Nemate pravo pristupa datoteci

Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: pravo

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 276
26.05.2023.

Ustup tražbine umjesto ispunjenja

Da bi ugovor o ustupu tražbine bio ugovor o ustupu tražbine umjesto ispunjenja, je li nužno da u njemu ugovaratelji izričito ugovore da se samim sklapanjem toga ugovora o ustupu tražbine gasi obveza ustupitelja koju je imao prema primatelju ili je dovoljno da to proizlazi iz volje odnosno namjere ugovaratelja koju je sud utvrdio tijekom sudskog postupka?

Pročitano
21.04.2023.

Provedba testa tržišta rada

Namjeravamo zaposliti radnika iz treće zemlje, ali prije podnošenja zahtjeva za izdavanje radne dozvole moramo zatražiti provedbu testa tržišta rada. Ako tijekom provođenja testa tržišta rada zaposlimo osobu s nacionalnog tržišta rada, možemo li nakon toga nastaviti s postupkom vezanim uz izdavanje dozvole za boravak i rad za stranog radnika radi kojeg smo i započeli postupak?

Pročitano
14.04.2023.

Utvrđivanje prava prednosti prilikom zakupa

Je li Općini dopušteno općim aktom utvrditi pravo prednosti prilikom ugovaranja zakupa poslovnog prostora u vlasništvu Općine, za neke kategorije potencijalnih zakupoprimaca?

Pročitano
24.03.2023.

Vrijeme provedeno u penalnoj ustanovi i povreda prava osobnosti

Može li razdoblje koje traje dulje od 27 dana, a u kojem zatvorenik na raspolaganju u sobi u penalnoj ustanovi ima manje od 3 m2 osobnog prostora, predstavljati kratko razdoblje u smislu utvrđenja Europskog suda za ljudska prava u odluci Muršić protiv Hrvatske?

Pročitano
17.03.2023.

Isporuka nekretnine u postupku ovrhe i pravo na pretporez

Trgovačko društvo, obveznik poreza na dodanu vrijednost, rješenjem o dosudi Trgovačkog suda steklo je nekretninu stečajnog dužnika, koji je također obveznik poreza na dodanu vrijednost. Prema dopisu stečajnog upravitelja koji je upućen Trgovačkom sudu, nekretnina, koja je predmet kupoprodaje, nova je i nikada nije korištena. Može li u tom slučaju kupac, koji je obveznik poreza na dodanu vrijednost, ostvariti pravo na odbitak pretporeza pri kupnji nekorištene nekretnine u ovršnom postupku, ako mu ovršenik nije izdao račun?

Pročitano
10.03.2023.

Obveze poslodavaca u vezi sa zaštitom djece - redoviti kontakt s djetetom i maloljetnikom

Što se u smislu čl. 19.b Zakona o radu smatra redovitim kontaktom s djetetom i maloljetnikom?

Pročitano
14.10.2022.

Učinak upisa zabilježbe prvenstvenoga reda

Koliko dugo zabilježba prvenstvenoga reda ima pravni učinak?

Pročitano
03.06.2022.

Založno pravo na nekretnini – pravična ravnoteža

Na nekretnini ovršenika sud je dozvolio upis založnog prava ovrhovoditelja smatrajući da su ispunjeni zakonski propisani uvjeti. Ovršenik je stava da je narušena pravična ravnoteža propisana čl. 80. b Ovršnog zakona. Treba li u žalbenom postupku žalbene navode ovršenika o narušenoj pravičnoj ravnoteži pozivom na čl. 80. b Ovršnog zakona ocjenjivati primjenom čl. 80b st. 3 istog Zakona?

Pročitano
27.05.2022.

Naplata kamate za zastarjeli porezni dug osiguran založnim pravom ili hipotekom

Može li Porezna uprava naplatiti kamatu za zastarjeli porezni dug ako je potraživanje osigurano založnim pravom ili hipotekom? Riječ je o dva slučaja naplate kamate za zastarjeli porezni dug. U prvom slučaju založno pravo osnovano je 30. siječnja 2008., a u drugom slučaju 17. veljače 2011.

Pročitano
11.03.2022.

Naknadno pronađena imovina – predmnijevano pravo vlasništva ostavitelja

Je li, kao naknadno pronađenu imovinu, u ostavinskom postupku dopušteno raspraviti i pitanje nasljeđivanja imovine koja predstavlja predmnijevano vlasništvo ostavitelja? Naime, ostavitelj je za života sklopio s trećom osobom ugovor o kupoprodaji nekretnine, ali nikad vlasništvo na svoje ime nije upisao u zemljišnu knjigu.

Pročitano
17.12.2021.

Zakonska zabrana natjecanja s poslodavcem

Iako sam direktor i vlasnik trgovačkog društva, a što sam u svom životopisu naveo, zaposlio sam se kao radnik u jednoj tvrtki s različitim predmetom poslovanja. Može li opstati odluka poslodavca o izvanrednom otkazu ugovora o radu zbog kršenja zakonske zabrane natjecanja i korištenja službenog vozila i računala u svrhu kojoj nisu namijenjeni, tim više što mi nije omogućeno iznošenje obrane?

Pročitano
22.10.2021.

Službenik za informiranje i glasnogovornik

Treba li glasnogovornik tijela javne vlasti u tom tijelu ujedno obavljati i dužnost službenika za informiranje?

Pročitano
26.03.2021.

Provođenje izbora za radničko vijeće upotrebom informacijskokomunikacijske tehnologije

Može li radničko vijeće od poslodavca zahtijevati kupnju posebnog programa za provođenje izbora radničkog vijeća?

Pročitano
05.02.2021.

Ovlast za donošenje odluke o otkazu ugovora o radu

Poslodavac mi je poštom dostavio odluku o otkazu ugovora o radu, međutim nije ju potpisao direktor. Budući da smatram da je navedena odluka o otkazu nezakonita, podnio sam tužbu protiv poslodavca i trenutačno je u tijeku parnični postupak. Je li odluka o otkazu ugovora o radu nezakonita ako je donesena od neovlaštene osobe?

Pročitano
29.05.2020.

Godišnji odmor nakon neplaćenog dopusta

Poslodavac je radniku, na njegovo traženje, odobrio korištenje neplaćenog dopusta, koje je trajalo od 20. ožujka do 20. svibnja 2020., za vrijeme poremećaja poslovanja zbog epidemije. Radnik se prije nekoliko dana vratio na rad pa nas zanima ima li, i pod kojim uvjetima, pravo na korištenje godišnjeg odmora, odnosno smatra li se neplaćeni dopust prekidom rada, u smislu stjecanja prava na godišnji odmor?

Pročitano
29.05.2020.

Obavještavanje druge ugovorne strane o promijenjenim okolnostima

Ako bi se jedna ugovorna strana zbog posljedica uzrokovanih provođenjem mjera zaštite od pandemije COVID-19, zbog kojih je došlo do zastoja u gospodarstvu, pozivala na višu silu, koji bi se trenutak uzeo kao relevantan za nastup više sile i koje su mogućnosti za redefiniranje ugovornog odnosa?

Pročitano
15.05.2020.

Ostanak kod kuće zaposlenih u predškolskim i školskim ustanovama i prava iz radnog odnosa

Prema uputi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo od 29. travnja 2020., preporuka je da radnici s kroničnim bolestima ostanu kod kuće. Može li se takvim radnicima na temelju te upute, a sukladno propisima iz područja radnih odnosa, odrediti rad kod kuće odnosno prekid rada do kojega je došlo bez krivnje radnika? Ili se predmetna situacija regulira institutom privremene nesposobnosti za rad, sukladno odredbama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju?

Pročitano
17.04.2020.

Otkaz ugovora o radu

Je li ova situacija s koronavirusom opravdan razlog da se radnicima otkaže ugovor o radu?

Pročitano
27.03.2020.

Evidencija radnog vremena za radnike koji zbog epidemije koronavirusa rade od kuće

Mora li poslodavac i za radnika kojega je zbog epidemije uputio da radi od kuće, voditi evidenciju o radu tog radnika ili je može voditi i radnik?

Pročitano
13.03.2020.

Plaćeni dopust za važne osobne potrebe

Pravilnikom o radu Grada propisano je, između ostalog, da službenici i namještenici, u slučaju smrti člana uže obitelji, imaju pravo na plaćeni dopust u trajanju od pet radnih dana. Pravilnik ne propisuje tko se smatra članom uže obitelji, već upućuje na primjenu odgovarajućih propisa o radu, niti utvrđuje dodatne uvjete za ostvarenje toga prava. S tim u svezi, mora li službenik i namještenik koji želi ostvariti pravo na plaćeni dopust iz navedenih razloga živjeti u zajedničkom domaćinstvu s umrlim članom uže obitelji?

Pročitano
21.02.2020.

Produljenje trajanja probnog rada

Službenica je primljena na rad u upravno tijelo Grada, a u rješenju o prijmu utvrđena je obveza probnog rada u trajanju od tri mjeseca. Pročelnik upravnog tijela u koje je službenica raspoređena iznenada je otišao na bolovanje pa veći dio razdoblja od tri mjeseca probnog rada službenice nije bio na poslu. Stoga je po povratku istaknuo da nema dovoljno saznanja o kvaliteti rada službenice i predložio da se trajanje probnog rada produlji za još tri mjeseca. Pritom je istaknuo da se i službenica slaže s tim i da je svoju suglasnost spremna potvrditi potpisom izjave odgovarajućeg sadržaja. Može li se probni rad produljiti na opisani način?

Pročitano
13.12.2019.

Službena zimska odjeća radnika

Pribavili smo službenu zimsku odjeću s logom poslodavca, koju na radnom mjestu moraju nositi svi radnici, jer smo internim aktom propisali obvezu nošenja službene radne odjeće u svrhu lakšeg prepoznavanja naših radnika unutar trgovine. Koji je porezni tretman takve transakcije? Napominjemo da je riječ o poslodavcu koji je obveznik poreza na dobit odnosno trgovačkom društvu

Pročitano
18.11.2019.

Obveze poslodavaca prema Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti

Koji su poslodavci obvezni postupati prema Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti i na koji način?

Pročitano
08.11.2019.

Promjena radnog mjesta unutar lokalnoga javnog sektora

Mogu li, bez raspisivanja natječaja, na radno mjesto službenika u upravnom tijelu grada biti premješteni direktor gradske tvrtke i zaposlenik ustanove čiji je grad osnivač? Ako mogu, tko su potpisnici sporazuma o prelasku u gradsku upravu?

Pročitano
21.10.2019.

Prava radnika za rad na Dan neovisnosti

Nekoliko naših radnika radilo je na Dan neovisnosti (8. 10., utorak). Koja im sve prava pripadaju za rad na dan blagdana?

Pročitano
17.06.2019.

Pravo na pristup informacijama – javni bilježnici

Primjenjuje li se na javne bilježnike Zakon o pravu na pristup informacijama?

Pročitano
08.04.2019.

Pravo na pristup informacijama

Je li komunalno trgovačko društvo tijelo javne vlasti, u smislu Zakona o pravu na pristup informacijama, i je li dužno postupati na temelju odredaba toga Zakona?

Pročitano
08.04.2019.

Pravo na godišnji odmor

Radnica se zaposlila 14. siječnja 2019., nakon prekida između dvaju radnih odnosa duljeg od osam dana. Sukladno članku 77. st. 3. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14 i 127/17), pravo na »puni« godišnji odmor određen člankom 77. st. 1. i 2. toga Zakona stječe nakon šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod poslodavca, dakle 14. srpnja 2019. Ima li radnica pravo na korištenje razmjernog dijela godišnjeg odmora sukladno članku 78. st. 1. Zakona o radu, do stjecanja prava na »puni« godišnji odmor?

Pročitano
18.02.2019.

Jamstvo

Je li obveza jamca platca valjana ako se utvrdi da je obveza glavnog dužnika ništetna. Naime, utvrdilo se da je ugovor, koji je sklopio glavni dužnik, ništetan?

Pročitano
03.02.2019.

Provedba rješenja o prisilnom zasnivanju založnog prava

Je li za provedbu rješenja o prisilnom zasnivanju založnog prava u zemljišnoj knjizi nužna pravomoćnost navedenog rješenja?

Pročitano

Filteri