Vi pitate - Mi odgovaramo
Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.
Odricanje od nasljedstva i pravo na nužni dio
Majka se moje stranke 1992. u ostavini iza njezina tadašnjega supruga (koji nije otac moje stranke), odrekla nasljednog dijela te je tada njezin sin i sin pokojnog naslijedio cijelu ostavinu. Sada je umrla majka moje stranke i u ostavini nema nekretnine čijeg dijela se ona odrekla 1992. Je li u tom slučaju odricanjem od nasljedstva izvršeno darovanje? Ima li danas moja stranka pravo na nužni dio imovine koje se njezina majka odrekla 1992. (jer da se nije tada odrekla, danas bi, nakon njezine smrti, ta imovina ušla u ostavinsku masu)?
Odricanje od nasljedstva
Odgovara li za dugove ostavitelja nasljednik koji se odrekao nasljedstva u korist jednog od nasljednika?
Djelomično odricanje od nasljedstva
Može li se nasljednik odreći samo jednog dijela ostavine?
Nasljedno pravo
Zakonski sam nasljednik, ali ne želim steći nasljedstvo iza sada još živog ostavitelja. Je li to dopušteno ?
Nasljedno pravo
U ostavinskom postupku iza svoga oca sin se (moj suprug) odrekao svojega nasljednog dijela te je na temelju pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju jedinim nasljednikom postala njegova majka. Nakon pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju, moj je suprug umro. Njegova majka podnijela je tužbu na moje iseljenje iz kuće u kojoj smo svi zajedno stanovali, smatrajući me nedostojnom za suživot. Mogu li tražiti poništenje izjave moga supruga o odricanju od nasljedstva poradi povrede njegovog nužnog dijela?
Odricanje od nasljedstva
Nasljednik se izjavom danom u ostavinskom postupku, koji je proveo javni bilježnik kao povjerenik suda, odrekao od nasljedstva. Nakon pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju koje je donio javni bilježnik, pronađena je ostavinska imovina koja nije bila predmet ostavinskog postupka. Ima li nasljednik pravo tražiti tu imovinu i u kojem postupku?
Nasljedno pravo – odricanje od nasljedstva
Je li moguće i na koji način odricanje od već prihvaćenog nasljedstva?