zbirni podaci i poveznice
poglavlja
članci
napomene
Učitavam poveznice...

Detalji dokumenta

Objavljen

19.02.2003.

Donesen

11.02.2003.

Stupa na snagu

11.02.2003.

Poglavlja nisu pronađena.

Prethodnik
Nasljednik

Odluka o načinu obračuna i plaćanja komunalne usluge opskrbe vodom i odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda

Pročišćeni tekst vrijedi od 11.02.2003.

Službeni glasnik Grada Zagreba 4/2003

Prikaz pročišćenog teksta na dan:

PREAMBULA

Odluka o načinu obračuna i plaćanja komunalne usluge opskrbe vodom i odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda (»Službeni glasnik Grada Zagreba«, br. 4/03)

Članak 1.

Ovom se odlukom određuje način obračuna i plaćanja komunalne usluge:

1. opskrbe pitkom vodom;

2. odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda, osim odvodnje atmosferskih voda.

Članak 2.

Potrošač i obveznik plaćanja komunalne usluge iz članka 1. ove odluke je:

1. vlasnik nekretnine;

2. korisnik nekretnine.

Članak 3.

Vlasnik nekretnine ostaje u statusu potrošača i obveznika plaćanja sve do kraja tekućeg mjeseca u kojem je kopijom ugovora, odnosno pisanim putem obavijestio isporučitelja usluge o prenošenju obveze na korisnika.

Članak 4.

U slučaju promjene vlasnika nekretnine, dotadašnji vlasnik ostaje u statusu potrošača i obveznika plaćanja sve do kraja tekućeg mjeseca u kojem je kopijom ugovora, odnosno pisanim putem obavijestio isporučitelja usluge o prenošenju obveze na novog vlasnika.

Članak 5.

Korisnik nekretnine iz članka 3., odnosno novi vlasnik iz članka 4. dužni su obavijestiti isporučitelja usluge o promjenama iz članka 3., odnosno članka 4., te odgovaraju za plaćanje komunalne usluge solidarno s prijašnjim potrošačem.

Članak 6.

Korisnikom nekretnine iz članka 2. stavak 1. točka 2. smatraju se:

- najmoprimac, odnosno podnajmoprimac;

- stanar;

- zakupac, odnosno podzakupac;

- osoba koja se bez valjane pravne osnove koristi nekretninom.

Članak 7.

Isporučitelj usluge dužan je voditi evidenciju potrošača.

Članak 8.

Količina pružene komunalne usluge opskrbe vodom utvrđuje se vodomjerom.

Količina pružene komunalne usluge odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda utvrđuje se prema količini potrošene vode.

Članak 9.

U višestambenim zgradama u kojima su ugrađeni sekundarni vodomjeri za pojedine stanove i poslovne prostore, količina potrošene vode utvrđuje se na sljedeći način:

a) na ulazu u zgradu nalazi se glavni vodomjer koji mjeri ukupnu količinu vode isporučena zgradi,

b) u zajedničkim prostorijama ispred stanova ili poslovnih prostora nalaze se sekundarni vodomjeri, koji su mjerodavni za obračun potrošene vode pojedinog stana ili poslovnog prostora.

Članak 10.

Obračun vode za svaki stan ili poslovni prostor obavlja se prema očitanju sekundarnog vodomjera i ispostavlja se na ime potrošača, kao prvi dio računa.

Razlika između očitanja glavnog vodomjera i zbroja očitanja svih sekundarnih vodomjera zajednička je potrošnja zgrade i plaćaju je svi potrošači, prema udjelu u vlasništvu zgrade. Obračun zajedničke potrošnje zgrade dijeli se prema vlasničkom udjelu i ispostavlja se svim potrošačima, kao drugi dio istog računa.

Članak 11.

U višestambenim zgradama u kojima nisu ugrađeni sekundarni vodomjeri za pojedine stanove i poslovne prostore zbog toga što nisu ispunjeni tehničko-tehnološki uvjeti za njihovu ugradnju, količina potrošene vode utvrđuje se prema očitanju glavnog vodomjera.

Tako utvrđena potrošnja raspoređuje se na pojedine potrošače prema broju prijavljenih osoba kod svakog potrošača.

Članak 12.

Isporučitelj usluge dužan je voditi evidenciju o broju osoba kod pojedinih potrošača.

Članak 14.

Ako u zgradi ima stanova s kupaonicom ili tušem i stanova bez kupaonice ili tuša, nakanda za utrošenu vodu obračunava se tako da se u stanovima s kupaonicom ili tušem jedna osoba računa kao dvije, dvije kao tri, tri kao pet, četiri kao šest, pet kao osam, šest kao devet, sedam kao jedanaest, ...

Članak 15.

Ako je u stambenoj zgradi ili stanu, prostor u kojem se obavlja poslovna djelatnost, a nisu ugrađeni sekundarni vodomjeri, potrošači se mogu sporazumjeti o omjerima plaćanja izvršene komunalne usluge.

Sporazum treba sadržavati osim udjela u potrošnji izraženog u postocima, za potrošače puni i skraćeni naziv, sjedište, račun preko kojeg se plaća i porezni broj.

Sporazum iz stavka 1. ovog članka potrošači moraju dostaviti isporučitelju usluge u pisanom obliku, ovjeren štambiljem i potpisima ovlaštenih osoba svih sudionika u potrošnji.

Ukoliko se potrošači ne sporazumiju ili jedan potrošač obavijesti isporučitelja usluge da otkazuje postignuti sporazum, isporučitelj komunalne usluge rješenjem određuje omjere plaćanja.

Članak 16.

Naknadu za komunalnu uslugu iz članka 1. ove odluke potrošač plaća na temelju računa isporučitelja usluge koji se ispostavlja petnaestodnevno, mjesečno, dvomjesečno, tromjesečno, odnosno jednom godišnje, a prema količini pružene usluge, važećoj cijeni i načinu obračuna za pojedinu kategoriju potrošača.

Isporučitelj usluge može potrošačima naplaćivati uslugu i u mjesečnim akontacijama koja se utvrđuje na temelju evidencije o prethodnoj sezonskoj potrošnji i cijeni utvrđenoj za tekuće obračunsko razdoblje.

Na kraju tromjesečnoga, odnosno jednogodišnjega obračunskog razdoblja utvrđuje se količina pružene usluge i iznos naknade za tu uslugu na temelju stvarne potrošnje.

Članak 17.

Potrošač je dužan platiti naknadu za pruženu uslugu u roku od 10 dana od dana računa, a najkasnije do datuma dospijeća naznačenog na računu.

Članak 18.

Potrošač je dužan omogućiti isporučitelju usluge da utvrdi količinu pružene komunalne usluge u svakom trenutku kad isporučitelj to zatraži.

Ako potrošač ne omogući ili ako isporučitelj usluge iz drugih objektivnih razloga ne može utvrditi količinu pružene komunalne usluge, isporučitelj usluge ispostavljat će račune na temelju vlastite procjene.

Isporučitelj komunalne usluge postupat će na način kako je određeno u stavku 2. ovog članka sve dok mu ne bude omogućeno utvrditi količinu pružene usluge.

Ako isporučitelj komunalne usluge poveća cijenu usluge, dužan je utvrditi ili procijeniti količinu prethodno pružene usluge.

Članak 19.

Iznimno od odredaba članaka 15. i 16. ove odluke isporučitelj komunalne usluge može određenim potrošačima (veliki potrošači) ugovorom utvrditi način pružanja i plaćanja komunalne usluge.

Članak 20.

Potrošač ima pravo prigovora na ispostavljeni račun.

Prigovor se podnosi u pisanom obliku u roku od osam dana od dana primitka računa.

Isporučitelj komunalne usluge dužan je ispitati osnovanost prigovora i dati pisani odgovor na prigovor u roku od 10 dana.

Članak 21.

Prigovor na račun ne odgađa rok naplate računa.

Prihvati li isporučitelj komunalne usluge podneseni prigovor, odobrena razlika bit će priznata i obračunata na sljedećim računima.

Članak 22.

Isporučitelj komunalne usluge će obustaviti isporuku vode, izvrstiti vodomjer i blindirati priključak ako potrošač ne plati bilo koja dva dospjela petnaestodnevna računa, dva dospjela mjesečna računa, ili dva dospjela dvomjesečna računa ili dospjelu obvezu prema konačnom obračunu.

Isporučitelj komunalne usluge će prije obustave isporuke vode obavijestiti potrošača o namjeravanoj obustavi.

Način i postupak obustave isporuke vode uredit će se naputkom.

Sve troškove obustave isporuke vode kao i ponovnog uključivanja u vodoopskrbni sustav snosi potrošač.

Ukoliko se potrošač nakon obustave isporuke vode nepovlasno priključi u vodoopskrbni sustav, dužan je nadoknaditi štetu isporučitelju usluge za tako korištenu uslugu.

Članak 23.

Ova odluka stupa na snagu danom donošenja, a primjenjuje se od objave u Službenom glasniku Grada Zagreba.

U Zagrebu, 11. veljače 2003.

Direktor

Jadranko Robić, ing. geot., v.r.

Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.

Prijava

Zaboravljena zaporka?

Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.

Registracija