformom, iznimno je važno pokrenuti najnovije STEM programe te promovirati zrakoplovno-tehničku kulturu na svim razinama: lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj. U tu će svrhu Savez i u 2025., zajedno sa svojim udrugama članicama, nastaviti raditi na redovitim programima, među kojima su sljedeći: zrakoplovno-tehničke škole, škola raketnog modelarstva, škola aviomaketarstva, škola aviomodelarstva, letačke škole i tečajevi, zrakoplovne radionice i samogradnja zrakoplova, aerolab, praktična obuka na simulatoru letenja, izložbe, ljetna škola zrakoplovnih vještina, izrada bespilotnih letjelica i upravljanje njima, izrada simulatora letenja, VR radionica, primjena 3D printera, izdavaštvo i nakladništvo, razna osposobljavanja te programi i predavanja za razvoj i popularizaciju zrakoplovno-tehničke djelatnosti.
Kako bi se postigla što veća prepoznatljivost uspjeha pojedinaca, udruga i ostalih pravnih osoba koje obavljaju djelatnost tehničke kulture, vrlo je važno nagrađivanje uspjeha u tehničkoj kulturi. Savez će i u 2025. dodijeliti Nagradu "Rudolf Perešin" koja se dodjeljuje pojedincima za razvoj, promociju, dugogodišnji rad i izniman doprinos u području zrakoplovstva, očuvanje zrakoplovne baštine te tehničke kulture u zrakoplovstvu.
Kao i svake godine, Zagrebački zrakoplovno-tehnički savez Rudolfa Perešina organizirat će "Susrete za Rudija", najveću međunarodnu letačku manifestaciju u Republici Hrvatskoj. Susreti za Rudija organiziraju se u spomen na tragično preminulog pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, brigadnog generala Rudolfa Perešina, prvog predsjednika Saveza, počasnog građanina Grada Zagreba i heroja Domovinskog rata.
Savez će u 2025., sa svojim udrugama članicama, nastojati ostvariti vrhunske rezultate polaznika programa te nastaviti s edukacijom predavača i instruktora i dalje prateći najnovije trendove u znanosti, stvarajući nove, inovativne programe, čiji će se sadržaj temeljiti na najnovijim dostignućima u zrakoplovstvu i tehničkoj kulturi.
d) PROGRAMI UDRUGA TEHNIČKE KULTURE KOJE NISU ČLANICE GRANSKIH SAVEZA I KLUBOVA MLADIH TEHNIČARA PRI OSNOVNIM I SREDNJIM ŠKOLAMA
U Program javnih potreba u tehničkoj kulturi Grada Zagreba za 2025. uvršteni su i najkvalitetniji i najinovativniji programi udruga koje su registrirane za djelatnost tehničke kulture, ali nisu udružene u postojeće strukovne granske saveze te programi klubova mladih tehničara pri osnovnim i srednjim školama Grada Zagreba.
Uključivanje tih programa pridonosi proširenju područja i vrsta tehničkih aktivnosti dostupnih djeci, mladima i svim ostalim dobnim skupinama koje se u slobodno vrijeme žele baviti tehničkom kulturom.
6. ZAKLJUČAK
Program javnih potreba u tehničkoj kulturi Grada Zagreba u 2025. podrazumijeva modernu koncepciju više tehničkih disciplina, sadržajno i praktično isprepletenih.
Ciljevi koji će se ostvariti sufinanciranjem programa su:
- organiziranje različitih oblika neformalnog obrazovanja i osposobljavanja za različite tehničke vještine i sadržaje uz obuhvat većeg broja djece i mladih od dosadašnjega; organiziranje različitih tečajeva tehničkih vještina za djecu i mlade za vrijeme školskih praznika; organiziranje i provedba specijaliziranih škola tehničkih vještina za djecu i mlade; potpora izvannastavnim tehničkim aktivnostima u školama (klubovi mladih tehničara); potpora darovitoj djeci i mladima u svim granama tehničke kulture te pružanje mogućnosti različitim dobnim skupinama naših građana da steknu ili prošire i unaprijede svoja znanja iz različitih tehničkih područja i kreativno ispune svoje slobodno vrijeme.
Općenito govoreći, cilj je provedbe ovakvog programa unapređivanje cjelokupne djelatnosti tehničke kulture u Gradu Zagrebu, razvijanje, podizanje i širenje svijesti o važnosti tehničke kulture u razvoju svakog pojedinca i društva u cjelini u suvremenim uvjetima, osiguravanje prostornih, materijalnih i kadrovskih uvjeta za izravno bavljenje različitim oblicima tehničke kulture najšireg kruga zainteresiranih građana, osobito djece i mladih.
O svakodnevnome izravnom ostvarivanju ovih ciljeva brinu se profesionalne stručne osobe i volonteri u brojnim subjektima tehničke kulture (udruge, savezi, Zajednica, klubovi mladih tehničara).
KLASA: 400-06/24-001/94
URBROJ: 251-16-04-24-30
Zagreb, 5. prosinca 2024.
Predsjednik
Gradske skupštine
Joško Klisović, v. r.
Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.
Prijava
Zaboravljena zaporka?
Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.