Lokalni propisi
Detalji dokumenta
Objavljen
Donesen
Stupa na snagu
Poglavlja nisu pronađena.
Pravilnik o mirenju u individualnim radnim sporovima
Pročišćeni tekst vrijedi od 24.06.2010.
Službeni glasnik Grada Zagreba
10/2010
PRAVILNIK
o mirenju u individualnim radnim sporovima
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim se pravilnikom o mirenju u individualnim radnim sporovima (u nastavku teksta: Pravilnik) uređuje: postupak mirenja u individualnim radnim sporovima, obveze izmiritelja, pravila i vođenje postupka, načini okončanja mirenja, nagodba u postupku mirenja, tajnost i povjerljivost iznesenih dokaza i činjenica, kao i obavljanje administrativnih poslova za potrebe postupka mirenja.
Članak 2.
U smislu ovog pravilnika:
- individualni radni sporovi označavaju sporove u kojima su strane poslodavac i jedan ili više radnika koji nastupaju kao pojedinci, a temelje se na pojedinačnim pravima i obvezama strana u sporu, u svezi s određenim radnim odnosom ili iz određenog radnog odnosa;
- lista izmiritelja u individualnim radnim sporovima vodi se pri Gospodarsko socijalnom vijeću u Gradu Zagrebu, a označava popis osoba koje su završile obrazovanje za izmiritelje u individualnim radnim sporovima i stekle potvrdu o ovlaštenju za mirenje, a koje se vodi pri Gospodarsko-socijalnom vijeću u Gradu Zagrebu.
POKRETANJE POSTUPKA MIRENJA
Članak 3.
1. Postupak mirenja u individualnim radnim sporovima pokreće se pisanim prijedlogom jedne ili više stranaka (obrazac IRS 1).
2. Smatra se da stranka koja predloži odnosno koja pristane na provođenje postupka mirenja, prihvaća odredbe ovog pravilnika.
3. Tijekom postupka mirenja stranke neće pokretati druge sudske i arbitražne postupke za rješavanje spora o kojem se mirenje provodi osim ako je to neophodno za očuvanje njihovih prava u kojem slučaju o tome moraju obavijestiti izmiritelja.
Članak 4.
1. Prijedlog za pokretanje postupka mirenja može se podnijeti, u roku od 8 dana od dana isteka roka od 15 dana za rješavanje zahtjeva za zaštitu prava od strane poslodavca, odnosno u roku od 8 dana od dana dostave odluke o odbijanju zahtjeva za zaštitu prava radnika.
2. Ako je sudski postupak u tijeku kao i slučaju novčanog potraživanja, postupak mirenja može se pokrenuti neovisno o rokovima iz točke 1. ovog članka.
3. Stranka u sporu koja pokreće postupak mirenja dužna je odmah u prijedlogu za provođenje postupka mirenja predložiti izmiritelja.
4. Prijedlog za pokretanje postupka mirenja podnosi se tajniku u pisanom obliku u roku iz točke 1. ovog članka.
5. Tajnik je obvezan zatražiti od druge strane da se u pisanom obliku, u roku od 8 dana od dostave prijedloga, izjasni o prijedlogu za mirenje i o predloženom izmiritelju.
6. Ako se stranke nisu drugačije dogovorile (sporazumjele), mirenje započinje pisanim prihvatom prijedloga za pokretanje postupka (obrazac IRS 2).
7. Ako se druga strana u roku od 8 dana od dana kada je primila prijedlog za pokretanje postupka ne izjasni o prijedlogu, smatra se da prijedlog nije prihvaćen, čime se postupak mirenja smatra okončanim (obrazac IRS 3)
8. Ako je postupak mirenja pokrenut u roku iz st.1. ovog članka, u skladu sa člankom 129. stavkom 5. Zakona o radu, rok za podnošenje tužbe teče od dana okončanja postupka mirenja u skladu s odredbama ovog pravilnika.
ODREĐIVANJE IZMIRITELJA
Članak 5.
1. Postupak mirenja provodi jedan ili više izmiritelja s Liste izmiritelja u individualnim radnim sporovima iz članka 2. ovog pravilnika, kojeg predlaže strana koja pokreće postupak mirenja.
2. Stranke će se nastojati sporazumjeti o osobi koja će provesti postupak mirenja. Ako stranke ne postignu sporazum o toj osobi, tajnik će za izmiritelja imenovati osobu s Liste izmiritelja u individualnim radnim sporovima najkasnije u roku od 24 sata od neprihvaćanja predloženog izmiritelja.
3. Izmiritelj posebnom izjavom daje suglasnost za provođenje postupka mirenja (obrazac IRS 4).
NESPOJIVOST FUNKCIJE IZMIRITELJA
Članak 6.
1. Ako je osoba koja se predlaže za izmiritelja bila sudac ili arbitar u sporu koji je bio ili jest predmet postupka mirenja, ili u nekom drugom sporu koji je proizašao iz toga pravnog odnosa ili u vezi s njim, postoje razlozi za izuzeće izmiritelja iz postupka mirenja.
2. Razlozi za izuzeće iz postupka mirenja postoje i u ostalim slučajevima za izuzeće sudaca propisanim Zakonom o parničnom postupku i primjenjuju se i na izuzeće izmiritelja.
Članak 7.
Osoba koja je u postupku mirenja sudjelovala kao izmiritelj ne može biti arbitar u sporu koji bude pokrenut u istoj stvari među istim strankama.
OBVEZA IZMIRITELJA
Članak 8.
1. Izmiritelj je dužan prema strankama postupka mirenja postupati na jednak način i nepristrano.
2. Izmiritelj je dužan u okviru svojih ovlasti, poduzeti sve da se spor među strankama riješi sklapanjem nagodbe, a uzimajući u obzir okolnosti slučaja, izražene želje i očekivanja stranaka, te interes da se spor među strankama brzo i trajno okonča.
3. Rokove za pojedine radnje u postupku predlaže izmiritelj te se oni određuju u dogovoru sa strankama.
Članak 9.
1. O tijeku postupka mirenja, na svakom sastanku, izmiritelj sastavlja zapisnik što ga potpisuju stranke, izmiritelj i sudionici u postupku (obrazac IRS 5).
2. Obavljanje administrativnih poslova za potrebe postupka mirenja obavlja tajnik u skladu s odredbama ovog pravilnika.
PRAVILA I VOĐENJE POSTUPKA
Članak 10.
1. Postupak mirenja je hitan.
2. Izmiritelj sa strankama komunicira izravno na sastancima, zajedničkim i odvojenim. Ako se stranke u postupku ne dogovore drugačije, izmiritelj je ovlašten prenijeti sadržaj odvojenog sastanka drugoj stranci, bitan za rješenje spora, samo uz suglasnost stranke koja ga je iznijela.
Članak 11.
1. Termin zajedničkog sastanka usuglašava tajnik s obje stranke i izmiriteljem.
2. Ako su na sastanak pozvane obje stranke, a odazove se samo jedna stranka, a druga je svoje neodazivanje pravovremeno opravdala, zakazuje se novi sastanak.
3. Ako se ista stranka na ponovljeni poziv na sastanak ne odazove, postupak mirenja se okončava (obrazac IRS 6).
4. Ako stranke nakon prihvata prijedloga za provođenje postupka mirenja odustanu od mirenja, dužne su se o tome očitovati pismenom izjavom o odustanku drugoj stranci i izmiritelju.
5. U slučaju iz st. 3 i 4. ovog članka izmiritelj će utvrditi da je mirenje neuspjelo i da je okončan postupak mirenja, a o tome će bez odgode obavijestiti stranke u postupku i tajnika.
Članak 12.
1. U postupku mirenja u individualnim radnim sporovima stranka uvijek sudjeluje osobno, odnosno uz predočenje ovlaštenja za zastupanje na strani poslodavca.
2. Uz stranku u postupku mirenja može biti nazočan i ovlašteni punomoćnik u svojstvu zastupnika u pitanjima za koja ga stranka ovlasti.
3. U tijeku postupka mirenja u individualnim radnim sporovima stranka je ovlaštena sudjelovati i iznositi svoje stavove i prijedloge, neovisno o prisutnosti ovlaštenog punomoćnika, a na zahtjev stranaka izmiritelj će odobriti kratku stanku u kojoj će se stranka savjetovati sa svojim punomoćnikom o daljnjem tijeku postupka.
Članak 13.
Ako se stranke drugačije ne dogovore, u postupku mirenja u individualnim radnim sporovima, osim propisa koji uređuju sporni odnos između stranaka, supsidijarno se primjenjuju i odredbe Zakona o mirenju.
Članak 14.
Ako se stranke ne usuglase oko rješenja svih spornih pitanja, već samo oko dijela pitanja, može se o tom usuglašenom pitanju (pitanjima) sklopiti (djelomična) nagodba.
Članak 15.
1. Postupak mirenja se okončava:
- sklapanjem nagodbe,
- odlukom izmiritelja da se postupak mirenja obustavlja,
- zajedničkom izjavom stranaka,
- jednostranim odustankom stranaka,
- protekom roka.
OKONČANJE POSTUPKA NAGODBOM
Članak 16.
1. Ako se stranke nisu drugačije sporazumjele, izmiritelj će, nakon što se stranke suglase o sadržaju nagodbe izraditi pismeni prijedlog nagodbe koji će se dostaviti strankama (obrazac IRS 7).
2. Nagodba se zaključuje u pisanom obliku u prisutnosti izmiritelja.
3. Ako stranke zaključe nagodbu bez prisutnosti izmiritelja, o takvoj će nagodbi stranke obavijestiti izmiritelja.
4. Nakon što su se stranke usuglasile o sadržaju nagodbe, nagodbu potpisuju stranke u postupku i ona se smatra zaključenom.
Članak 17.
Postupak mirenja smatra se okončanim ako su stranke sklapanjem nagodbe u cijelosti riješile sva sporna pitanja koja su bila predmetom mirenja, a djelomična nagodba okončat će mirenje samo u pogledu dijela zahtjeva i spora u kojem je sklopljena.
OKONČANJE POSTUPKA ODLUKOM IZMIRITELJA
Članak 18.
Ako izmiritelj tijekom postupka utvrdi da njegova nastojanja da se postigne mirno rješenje spora nemaju izgleda za uspjeh, izmiritelj može donijeti odluku o okončanju postupka mirenja (obrazac IRS 8).
OKONČANJE POSTUPKA ZAJEDNIČKOM IZJAVOM STRANAKA
Članak 19.
U tijeku postupka mirenja stranke mogu okončati postupak zajedničkom Izjavom o okončanju postupka mirenja u prisutnosti izmiritelja (obrazac IRS 9).
JEDNOSTRANI ODUSTANAK STRANAKA
Članak 20.
1. U tijeku postupka svaka stranka ima pravo u bilo kojem trenutku odustati od mirenja.
2. Ako jedna od stranaka da jednoznačnu pisanu izjavu o odustanku od daljnjeg postupka mirenja, smatrat će se da je postupak mirenja okončan (obrazac IRS 10).
3. Ako je u postupku sudjelovalo više od dvije stranke, nakon odustanka jedne, a preostale dvije ili više stranaka izjave da namjeravaju sudjelovati u mirenju, mirenje će se u odnosu na njih nastaviti.
OKONČANJE POSTUPKA PROTEKOM ROKA
Članak 21.
Postupak mirenja je okončan, ako se nagodba ne postigne u roku od 60 dana od dana prihvata prijedloga za pokretanje postupka mirenja (obrazac IRS 11).
NAGODBA POSTIGNUTA U POSTUPKU MIRENJA KAO OVRŠNA ISPRAVA
Članak 22.
U skladu s člankom 9. stavkom 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirenju (Narodne novine 79/09) nagodba koja je sklopljena u postupku mirenja je ovršna isprava ako sadrži klauzulu ovršnosti.
TAJNOST I POVJERLJIVOST
Članak 23.
1. Izjave stranaka u sporu dane u postupku mirenja, kao i podaci koje stranke iznesu tijekom postupka mirenja i ponude za zaključenje nagodbe, povjerljivi su te su ih izmiritelj i stranke dužni čuvati kao tajnu u odnosu na treće osobe, ili ako je davanje informacija nužno radi ovrhe nagodbe (članak 10 Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirenju (Narodne novine 79/09), osim ako je zakonom drugačije propisano (obrazac IRS 12).
2. O tijeku postupka mirenja izmiritelj nije ovlašten davati izjave sredstvima javnog informiranja niti bilo kojoj drugoj zainteresiranoj strani.
Članak 24.
Bez izričitog pristanka stranaka izmiritelj ne smije svjedočiti o činjenicama koje je saznao od stranaka tijekom postupka mirenja, neovisno o tome je li postupak mirenja okončan nagodbom ili ne.
NAKNADE I NAGRADE ZA VOĐENJE POSTUPKA
Članak 25.
1. Svaka stranka u sporu snosi svoje troškove, uključivo i troškove stručnjaka i drugih osoba koje je ona predložila za sudjelovanje u postupku mirenja (obrazac IRS 13).
2. Troškove izmiritelja snosi poslodavac, ako se stranke kolektivnim ugovorom nisu drugačije sporazumjele.
3. Troškovi izmiritelja su nagrada za rad izmiritelja i ostali opravdani troškovi (putni troškovi i ostalo).
4. Visina nagrade za rad izmiritelja određuje se Odlukom poslodavca.
STRUČNA I ORGANIZACIJSKA POMOĆ U INDIVIDUALNIM RADNIM SPOROVIMA
Članak 26.
1. Ured za mirenje pri Gospodarsko-socijalnom vijeću u Gradu Zagrebu osigurava obavljanje administrativnih poslova u vezi s organiziranjem provođenjem postupka mirenja.
2. Ured za mirenje osniva Gospodarsko-socijalno vijeće u Gradu Zagrebu.
3. Tajnika/icu Ureda za mirenje imenuje Gospodarsko-socijalno vijeće u Gradu Zagrebu.
Članak 27.
1. Ured za socijalno partnerstvo u RH (u daljnjem tekstu: Ured) pruža strankama stručnu i organizacijsku pomoć u daljnjem razvoju i organiziranju instituta mirenja kao načina rješavanja individualnih radnih sporova u kojima jedan ili više izmiritelja na nezavisan i nepristran način, pomažu strankama da postignu rješenje o spornim pitanjima.
2. Ured provodi kontinuiranu edukaciju izmiritelja u individualnim radnim sporovima, te vodi evidenciju, statistiku provođenja postupaka mirenja, te priprema izvješća za Gospodarsko-socijalno vijeće.
ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 28.
Obrasci za provođenje postupka mirenja utvrđeni ovim pravilnikom sastavni su dio Pravilnika, a ne objavljuju se.
Članak 29.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana nakon objave u Službenom glasniku Grada Zagreba.
Za pristup do sadržaja morate biti korisnik portala www.informator.hr.
Sadržajima se pristupa ovisno o Vašem paketu.
Prijava
Zaboravljena zaporka?
Nemate korisničke podatke? Besplatno se registrirajte i testno pristupajte sadržajima 7 dana.
Kao besplatan korisnik ostvarujete pristup do 20 dokumenata.