Nemate pravo pristupa datoteci

Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: naknada štete

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 49
17.11.2023.

Provođenje disciplinskog postupka i uvođenje naknade štete zbog kršenja radnih obveza

Je li moguće u skladu s odredbama Zakona o radu kod poslodavca uvesti provođenje disciplinskog postupka i uvođenje naknade štete zbog kršenja obveza iz radnog odnosa?

Pročitano
06.10.2023.

Razlika između iznosa mirovine isplaćene zbog štetnog događaja

Je li za odluku o sporu koji pokreće HZMO protiv osiguravatelja štetnika radi povrata iznosa koji je HZMO isplatio svom osiguraniku mjerodavan Zakon o obveznim osiguranjima u prometu koji je bio na snazi u vrijeme nastanka štete Hrvatskom zavodu za osiguranje, odnosno u trenutku kada su izvršene isplate, ili Zakon koji je bio na snazi u vrijeme nastanka samog štetnog događaja (prometne nezgode)? Je li invalidska mirovina koju je u punom iznosu isplatio HZMO svom osiguraniku prema propisima Zakona o mirovinskom osiguranju stvarna šteta u smislu odredbe članka 27. st. 2. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu koju bi osiguravatelj štetnika, u slučaju postojanja odgovornosti osiguratelja štetnika, bio u obvezi naknaditi HZMOu ili se takvom ne može smatrati jer spomenuta odredba stvarnom štetom definira razmjerni iznos mirovine?

Pročitano
22.09.2023.

Naknada štete zbog izgubljene zarade za vrijeme bolovanja

Ima li oštećenik/tužitelj u sporu koji vodi radi naknade štete po osnovi osiguranja od automobilske odgovornosti pravo na naknadu imovinske štete s naslova izgubljene zarade, kao razlike između prosječnog bruto iznosa plaće koju je primao prije štetnog događaja i naknade neto plaće koju je primao za vrijeme bolovanja, ili mu pripada razlika između prosječne neto iznosa plaće koju je primao prije štetnog događaja i naknade neto plaće koju je primao za vrijeme bolovanja?

Pročitano
15.09.2023.

Doplatak za tuđu pomoć i njegu ostvaren prema propisima o socijalnoj skrbi i naknada štete

Tužbom se zahtijeva naknada štete za trajnu tuđu pomoć i njegu (rentu) od štetnikova osiguratelja, a oštećena osoba ne prima doplatak za tuđu pomoć i njegu temeljem Zakona o socijalnoj skrbi i odbija pokrenuti postupak kod nadležnog Centra za socijalnu skrb radi ostvarivanja prava na novčanu naknadu po osnovi socijalnog osiguranja. Je li sud dužan kao o prethodnom pitanju sam utvrditi postoji li pravo oštećene osobe na naknadu za tuđu pomoć prema Zakonu o socijalnoj skrbi i u kojoj visini, i onda utvrditi postoji li razlika stvarne štete i naknade koju prima od Centra za socijalnu skrb?

Pročitano
08.09.2023.

Odgovornost bolnice za naknadu štete

Od kakve je važnosti za ocjenu postojanja odgovornosti bolnice za štetu zbog smrti pacijenta, činjenica što je smrt nastupila zbog sepse izazvane bolničkom bakterijom (zlatnim stafilokokom)?

Pročitano
04.08.2023.

Naknada štete putniku u autobusu

Može li sud u slučaju nesporne odgovornosti imatelja vozila za nastanak prometne nesreće u kojoj oštećenik sudjeluje kao putnik u vozilu, a za čiji nastanak ne postoji odgovornost oštećenika, odbiti tužbeni zahtjev temeljem utvrđenja da prometna nesreća sama po sebi ne bi prouzročila ozljede oštećeniku da nije bilo njegova propusta, iako nije utvrđeno da bi do stradavanja došlo da nije bilo prometne nesreće? Naime, oštećena je bila putnica u autobusu i sjedila je odmah na sjedalu uz prozor. U trenutku kada se autobus sudario s osobnim vozilom oštećena je stajala na nogama te gornjim dijelom tijela nije bila oslonjena na naslon sjedala, već odmaknuta i okrenuta udesno prema prozoru, zbog čega je pretrpjela tjelesne ozljede.

Pročitano
02.06.2023.

Korist koju je ostvario korisnik prostora nakon prestanka zakupa

Je li zakupnik nakon prestanka zakupa poslovnog prostora u obvezi platiti zakupodavcu naknadu stečene koristi u visini zakupnine ugovorene Ugovorom o zakupu i za vrijeme nakon prestanka zakupa, ili se naknada u tom slučaju utvrđuje u visini stvarne koristi koju je zakupnik stekao koristeći poslovni prostor nakon prestanka zakupa?

Pročitano
31.03.2023.

Primjena Orijentacijskih kriterija

Jesu li sudovi dužni pravno shvaćanje Vrhovnog suda Republike Hrvatske zauzeto na drugoj sjednici Građanskog odjela održanoj 5. ožujka 2020. i 15. lipnja 2020. broj SuIV-47/2020-5, primjenjivati na obvezne odnose nastale nakon 1. siječnja 2006. u svim stupnjevima suđenja?

Pročitano
28.01.2022.

Prava kupca zbog materijalnog nedostatka stvari

Koja prava ima kupac koji je kupio stvar s nedostatkom?

Pročitano
14.01.2022.

Zlouporaba snimke spolno eksplicitnog sadržaja

Kakvu pravnu zaštitu mogu ostvariti protiv bivšeg izvanbračnog partnera, koji je javno dijelio našu zajedničku snimku eksplicitnog sadržaja?

Pročitano
28.05.2018.

Zastara tražbine za naknadu štete

Povredom obveze iz ugovora koji su sklopila dva trgovačka društva u okviru obavljanja svoje djelatnosti, jednoj ugovornoj strani prouzročena je šteta. U kojem roku zastarijeva zahtjev za naknadu tako nastale štete?

Pročitano
29.01.2018.

Naknada štete – zastara

U kojem roku zastarijeva potraživanje naknade štete koja je nastala zbog povrede ugovora o prometu robe, koji su sklopila dva trgovca, a vezan je uz obavljanje njihove djelatnosti?

Pročitano
11.09.2017.

Naknada štete u obliku rente

Za vrijeme parnice u kojoj je tužitelj tražio povećanje rente koja mu je bila dosuđena zbog tjelesne ozljede, on je umro. Imaju li njegovi nasljednici pravo na taj povećani iznos rente ako je tužbeni zahtjev osnovan? Naime, parnica traje godinama i do donošenja presude dospjeli su pojedini iznosi naknade pod pretpostavkom da je tužbeni zahtjev osnovan.

Pročitano
26.06.2017.

Ugovor o komisiji

Sklopili smo ugovor o komisiji prema kojem je komisionar trebao robu koju smo mu povjerili prodati trećoj osobi. Treća osoba robu nije platila zbog čega nam je nastala šteta. Možemo li od komisionara zahtijevati naknadu štete?

Pročitano
01.05.2017.

Upravni spor – sporedni tužbeni zahtjev

Ako tuženik tijekom spora postupi po glavnome tužbenom zahtjevu, slijedom čega prestaje obveza tužitelja određena osporavanim rješenjem, treba li sud nastaviti voditi spor o zahtjevu tužitelja za naknadu štete?

Pročitano
23.01.2017.

Naknada štete u slučaju tjelesne ozljede ili narušenja zdravlja

Naš radnik doživio je nesreću na poslu i zbog gubitka zarade (razlika između mirovine i pretpostavljene plaće) dosuđena mu je naknada u obliku rente. Držeći da mu iznos rente ne pokriva izgubljenu zaradu, tuži nas za proteklo razdoblje za iznos koji nije pokriven rentom. Jesmo li dužni radniku platiti tu razliku između izgubljene zarade i dosuđene rente?

Pročitano
12.12.2016.

Naknada štete na brodici zbog nevremena nastalog u marini

Vlasnik brodice upisan u registar brodica, sklopio je redovitu i kasko policu osiguranja s određenom osiguravateljskom kućom. Brodica je bila prema svim pravilima propisno privezana za komunalnu bovu u marini. Došlo je do nevremena, u kojem je brodica znatno oštećena zbog otkidanja i loma te bove, što je i prilikom očevida službenih osoba i uneseno u zapisnik. Ima li na temelju tako utvrđene štete na brodici unesene u zapisnik službenih osoba, vlasnik brodice pravo na naknadu štete prouzročene nevremenom u marini?

Pročitano
24.10.2016.

Naknada štete

Na radilištu je nastradao radnik izvođača radova na nekretnini. Je li za naknadu štete koju je pretrpio radnik obavljajući građevinske radove na nekretnini, osim izvođača odgovoran i naručitelj radova, u smislu članka 1108. Zakona o obveznim odnosima?

Pročitano
18.07.2016.

Naknada štete u radnim odnosima

Može li poslodavac samostalno, na temelju svoje odluke, novčano teretiti radnika za prouzročeni škart (štetu) na radnom mjestu (članak 107. Zakona o radu), te mu tom prilikom izvršiti obustavu na plaći ili to može samo na temelju pravomoćne sudske presude?

Pročitano
23.05.2016.

Neprenosivost prava na naknadu štete u obliku novčane rente

Mogu li se naslijediti dospjeli iznosi naknade štete za tuđu pomoć i njegu, koja je određena u obliku rente, s obzirom na odredbu članka 1097. Zakona o obveznim odnosima, koja govori o neprenosivosti prava na naknadu štete u obliku novčane rente?

Pročitano
09.03.2015.

Određivanje iznosa naknade štete u slučaju sudskog raskida ugovora o radu

Određuje li se, u slučaju sudskog raskida ugovora o radu, visina naknade štete od bruto ili neto iznosa plaće radnika?

Pročitano
06.12.2014.

Zajamčena minimalna naknada (socijalna pomoć)

Osoba je korisnik socijalne pomoći više godina. Vodi parnični postupak radi naknade štete koja mu je nastala u prometnoj nesreći (radi se o većem novčanom iznosu). Centar za socijalnu skrb, koji sudjeluje u tom parničnom postupku, tvrdi da sav novac koji bi korisnik dobio od osiguravajućeg društva mora predati u centar za socijalnu skrb? Je li on to doista dužan?

Pročitano
08.11.2014.

Primjena Zakona o oprostu i pitanje naknade štete za boravak u pritvoru (istražnom zatvoru)

U slučaju kad je obustavljen kazneni postupak za ratni zločin pozivom na Zakon o oprostu, ima li osoba koja je bila preko 400 dana u pritvoru, pravo na naknadu neimovinske štete i prema kojem propisu?

Pročitano
08.11.2014.

Oporezivanje naknade štete zbog posljedica nesreće na radu, koja se isplaćuje u mjesečnim obrocima

Prema odluci suda, trgovačko društvo u obvezi je svom radniku isplatiti naknadu. Naknada koja je određena u jednokratnom iznosu i isplaćuje se u obrocima zbog nemogućnosti jednokratne isplate, a najviše do dvanaest (12) obroka u poreznom razdoblju u kojem je donesena sudska odluka ili postignuta nagodba u tijeku sudskog postupka ili u sljedećem poreznom razdoblju nakon što je donesena sudska odluka ili postignuta nagodba u tijeku sudskog postupka, ne smatra se primitkom na koji se plaća porez na dohodak. Naknada je određena u jednokratnom iznosu, ali trgovačko društvo namjerava radniku to isplaćivati u obrocima. Smatra li se tako isplaćivanje naknade primitkom od kojeg se plaća porez na dohodak?

Pročitano
03.05.2014.

Strogo zaštićene vrste – naknada štete

Odgovara li Republika Hrvatska za štetu koju pričine divlje životinje?

Pročitano
15.03.2014.

Šteta nastala zbog izljeva vode iz cijevi

U etažiranoj stambenoj zgradi došlo je do puknuća vertikalne cijevi zajedničkog vodovoda i kanalizacije. Da se ta cijev mogla popraviti u jednom stanu morale su se razbiti pločice, a prilikom izvođenja radova puknuo je umivaonik i školjka, te je vlasnica stana sve to morala promijeniti. Predstavnik stanara tvrdi, a kao i osiguranje koje pokriva troškove popravka zajedničke cijevi, da je vlasnica stana dužna sama snositi te troškove. Inače cijev koja je puknula neosporno je zajednički dio zgrade, a voda je curila susjedima ispod. Pitanje je je li vlasnica stana doista dužna snositi troškove koji su nastali zbog omogućavanja pristupa zajedničkoj cijevi ili su te troškove dužni snositi svi suvlasnici zgrade iz troškova pričuve, nevezano na uvjete osiguranja?

Pročitano
22.02.2014.

Minimalni iznos za pokriće štete nastale zbog revizije

Revizorsko društvo obavlja poslove revizije trgovačkog društva. Ako bi nastala šteta za trgovačko društvo obavljenom revizijom, koliki je minimalni iznos pokrića po nastalom štetnom događaju?

Pročitano
02.10.2013.

Isplata naknade štete nastala zbog profesionalne bolesti, na račun zaštićenih primanja

Radnik je prilikom izvršavanja poslova bio izložen azbestu i profesionalno je obolio. Temeljem Zakona o obeštećenju radnika profesionalno izloženih azbestu, utvrđena je profesionalna bolest i izdano je rješenje kojim mu se isplaćuje naknada. Može li se takva naknada isplaćivati na račun zaštićenih primanja?

Pročitano
14.09.2013.

Izuzeće od ovrhe naknade štete radniku zbog bolesti prouzročene izloženošću azbestu

Radnik je prilikom obavljanja poslova i radnih zadataka bio izložen azbestu i zbog toga mu je utvrđena profesionalna bolest. S tim u svezi pozitivno mu je riješen zahtjev za odštetu temeljem profesionalne bolesti prouzročene azbestom. Jesu li tako primljene naknade, na ime odštete temeljem profesionalne bolesti, izuzete od ovrhe?

Pročitano
08.06.2013.

Neiskorišteni godišnji odmor i naknada štete

Radnica, zbog potrebe posla, neće uspjeti iskoristiti godišnji odmor iz prethodne godine do 30. lipnja 2013., do kada se, prema Zakonu o radu, preostali godišnji odmor iz prethodne godine mora iskoristiti, pa nas zanima ima li radnica pravo na neko obeštećenje?

Pročitano

Filteri