Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Razlika između iznosa mirovine isplaćene zbog štetnog događaja
Je li za odluku o sporu koji pokreće HZMO protiv osiguravatelja štetnika radi povrata iznosa koji je HZMO isplatio svom osiguraniku mjerodavan Zakon o obveznim osiguranjima u prometu koji je bio na snazi u vrijeme nastanka štete Hrvatskom zavodu za osiguranje, odnosno u trenutku kada su izvršene isplate, ili Zakon koji je bio na snazi u vrijeme nastanka samog štetnog događaja (prometne nezgode)? Je li invalidska mirovina koju je u punom iznosu isplatio HZMO svom osiguraniku prema propisima Zakona o mirovinskom osiguranju stvarna šteta u smislu odredbe članka 27. st. 2. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu koju bi osiguravatelj štetnika, u slučaju postojanja odgovornosti osiguratelja štetnika, bio u obvezi naknaditi HZMOu ili se takvom ne može smatrati jer spomenuta odredba stvarnom štetom definira razmjerni iznos mirovine?
Isplata neoporezive otpremnine prilikom odlaska u mirovinu
Može li se radniku koji odlazi u mirovinu i nastavlja raditi kod istog poslodavca do polovine punog radnog vremena, isplatiti neoporeziva otpremnina?
Učinci uplate doprinosa za mirovinsko osiguranje
Korisnik prijevremene starosne mirovine radio je, nakon stjecanja prava na mirovinu, kraće od jedne godine pa ne može ostvariti pravo na novu starosnu mirovinu. Pripada li mu, u tom slučaju, pravo na povrat uplaćenih doprinosa za mirovinsko osiguranje jer po tim uplatama neće ostvariti dodatna primanja?
Retroaktivna obustava isplate mirovine zbog zaposlenja korisnika mirovine
Može li korisniku starosne mirovine, priznate prema braniteljskim propisima, uz isplatu najniže mirovine, zbog zaposlenja do polovice punoga radnog vremena isplata najniže mirovine biti obustavljena retroaktivno, premda su tijela mirovinskog osiguranja već u razdoblju zapošljavanja mogla raspolagati podacima o zaposlenju korisnika mirovine?
Računanje roka zadržavanja službenika u službi
Ako je službenik tijekom 2020. ispunio uvjete za mirovinu (65 godina života i najmanje 20 godina mirovinskog staža), ali je zbog opravdanih razloga zadržan na radu još dvije godine, u skladu s člankom 115. st. 2. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, je li rok od dvije godine započeo od dana kada je napunio 65 godina života, ili od kada je trebao ići u mirovinu?
Radni odnos umirovljenika
Koji umirovljenici mogu zasnovati radni odnos, a da im se ne obustavi isplata mirovine?
Obustava isplate najniže mirovine hrvatskom branitelju
Može li hrvatskom branitelju – korisniku starosne mirovine, koji se zaposlio do polovice punoga radnog vremena, biti obustavljena isplata najniže mirovine?
Svota starosne mirovine pri primjeni međunarodnog ugovora
Osiguranik je manji dio radnog staža ostvario u Bosni i Hercegovini, a veći dio u Republici Hrvatskoj. Pri priznavanju prava na starosnu mirovinu nije mu uračunat staž ostvaren u Bosni i Hercegovini, jer je tuzemni staž bio dovoljan za priznavanje prava. Ima li osiguranik pravo na uračunavanje tog staža prilikom izračuna svote mirovine, kako bi ostvario uvjete za povećanje polaznog faktora po osnovi odlaska u mirovinu nakon navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu?
Dan priznavanja obiteljske mirovine
Zahtjev za priznavanje prava na obiteljsku mirovinu podnesen je tri godine nakon smrti korisnika mirovine. Čini li odredba članka 72. st. 2. Zakona o mirovinskom osiguranju pravnu osnovu za priznavanje prava na obiteljsku mirovinu od prvoga dana mjeseca koji slijedi mjesec u kojem je korisnik mirovine umro?
Dodatak na mirovinu kod braniteljskih mirovina
Ako se osiguraniku starosna mirovina određuje prema općem i prema posebnome (braniteljskom) propisu, ima li on pravo na dodatak na mirovinu?
Proširenje kruga umirovljenika koji mogu raditi bez obustave mirovine – korisnici obiteljske mirovine
Smiju li korisnici obiteljske mirovine raditi do polovice punog radnog vremena?
Članstvo u strukovnoj udruzi i obvezno mirovinsko osiguranje
Je li članstvo u Hrvatskom društvu likovnih umjetnika dovoljno za zaključak da je osoba, koja na mirovinsko osiguranje nije obvezno osigurana po drugoj osnovi, obvezno osigurana na temelju članka 10. t. 5. Zakona o mirovinskom osiguranju?
Pravo na obiteljsku mirovinu i odabir isplate mirovine
Kada pravo na obiteljsku mirovinu pripada i bračnoj i razvedenoj udovici pokojnog korisnika mirovine pa one dijele utvrđenu svotu mirovine, prestaje li pravo na obiteljsku mirovinu udovici koja odabere isplatu vlastite starosne mirovine kao povoljnije?
Mirovinsko osiguranje – platni podaci za izračun vrijednosnog boda
Prema platnim podacima osiguranika, pri izračunu svote mirovine vrijednosni bodovi manji su od jednoga vrijednosnog boda. Može li osiguranik tražiti primjenu jednoga vrijednosnog boda, kako ne bi bio diskriminiran u odnosu na osiguranike za koje nema platnih podataka?
Istupanje iz II. mirovinskog stupa
Odluči li se osiguranik koji je osiguran u I. i II. mirovinskom stupu za primanje mirovine samo iz I. mirovinskog stupa te istupi iz II. mirovinskog stupa, ima li u tom slučaju pravo na ikakvu isplatu ili novčanu naknadu (barem jednokratnu) iz II. mirovinskog stupa?
Doprinosi na inozemne mirovine
Koje doprinose i po kojoj stopi plaća korisnik mirovine koju ostvaruje od stranog nositelja mirovinskog osiguranja?
Pravo na mirovinu izaslanog radnika
Nekoliko godina svoga rada proveo sam radeći u inozemstvu, gdje me uputilo poduzeće u kojemu sam bio zaposlen. Kada sam nedavno umirovljen, utvrdio sam da mi za izračun mirovine nisu uračunane plaće ostvarene u inozemstvu preračunane u kune, već su mi za plaće u tim godinama uzete u obzir neke druge, znatno niže svote. Je li to pravilno, i mogu li ostvariti mirovinu iz inozemnog osiguranja?
Pravo na mirovinu supruge umrlog hrvatskog branitelja
Može li supruga umrlog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata ostvariti pravo na mirovinu iako joj je već utvrđeno da ima pravo na obiteljsku mirovinu iza njega? Naime, njezine su kćeri primale obiteljsku mirovinu za vrijeme svog školovanja. Sad, kad su završile školovanje, supruga umrlog podnijela je zahtjev za informativni izračun mirovine, a dobila je i rješenje gdje je utvrđeno da ima pravo na obiteljsku mirovinu, ali da je neće moći primati dok joj se ne okonča trenutačni radni odnos. S obzirom na to da bi joj obiteljska mirovina bila povoljnija od one ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, ima li pravo izbora između mirovina?
Pravo na mirovinu hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata
Koliko godina života i staža osiguranja treba imati hrvatski branitelj da bi ostvario pravo na mirovinu? Naime, imam saznanja da prema novom Zakonu koji regulira prava hrvatskih branitelja, postoje povoljniji uvjeti za ostvarivanje mirovine.
Priznanje prava za starosnu mirovinu nakon ostvarenja prava na invalidsku mirovinu
Navršila sam 33 godine mirovinskog staža, nakon čega sam ostvarila pravo na invalidsku mirovinu na temelju djelomičnog gubitka radne sposobnosti, povodom čega mi je prestao radni odnos, pa sam sada korisnica te mirovine. U međuvremenu bila sam zaposlena četiri mjeseca i navršila starosnu dob za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu, pa sam podnijela zahtjev za ostvarivanje prava na tu mirovinu, kao povoljniju za mene, ali mi je taj zahtjev odbijen. Postoji li u mom slučaju mogućnost za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu?
Umirovljenik kao član uprave trgovačkog društva i mogućnosti za neobustavu mirovine
Obustavlja li se mirovina članu uprave-umirovljeniku, koji nije u radnom odnosu u trgovačkom društvu u kojem ne prima nikakvu naknadu za tu svoju funkciju, i nastaje li zbog obavljanja funkcije člana uprave obveza plaćanja doprinosa za mirovinsko osiguranje? Postoji li mogućnost da se takvoj osobi ipak mirovina ne obustavi?
Mirovinsko osiguranje - pravo nasljeđivanja
Suprug je podnio zahtjev za starosnu mirovinu, ali je u međuvremenu umro, prije donošenja rješenja o mirovini, pa je nasljednica, umjesto rješenja o mirovini dobila rješenje o obustavi postupka. Budući da ulazi u krug njegovih nasljednika, ima li pravo na isplatu zaostataka?
Mirovinsko osiguranje – prijevremena starosna mirovina i rad u SR Njemačkoj
Stranka je ostvarila pravo na prijevremenu starosnu mirovinu u Republici Hrvatskoj. Odmah nakon toga, od rujna 2003. do prosinca 2010., otišla je u SR Njemačku, gdje se zaposlila i radila, ali je za čitavo to vrijeme primala i hrvatsku mirovinu. Kad je stranka u SR Njemačkoj pokrenula postupak za starosnu mirovinu, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje zatražio je povrat iznosa mirovina isplaćenih u tome razdoblju. Stranka se žalila na rješenje HZMO-a, ali je žalba odbijena. Mora li stranka vratiti isplaćene iznose mirovine?
Godišnji odmor i naknada za neiskorišteni godišnji odmor
Radnik je bio neprekidno na bolovanju od 1. veljače 2014. do 18. travnja 2016. Dana 19. travnja 2016. otišao je u invalidsku mirovinu. Ostalo mu je neiskorištenog godišnjeg odmora, no kako mu je radni odnos prestao, isplatit ćemo mu naknadu za neiskorišteni godišnji odmor iz 2016. godine, no ima li pravo na tu naknadu i za godišnji odmor za 2015. godinu (jer se radi o prenesenom godišnjem odmoru, koji se u smislu članka 84. st. 4. Zakona o radu koristi »po povratku na rad«, no kako se radnik uopće nije vraćao na rad, znači li to da je time i izgubio pravo na godišnji odmor za 2015.)?
Mirovinsko osiguranje – datum odlaska u starosnu mirovinu
Može li se izabrati datum odlaska u starosnu mirovinu?
Lokalna samouprava – primjena Pravilnika – mirovina
Smiju li se odredbe Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o plaćama i drugim primanjima, kada se naknadno objave, primijeniti na zahtjev za odlazak u prijevremenu mirovinu i isplatu otpremnine zbog odlaska u mirovinu, ako je zahtjev podnesen prije objave toga Pravilnika i primjenjuje li se prilikom donošenja odluke o zahtjevu važeći pravilnik na dan kada je službenik podnio zahtjev ili na dan donošenja rješenja o prijevremenoj mirovini od strane poslodavca?
Mirovina za dugogodišnjeg osiguranika
Koji je polazni faktor kod određivanja mirovine za dugogodišnjeg osiguranika?
Pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor - državni službenici
Služba je službeniku prestala 1. travnja 2014. zbog odlaska u mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad. U 2013. nije radio niti jedan dan zbog bolesti, niti je koristio godišnji odmor za tu godinu. Ima li pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor iz 2013. i pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor iz 2014.
Zapošljavanje umirovljenika na pola radnog vremena
Zaposlili bismo umirovljenika na deset sati tjedno. Smijemo li zaposliti umirovljenika koji je otišao u prijevremenu mirovinu?
Obustava mirovine
Obustavlja li se korisniku prijevremene starosne mirovine isplata mirovine ako se zaposli do polovice punog radnog vremena?